11 varietetet më të mira të misrit të ëmbël për t'u rritur në kopshtin tuaj

 11 varietetet më të mira të misrit të ëmbël për t'u rritur në kopshtin tuaj

Timothy Walker

Misri është një nga perimet më të njohura që kultivojnë kopshtarët. Të gjithëve u pëlqen misri i ëmbël i rritur në shtëpi, i shoqëruar me hamburger - një darkë ikonike amerikane.

Mund të mos e kuptoni se ka më shumë se një varietet misri të ëmbël më të mirë që mund të rritni në kopshtin tuaj.

Misri vjen në një gamë ngjyrash, formash dhe madhësish. Kjo është e drejtë - jo i gjithë misri është i verdhë! Ju mund të rritni misër të kuq, portokalli, rozë, blu dhe madje edhe vjollcë.

Pavarësisht se çfarë lloji zgjidhni, misri është plot me vitamina, fibra dhe antioksidantë.

Misri mund të shijohet në mënyra të ndryshme sepse ka lloje të ndryshme misri. Ju mund të rritni kokoshka, misër të ëmbël, misër stralli, misër me miell dhe misër dent. Kush e dinte që misri ishte kaq i gjithanshëm?

Nëse doni të rritni misër të lëngshëm dhe të ëmbël në oborrin tuaj të shtëpisë, ne zgjodhëm varietetet më të mira të misrit të ëmbël për kopshtin tuaj.

Diçka që duhet të dini është se misri është i hapur me pjalmim, kështu që nëse përpiqeni të rritni disa varietete në të njëjtën kohë afër, ato do të pjalmohen së bashku dhe nuk do të përfundoni me llojin që dëshironit. Është më mirë të zgjidhni një varietet.

3 Llojet kryesore të misrit të ëmbël

Kur zgjidhni një lloj misri të ëmbël për t'u rritur, do të gjeni tre lloje kryesore dhe është thelbësore të kuptoni dallimet përpara se të zgjidhni atë që dëshironi rriten.

1. SU

Kultivari më i zakonshëm që rritet për kopshtarët në shtëpi është SU, i cili zakonisht quhet i sheqerosurnë mes, ju mund të gjeni varietetin më të mirë që funksionon më mirë për kopshtin tuaj!

misri.

Kanë një shije vërtet të ëmbël dhe të shijshme. Nëse jeni duke kërkuar për këtë lloj misri, duhet të gjeni "SU" në paketimin e farës.

Një arsye për të marrë në konsideratë rritjen e misrit SU është se ai priret të jetë më tolerant ndaj temperaturave të ftohta.

Megjithatë, sapo të hiqni misrin nga bima, ai nuk ka një kohë të gjatë jetëgjatësia. Do t'ju duhet ta hani shpejt, gjë që nuk duhet të jetë problem duke marrë parasysh se sa e shijshme është!

2. SH2

Kjo varietet quhet shpesh "super e ëmbël" për shkak të përmbajtjes së lartë të sheqerit. SH2 nënkupton farat e tkurra, por ndonjëherë do të shihni një përshkrim të ngjashëm me "ultra-sweet."

Problemi i vetëm me këtë varietet është se ka tendencë të jetë temperament dhe më i vështirë për t'u rritur se llojet e tjera të misrit. . Ajo ruhet për rreth një javë në frigorifer.

3. SE

Ja një lloj tjetër misri që është super i ëmbël. Ashtu si SH2, misri SE ka një përmbajtje të lartë sheqeri, por kokrrat qëndrojnë më gjatë në bimë pasi t'i korrni ato. SE do të thotë "sheqer i zgjatur".

Ky lloj misri është i ëmbël, i butë dhe i freskët. E vetmja pengesë është se është pak më zgjedhore për të pasur kushtet e duhura të rritjes.

Për shembull, kërkon temperatura të ngrohta të tokës që të mbijë dhe të rritet, gjë që mund ta bëjë atë më sfidues, në varësi të vendit ku jetoni.

11 Varietetet më të mira të misrit të ëmbël për t'u rritur në kopshtin tuaj

Nëse po kërkoniqë një varietet misri i ëmbël të rritet në kopshtin tuaj, këtu janë 11 lloje të misrit të ëmbël që mendoni t'i shtoni kopshtit tuaj.

