Si të rriten luleshtrydhet më të mira të përjetshme për një korrje të vazhdueshme

 Si të rriten luleshtrydhet më të mira të përjetshme për një korrje të vazhdueshme

Timothy Walker

A ju pëlqejnë luleshtrydhet? Dëshironi t'i hani ato të freskëta nga kopshti juaj gjatë gjithë verës? Nëse po, atëherë luleshtrydhet e përhershme janë zgjidhja e duhur për kopshtin tuaj.

Luleshtrydhet e përhershme do të prodhojnë manaferra gjatë gjithë sezonit të rritjes dhe njolla juaj e manaferrës do të rritet vazhdimisht ndërsa bimët "në këmbë" dërgojnë vrapues për bimë të reja.

Luleshtrydhet e përhershme mund të korren gjatë gjithë pranverës. verës dhe vjeshtës. Ju do të jeni në gjendje t'i zgjidhni manaferrat ndërsa ato piqen vazhdimisht në bimë.

Le të shohim se çfarë janë luleshtrydhet e përhershme dhe si t'i rritim ato.

Çfarë janë luleshtrydhet e përhershme?

Ka disa mosmarrëveshje rreth asaj se çfarë është në të vërtetë një luleshtrydhe e vërtetë "e përjetshme". Everbearing është një term i vjetër që përdoret për t'iu referuar luleshtrydheve që prodhojnë dy deri në tre të korra çdo vit (në pranverë, verë dhe vjeshtë) shpesh kur ka 12 ose më shumë orë diell gjatë ditës.

Kultivarët modernë referohen teknikisht si luleshtrydhe neutrale gjatë ditës dhe ato do të lulëzojnë dhe prodhojnë vazhdimisht manaferra gjatë gjithë sezonit të rritjes. Në shumicën e rasteve, varietetet neutrale të ditës quhen gjithashtu si të përhershme.

Shiko gjithashtu: Trëndafila në ngjitje: Sekretet e mbjelljes, rritjes, krasitjes dhe stërvitjes së trëndafilit tuaj në ngjitje

Zgjedhja e një varieteti luleshtrydhesh të përjetshme

Ka shumë varietete luleshtrydhesh të përhershme për të zgjedhur. Këtu janë disa varietete të njohura për prodhimin e kopshtit në shtëpi ose në treg:

Fresca problem shkatërrues për luleshtrydhet. Vendosja e një kafazi ose rrjeti është mënyra më efektive për t'i mbajtur ato larg. Parandalues ​​të tjerë, si dordolecat e varura ose objektet me shkëlqim si pjatat e byrekut ose CD, gjithashtu mund t'i trembin ata.

Një paralajmërim për rrjetat: Shumica e rrjetave të shpendëve janë në fakt shumë të rrezikshme për zogjtë dhe nuk rekomandohen si zogjtë do të kapet në rrjetë të lirshme dhe do të plagoset ose do të vritet. Përdorni një rrjetë me hapje të vogla. Si rregull, nëse mund ta fusësh gishtin nëpër vrima, atëherë ato janë shumë të mëdha.

Kafshët me katër këmbë

Lepujt, dreri, rakunët, minjtë dhe ketrat e tokës do të përpiqen të bastisni copën tuaj të manave. Përsëri, skermë është mbrojtja më e mirë. Përcaktoni se me cilën kafshë keni të bëni dhe rrethoni në përputhje me rrethanat.

(Sigurisht, nuk ka asnjë mënyrë për të rrethuar një mi dhe brejtës të tjerë të vegjël, kështu që përpiquni të bëni mjedisin përreth të pafavorshëm për këta djem të vegjël dhe shpresojmë që ata të mos vijnë në radhë të parë).

Afidet

Afidet janë një problem për bimët e luleshtrydhes sepse ato përhapin sëmundje dhe thithin lëndë ushqyese të vlefshme nga gjethet e bimëve. Mbjellja shoqëruese dhe mbulesat e rreshtave lundrues funksionojnë më së miri për të ndaluar afidet.

Beetles Strawberry

Këto telashe të vogla ushqehen me vetë luleshtrydhet. Mbajtja e shtratit të pastruar shpesh do t'i pengojë ata të krijojnë dyqane.

Përfundim

Më pëlqen të shtoj bimë shumëvjeçare në kopshtin tonë dheluleshtrydhet e përhershme japin një rostiçeri të këndshme gjatë gjithë verës. Ato prodhojnë gjithashtu një furnizim të qëndrueshëm të luleshtrydheve të freskëta për sallata, ushqim dhe ushqim.

Luleshtrydhet e përhershme janë gjithashtu një bimë e shkëlqyer për t'u rritur për fëmijët dhe atyre do t'u pëlqejë të kontrollojnë surprizat e shijshme çdo ditë.

0>Provoni luleshtrydhet e përhershme sot dhe shihni ato të lulëzojnë në kopshtin tuaj.

luleshtrydhet prodhojnë kokrra të mëdha të kuqe që funksionojnë mirë në shtretërit tradicionalë, si dhe në kontejnerë. Ato janë një bimë e përhapur me rendiment të madh.

Tarpan Luleshtrydhet kanë kokrra të mesme, por në vend të luleve të bardha tradicionale, prodhon lule rozë që të kujtojnë një trëndafil të egër.

Albion kanë një rendiment të mirë të manaferrave të mëdha, dhe gjithashtu dërgojnë shumë vrapues.

Yellow Wonder Alpine janë një bimë me rritje të ulët që prodhon të verdhë manaferrat. Ato janë ideale për të filluar nga farat pasi ato janë më të lehta për t'u filluar se shumë varietete të tjera.

@ astridharmundal

Një udhëzues hap pas hapi për rritjen e luleshtrydheve të përjetshme

Shumë njerëzit thonë se luleshtrydhet e përhershme janë të vështira për t'u rritur. Në realitet, ato janë një bimë shumëvjeçare që kultivohet lehtë. Duke pasur parasysh kujdesin e duhur, ato do të ofrojnë një shije të shijshme gjatë gjithë sezonit të rritjes.

Kur filloni të rritni luleshtrydhe të përjetshme, mund të zgjidhni të filloni nga farat ose të blini bimë ose rrëshqitëse tashmë të filluara nga një qendër kopshti. Rritja nga farat është padyshim alternativa më e lirë dhe shpesh do të keni më shumë varietete për të zgjedhur.

Mënyra më e zakonshme dhe më e lehtë është të filloni me kurora tashmë të vendosura që i mbillni direkt në kopshtin tuaj. Ne përshkruajmë se si të rriteni në të dyja mënyrat më poshtë.

Këtu është një udhëzues praktik për rritjen e luleshtrydheve të qëndrueshme për një bujarekorrje.

Zgjedhja dhe përgatitja e një siti

Meqenëse luleshtrydhet janë shumëvjeçare, kultura juaj do të jetë më e suksesshme në planin afatgjatë nëse zgjidhni me kujdes një vend për t'i rritur ato. Në natyrë, luleshtrydhet e egra janë bimë pyjore dhe varietetet tuaja të kultivuara do të lulëzojnë nëse përsëritni kushtet e tyre natyrore të rritjes.

Rrezet e diellit. Zgjidhni një vend që merr të paktën 6 orë rrezet e diellit një ditë. Luleshtrydhet e përhershme do të tolerojnë hijen, por ato prodhojnë më mirë me më shumë rrezet e diellit.

PH e tokës. Luleshtrydhet e përhershme preferojnë tokën pak acide që varion nga një pH prej 5.4 në 6.9.

<. 5>Përgatitja e vendit. Ashtu si të gjitha luleshtrydhet, varietetet e përhershme rriten më mirë në tokë të lirshme dhe të drenazhuar mirë. Toka e lehtë me një pjerrësi të imët do të sigurojë një mjedis të mirë për vrapuesit për të zënë rrënjë dhe do të ndihmojë në kullimin e ujit të tepërt dhe në parandalimin e kalbjes.

Punoni shumë kompost ose pleh organik të kalbur mirë në shtrat përpara mbjelljes. Shtimi i kompostos jo vetëm që do të ushqejë luleshtrydhet tuaja në rritje, por humusi shtesë do të ndihmojë në lirimin e dherave të rënda.

Mbjellja (Farat)

Filloni farat tuaja të qëndrueshme të luleshtrydheve në ambiente të mbyllura në dimër. Ato mund të fillojnë në çdo kohë nga dhjetori deri në prill.

Sa më herët të filloni farat tuaja i përmirëson shanset për të pasur manaferra vitin e parë, por ju duhet të kujdeseni për bimët më gjatë dhe të keni hapësirë ​​të mjaftueshme në vazo për të akomoduar rritjenbimët.

Do të përmirësoni shumë suksesin e mbirjes së farave tuaja duke i ekspozuar ato në temperatura të ftohta përpara mbjelljes, në një proces të njohur si shtresim i ftohtë. Kjo përsërit se si farat shtriheshin duke pritur nën dëborë që të vinte pranvera.

Për t'i shtresuar farat tuaja në të ftohtë, vendosni paketën e farave në një enë të mbyllur ajri dhe vendoseni në frigorifer për rreth 1 muaj.

Disa fara luleshtrydheje nuk kërkojnë shtresim të ftohtë, por është më mirë ta trajtoni nëse keni dyshime.

Kur të jeni gati për të mbjellë, nxirrni farat nga ngrirja dhe lërini ato të ngrohen. Prisni derisa farat të kenë arritur temperaturën e dhomës përpara se t'i hapni ose lagështia e kondensimit mund të zvogëlojë mbirjen.