1. Hibrid i zgjedhur i mjaltit

 • Lloji i misrit : Përzierje SE/SH2
 • Ngjyra e bërthamës : e verdhë
 • Ditë për maturim : 80 ditë

Këtu është një varietet misri i ëmbël i trefishtë i vlerësuar me çmime që është një hibrid i 75% SE dhe 25% SH2. Kjo përzierje e kultivarëve krijon misër që është i pasur dhe i ëmbël, diçka që nuk mund ta mposhtni.

Honey Select Hybrid është gati për t'u korrur në rreth 80 ditë me kallinj që janë tetë deri në nëntë inç të gjatë.

Kërcelli mund të arrijë deri në gjashtë këmbë të gjatë. Çdo kopshtar në zonat e qëndrueshmërisë 3-11 të USDA mund të kultivojë misër hibrid Honey Select, për sa kohë që keni një vend në oborrin tuaj që merr rrezet e diellit të plotë.

Honey Select është një fitues i Përzgjedhjes All-Amerikane dhe kjo do të thotë se do t'ju pëlqejë sa i shijshëm është ky misër.

Ata fituan bazuar në shijen dhe lehtësinë e rritjes. Bërthamat ruhen mirë dhe nuk keni pse t'i korrni të gjitha në të njëjtën kohë.

Sigurohuni që të prisni derisa toka të ngrohet për të mbjellë. Kjo varietet pëlqen tokën mesatare dhe të shkrifët që është e lagësht dhe e drenazhuar mirë.

2. Ambrosia Hybrid

 • Lloji i misrit : SE Misër
 • Ngjyra e bërthamës : e verdhë & Bërthamat e bardha
 • Madhësia e veshëve : 8 inç

Ambrosia është e ngjashme me kremin, kështu që mund ta merrni me mend pse ky misër është emëruar pas një misri të shijshëmëmbëlsirë.

Kjo është një varietet misri SE me një aromë të ëmbël të këndshme që ka kokrra të trasha të verdha dhe të bardha. Për kopshtarët e rinj, Ambrosia Hybrid është një zgjedhje e shkëlqyer dhe prodhon një rendiment të lartë.

Ambrosia Hybrid është një kandidat i shkëlqyeshëm për kopshtarët e shtëpisë. Ajo ka nevojë për rrezet e diellit të plotë për t'u rritur mirë dhe i duhen rreth 75 ditë për të arritur pjekurinë e plotë.

Pasi të piqen, veshët janë tetë inç të gjatë dhe kërcelli arrijnë 6 ½ këmbë të larta. Veshët mund të kenë deri në 16 rreshta bërthamash.

Ambrosia Hybrid rritet mirë në zonat USDA 3-11. Mbillni farat në tokë me një nivel pH prej 6-6,5. Preferon temperaturat më të ngrohta!

3. Nirvana Hybrid

 • Varietetet e misrit : SH2
 • Ngjyra e bërthamës : Dy-Ngjyrë – E verdhë & amp; E bardha
 • Ditët për maturim : 72 ditë

Doni misër dyngjyrësh me kokrra të verdha dhe të bardha? Nëse po, Nirvana Hybrid ju ofron më të mirën nga të dyja, kur bëhet fjalë për ngjyrën e bërthamave.

Njihet për faktin se është e ëmbël, e lehtë për t'u rritur, e fuqishme dhe një varietet në përgjithësi i bukur për t'u rritur në oborrin e shtëpisë tuaj.

Diçka që kopshtarët vërejnë për Nirvana Hybrid është se është një kulturë me rendiment të lartë, e përkryer për ata me familje të mëdha ose ata që duan të ruajnë sasi të mëdha misri për muajt e dimrit.

Teknikisht, Nirvana Hybrid është një varietet misri i ëmbël SH2 që ka kokrra më të trashë se zakonisht. Kjo do të thotë se ka një shije të ëmbël qëështë më afër varieteteve SE të misrit.

Ndoshta më e mira nga të gjitha, kjo varietet merr rreth 72 ditë për të arritur pjekurinë e plotë nëse e keni atë të rritet në kushte të plota dielli.