Mbillni farat në përzierjen fillestare ose në vazo të preferuar dhe jepini atyre shumë dritë shtesë.

Temperatura ideale e tokës është 18°C ​​deri në 24°C (65°F deri në 75°F) dhe mbajeni tokën me lagështi. Në këto kushte, mbirja do të zgjasë nga 1 deri në 6 javë, megjithëse shumica e farave do të dalin brenda 2 deri në 3 javë.

Transplantimi në kopsht

Pavarësisht nëse i filloni farat tuaja brenda ose i blini tashmë bimë të vendosura nga fidanishtja, ju dëshironi të mbillni bimët tuaja luleshtrydhe në kopsht në pranverën e hershme.

Koha e saktë për të mbjellë do të përcaktohet nga zona juaj, prandaj kontrolloni me qendrën tuaj lokale të kopshtit për kohën më të mirë.

Sigurohu që tëngurtësoni bimët tuaja të reja përpara se t'i transplantoni ato.

  • Për të mbjellë luleshtrydhet tuaja të përhershme, gërmoni një gropë të vogël që do të akomodojë sistemin rrënjësor të vendosur.
  • Vendosni transplantin në mënyrë që mesi i kurora është në nivel me tokën.
  • Mbusni lehtë dheun rreth rrënjëve dhe hidheni poshtë.
  • Luleshtrydhet e përhershme mund të rriten mjaft të mëdha, kështu që vendosni luleshtrydhet tuaja rreth 30 cm (12 inç) larg njëra-tjetrës.
  • Harësia e rreshtave tuaj 90 cm deri në 120 cm (36 deri në 48 inç) do t'u japë bimëve shumë hapësirë ​​për t'u përhapur dhe copëza e luleshtrydhes do të mbushet shpejt.

Përhapja Vrapuesit

Arna juaj e përhershme e luleshtrydheve do të rritet vazhdimisht ndërsa bimët mëmë do të shumohen vetë duke dërguar vrapues.

Keni parasysh se luleshtrydhet e përhershme zakonisht nuk dërgojnë aq vrapues sa varietetet e qershorit.

Heqja e luleve, veçanërisht gjatë vitit të parë, do të inkurajojë më shumë vrapues të zhvillohen.

Nga ana tjetër, heqja e vrapuesve nga luleshtrydhet tuaja të përhershme në përgjithësi do të stimulojë më shumë prodhimin e luleve dhe rrjedhimisht më shumë manaferra.

Ndërsa vrapuesit zhvillohen, shpesh mund t'i vendosni ato në vendin e dëshiruar përpara është formuar një fabrikë e re.

Nëse dikush formohet në një vend të papërshtatshëm, thjesht mund ta preni vrapuesin nga bima kryesore, të gërmoni bimën e re dhe ta transplantoni në një më të mirëvend.

Lotim

Luleshtrydhet e përhershme performojnë më mirë kur kanë ujë të rregullt. Për shkak të rrënjës së tyre të cekët dhe kurorës së lartë, luleshtrydhet mund të thahen shumë lehtë në mot të nxehtë dhe shumë kopshtarë sugjerojnë se 2,5 cm (1 inç ujë) në javë është ideale.

Ujitja me pika është mënyra e preferuar për të ujitur pasi lagështia futet direkt në tokë.

Sasia që do të duhet të ujit do të varet shumë nga mikroklima juaj. Në një klimë të nxehtë të thatë, mund t'ju duhet të ujitni një ose dy herë në javë.

Në copëzën tonë me luleshtrydhe, reshjet vjetore të shiut zakonisht janë të mjaftueshme. Ne nuk na është dashur të ujitim luleshtrydhet tona të përhershme dhe ato na kanë dhënë manaferrat gjatë gjithë verës.

Barërat e këqija

Për shkak të vrapuesve të egër që përhapen në çdo drejtim, luleshtrydhet gjithmonë mund të jenë të ndërlikuara për t'u pastruar pasi shumica e metodave konvencionale të barërave të këqija nuk do të funksionojnë.

Për shkak të kësaj, barërat e këqija shumëvjeçare mund të vendosen lehtësisht midis luleshtrydheve tuaja. Tëharrje me kujdes me dorë rreth luleshtrydheve tuaja është mënyra më e mirë për t'i mbajtur ato pa barërat e këqija.

Ju do të shpërbleheni për vëmendjen tuaj të kujdesshme nga bimë të forta dhe të shëndetshme që do të kenë manaferra të shijshme gjatë gjithë pranverës, verës dhe vjeshtës .

Mulch (për ujë dhe barërat e këqija)

Mulchimi i luleshtrydheve ka një sërë përparësish. Para së gjithash, ajo ruan lagështinë në tokë dhe ju mban të qëndrueshmeluleshtrydhet e lagura natyrale. Së dyti, ajo shtyp barërat e këqija rreth bimëve tuaja.