4. Golden Bantam

 • Shumëllojshmëri misri : SU
 • Ngjyra e bërthamës : e verdhë
 • Ditë për maturim : 80 ditë

Këtu është varieteti i misrit që e bëri misrin e verdhë të ëmbël të famshëm në Shtetet e Bashkuara.

Burpee e prezantoi këtë varietet në vitin 1902, një kohë kur njerëzit donin vetëm misër me kokrra të bardha. Mendohej se misri i bardhë tregonte një produkt me cilësi të lartë.

Për fat, njerëzit e kuptuan se misri i verdhë është po aq i mirë sa varietetet e tjera, dhe Golden Bantam pushtoi Shtetet e Bashkuara.

Është një lloj SU që mbin shpejt në tokë të freskët, kështu që ju mund ta mbjellë më shpejt se varietetet e tjera të misrit të ëmbël.

Kërcelli Golden Bantam arrijnë rreth pesë këmbë të larta dhe mbajnë kallinj misri që përmasojnë nga 5 ½ deri në 6 ½ inç secili. Pas rreth 80 ditësh, do të keni misër të shijshëm dhe të pjekur gati për t'u ngrënë!

5. Hopi blu

 • Varianti i misrit : SH2
 • Ngjyra e bërthamës : Blu e errët
 • Ditët për maturim : 100-110 ditë

Nëse jeni duke kërkuar për një varietet unik misri që nuk është e verdha klasike, Blue Hopi është një trashëgimi, kultivar SH2.

Kërcelli arrin pesë metra të gjatë me kallinj misri që janë shtatë inç të gjatë.

Ajo që e bën Blue Hopi të ndryshëm ështëqë veshët janë blu të errët, kështu që jo vetëm që mund t'i hani kokrrat, por është gjithashtu një varietet dekorativ që mund ta thani dhe ta varni.

Për shkak të ngjyrës së errët, Hopi blu merr 100-110 ditë për të pjekur plotësisht.

Blue Hopi është një varietet super i ëmbël që mund të hahet kur korret ose thahet. Ju gjithashtu mund t'i thani kokrrat dhe t'i grini në një miell që është i shkëlqyeshëm për tortilla.

6. Hibrid Jubilee

 • Lloji i misrit : SU
 • Ngjyra e bërthamës : e verdhë
 • Ditët deri në maturim : 90-100 ditë

Këtu është një varietet i famshëm misri që njihet për rendimentet masive. Veshët janë pothuajse nëntë inç të gjatë me deri në 20 rreshta bërthamash të verdha të ndezura. Njerëzit e duan Jubileun për shkak të aromës së misrit të vjetër.

Jubilee është një varietet standard misri SU, kështu që ka më shumë niseshte dhe më pak sheqer. Duhet të hahet ose të ruhet brenda pesë ditëve nga korrja.

Kur korret, misri duhet të jetë nëntë inç i gjatë me rreshta të shumtë kokrra misri të verdhë. Nëse jeni duke kërkuar për shijen klasike të misrit me më pak sheqer, ky misër mund të jetë për ju.

Jubilee është një varietet misri i ëmbël i bollshëm, që maturohet në 90 deri në 1100 ditë me misër të ëmbël të shijshëm.

Mund ta hani të freskët, por është gjithashtu një varietet i shkëlqyer për përpunim dhe ngrirje. Gjithashtu ka shije të shkëlqyeshme nëse vendosni të konservoni disa kavanoza me misër!

7. Pjeshkë dhe krem ​​

 • Shumëllojshmëri misri :SE
 • Ngjyra e bërthamës : Dyngjyrësh – e verdhë dhe e bardhë
 • Ditët deri në maturim : 80 ditë

Ju nuk duhet të zgjidhni midis bërthamave të verdha ose të bardha! Janë të dyja të shijshme, dhe misri i pjeshkës dhe kremit është një varietet misri SE që jep të dyja.

Përveç të qenit një kulturë me dy ngjyra, Pjeshkët dhe kremi dallohen sepse duhen vetëm 80 ditë për të arritur pjekurinë e plotë.

Gjithashtu qëndron i freskët për më gjatë se llojet e tjera të misrit. Nëse i shisni perimet tuaja në tregjet e fermerëve, stendat buzë rrugës ose në një CSA, kjo mund të jetë një zgjedhje e shkëlqyer.

Për rezultate më të mira, sigurohuni që ta rritni këtë misër në rrezet e diellit të plotë. Në pjekurinë e plotë, kërcellet arrijnë gjashtë metra të gjatë me veshë që arrijnë tetë deri në nëntë inç të gjatë. Veshët duhet të kenë 18-20 rreshta bërthamash dyngjyrësh.

8. Picasso Hybrid

 • Shumë misri : SU
 • Ngjyra e bërthamës : Dyngjyrësh – e verdhë & E bardha
 • Ditët deri në maturim : 75 ditë

Doni një varietet misri të ëmbël që të ketë shije të shijshme dhe të duket bukur? Picasso Hybrid është një zgjedhje e shkëlqyer për ju, sepse ka kërcell dhe lëvozhgë ngjyrë vjollce të thellë që bëjnë kontrast me kallinjtë e bardhë dhe të verdhë të misrit.

Misri Picasso ka tetë inç në pjekurinë e plotë. Bërthamat e verdha dhe të bardha janë të ëmbla por me pak aromë arra. Është një lloj misri SU që arrin pothuajse shtatë metra i gjatë në maturim.

Ky është një varietet misri i gjithanshëm qëfunksionon mirë në kuzhinë dhe si dekor.

Mund të piqni, piqni ose zieni për darkë. Picasso Hybrid mat në 75 ditë nëse ka kushte të plota të diellit.

9. Ruby Queen Hybrid

 • Varietetet e misrit : SE
 • Ngjyra e bërthamës : e kuqe rubin
 • Ditët deri në maturim : 75 ditë

Këtu është një misër i ëmbël në SE që prezanton emrin e tij për shkak të nuancës së thellë dhe të gjallë të së kuqes. Është e drejtë!

Ky misër është një ngjyrë rubini e ndezur që mund t'ia servirni familjes suaj me darkë sonte. Bërthamat janë të ëmbël dhe të butë pavarësisht ngjyrës së kuqe.

Është jetike të rritet Ruby Queen kur zgjidhni një vend me rrezet e diellit të plotë dhe tokë të pasur pjellore dhe me drenazhim të mirë.

Ju mund ta korrni këtë misër më herët për një ngjyrë të kuqe të skuqur që është super -e embel. Opsioni tjetër është ta lini të piqet plotësisht për të zhvilluar aromën dhe ngjyrën e pasur të misrit.

Ruby Queen është gati për t'u korrur në 75 ditë në kërcell 7 metra të gjatë. Veshët janë 8 inç të gjatë me 18-20 rreshta bërthamash të shijshme. Mund ta zieni me avull, ta zieni ose ta pini në mikrovalë këtë misër!

10. Silver Queen Hybrid

 • Curn Variety : SU
 • Ngjyrat e bërthamës : E bardha
 • Ditët deri në maturim : 90-100 ditë

Nëse dëshironi një varietet misri SU të sezonit të vonë, Silver Queen është një zgjedhje e shkëlqyer, duke rivalizuar Ruby Queen.

Në vend se të kuqe të ndezur, Silver Queen prodhon bërthama të bardha të ndezura që janë të shijshme dheshumë produktiv në krahasim me varietetet e tjera.

Disa kopshtarë thonë se Silver Queen është pak më delikate sesa të tjerët.

Ajo prodhon veshë që janë tetë deri në nëntë inç të gjatë me 16 ose më shumë rreshta bërthamash të bardha. Duhen 92 ditë për të arritur pjekurinë në kërcell që janë tetë këmbë të gjatë!

Shiko gjithashtu: Çfarë të mbillni në korrik: 23 perime dhe lule për të mbjellë dhe rritur në korrik

11. Stowells Evergreen

 • Corn Variety : SU Variety
 • Ngjyra e bërthamës : e bardhë
 • Ditët deri në maturim : 92-100 ditë

Nëse doni një trashëgimi, hapeni - Varietetet e misrit të pjalmuar, Stowells Evergreen është një zgjedhje fantastike.

Ka qenë e preferuara e fermerëve që nga vitet 1800 dhe ka vazhduar të jetë një zgjedhje e shkëlqyer. Kjo do të thotë se ky është një nga misri i ëmbël më i vjetër në treg.

Shiko gjithashtu: Hydrangeas Deadheading: Kur, Pse & Si të shkurtoni lulëzimin e vdekur, sipas një eksperti

Nëse ju pëlqen historia, do t'ju pëlqejnë historitë e treguara për Stowells. Fermerët e tërhiqnin të gjithë bimën kur kokrrat ishin pjekur dhe i varnin me kokë poshtë brenda një qilar të ftohtë. Veshët qëndruan mirë për javë të tëra!

Stowells Evergreen është një varietet SU që njihet për produktivitetin dhe rezistencën e lartë, duke prodhuar bërthama të buta, të ëmbla dhe të bardha që qëndrojnë të freskëta për një kohë të gjatë.

Është një varietet me maturim të ngadaltë që kërkon deri në 100 ditë për t'u korrur. Veshët janë shtatë deri në tetë inç të gjatë në kërcell që janë deri në shtatë metra të gjatë.

Mendimet përfundimtare

Ka kaq shumë zgjedhje për varietetet më të mira të misrit të ëmbël. Nga misri i kuq tek misri i bardhë dhe gjithçka

Timothy Walker

Jeremy Cruz është një kopshtar, hortikulturist dhe entuziast i pasionuar i natyrës që vjen nga fshati piktoresk. Me një sy të mprehtë për detaje dhe një pasion të thellë për bimët, Jeremy filloi një udhëtim të përjetshëm për të eksploruar botën e kopshtarisë dhe për të ndarë njohuritë e tij me të tjerët përmes blogut të tij, Guide Gardening And Horticulture Advice By Experts.Magjepsja e Jeremy-t me kopshtarinë filloi gjatë fëmijërisë së tij, pasi ai kaloi orë të panumërta së bashku me prindërit e tij duke u kujdesur për kopshtin e familjes. Ky edukim jo vetëm që nxiti një dashuri për jetën e bimëve, por gjithashtu nguliti një etikë të fortë pune dhe një përkushtim ndaj praktikave të kopshtarisë organike dhe të qëndrueshme.Pasi përfundoi një diplomë në hortikulturë nga një universitet i njohur, Jeremy i përmirësoi aftësitë e tij duke punuar në kopshte dhe çerdhe të ndryshme prestigjioze botanike. Përvoja e tij praktike, së bashku me kuriozitetin e tij të pangopur, e lejuan atë të zhytej thellë në ndërlikimet e llojeve të ndryshme të bimëve, dizajnimin e kopshtit dhe teknikat e kultivimit.I nxitur nga dëshira për të edukuar dhe frymëzuar entuziastë të tjerë të kopshtarisë, Jeremy vendosi të ndajë ekspertizën e tij në blogun e tij. Ai mbulon me përpikëri një gamë të gjerë temash, duke përfshirë përzgjedhjen e bimëve, përgatitjen e tokës, kontrollin e dëmtuesve dhe këshilla sezonale të kopshtarisë. Stili i tij i të shkruarit është tërheqës dhe i arritshëm, duke i bërë konceptet komplekse lehtësisht të tretshme për kopshtarët fillestarë dhe me përvojë.Përtej tijnë blog, Jeremy merr pjesë aktive në projektet e kopshtarisë në komunitet dhe zhvillon seminare për të fuqizuar individët me njohuri dhe aftësi për të krijuar kopshtet e tyre. Ai beson fuqishëm se lidhja me natyrën përmes kopshtarisë nuk është vetëm terapeutike, por edhe thelbësore për mirëqenien e individëve dhe mjedisit.Me entuziazmin e tij infektiv dhe ekspertizën e thellë, Jeremy Cruz është bërë një autoritet i besuar në komunitetin e kopshtarisë. Pavarësisht nëse është zgjidhja e problemeve të një bime të sëmurë ose ofrimi i frymëzimit për dizajnin e përsosur të kopshtit, blogu i Jeremy shërben si një burim i nevojshëm për këshilla hortikulturore nga një ekspert i vërtetë kopshtarie.