Së treti, shtresa e mulch mund të ndihmojë në mbrojtjen e luleshtrydheve tuaja nga disa sëmundje të shkaktuara nga toka.

Kashtra është materiali më ideal për mulchimin e luleshtrydheve. Nëse keni të bëni me barërat e këqija ose barëra veçanërisht agresive, vendosja e kartonit poshtë kashtës do të bëjë mrekulli.

Ndërsa luleshtrydhet tuaja fillojnë të "ecin" në pranverë, ju mund të lyeni me mullar nën vrapuesit ndërsa ato zhvillohen.

Përndryshe, mund të prisni derisa shumica e bimëve të reja të jenë vendosur përpara se të mulchoni rreth të gjitha bimëve.

Mund të jetë gjithashtu një përfitim të shtoni një shtresë të trashë mulch rreth luleshtrydheve tuaja në vjeshtën e vonë pasi mulch do të mbrojë edhe rrënjët delikate nga ngrirja gjatë dimrit.

Në këtë rast, mund të dëshironi të tërhiqni kashtën në pranverë në mënyrë që vrapuesit e rinj të mund të zënë rrënjë direkt në tokë.

Shiko gjithashtu: 22 bimët më të mira (perime, barishte dhe fruta) për t'u rritur me hidroponikë

Ushqimi

Luleshtrydhet janë përgjithësisht të lehta ushqyes, që do të thotë se ata kërkojnë vetëm lëndë ushqyese dhe ushqim minimal për të qëndruar të shëndetshëm. Thënë kjo, ato janë shumëvjeçare dhe si të tilla, është e rëndësishme të ruani shëndetin e tokës në copëzën tuaj të luleshtrydheve vit pas viti.

Meqenëse luleshtrydhet tuaja do të rriten në të njëjtin vend për shumë vite, ata do të përfitojnë shumë nga një fustan komposti çdo pranverë ose vjeshtë.

Luleshtrydhet e përhershme gjithashtu lulëzojnë meshtimi i potasit. Shtimi i hirit të drurit në shtratin tuaj mund të jetë vërtet një përfitim.

Mbjellja shoqëruese

Luleshtrydhet e përhershme rriten mirë me shumë bimë të tjera si Alliums (hudhra dhe qepë), bishtajore (fasule dhe bizele), dhe zarzavate. Duke qenë se janë shumëvjeçare, ato mund të kombinohen edhe me shumë barishte si trumzë ose qiqra.

Mbjellja e bimëve të dobishme reciproke me luleshtrydhet tuaja ka avantazhet e reduktimit të insekteve pushtuese duke tërhequr insektet grabitqare, përmirësimin e frutave duke tërhequr pjalmuesit. , dhe pasurimin e tokës.

Korrja

Luleshtrydhet tuaja të përhershme në përgjithësi do të fillojnë të japin fruta në mes të verës dhe do të vazhdojnë të prodhojnë deri në vjeshtë. Nëse bëni kopsht në një zonë mjaft të butë, madje mund të keni fatin të korrni manaferrat në nëntor.

Kontrolloni bimët tuaja çdo ditë pasi manaferrat do të piqen shpejt. Zgjidhni dhe manaferrat që janë të pjekura dhe shijojini të freskëta ose gatuajini sipas recetës tuaj të preferuar.

Shumica e luleshtrydheve të përhershme do të prodhojnë për disa vite, në këtë moment prodhimi i tyre mund të fillojë të bjerë dhe shumë prodhues do të gërmojnë bimët e tyre çdo 3 deri në 4 vjet.

Siç duhet thënë, luleshtrydhet tona më të mëdha që prodhojnë ndonjëherë, ka 4 vjet që prodhohet e fortë dhe nuk tregon shenja plogështie.

Ndërsa frutdhënësi i një bime pakësohet, gërmojeni poshtë ose hiqeni në koshin e kompostos për të krijuar hapësirë ​​për të përherë-duke përhapur vrapues që do të zënë vendin e tij.

Sëmundjet dhe insektet

Ndërsa luleshtrydhet tuaja rriten, komploti juaj ndoshta do të pushtohet nga të padëshiruarit, qofshin ato sëmundje që vrasin bimët tuaja ose dëmtuesit që hanë të korrat tuaja .

Këtu janë disa probleme të zakonshme që mund të përballen luleshtrydhet tuaja dhe çfarë të bëni për to.

Sëmundjet

Duke qenë një frut i butë, luleshtrydhet janë shumë të ndjeshme ndaj disa sëmundjeve. Këto probleme mund të sulmojnë ose manaferrat ose vetë bimën.

Myk pluhur.

Kjo kërpudhat formon spore të bardha në anët e poshtme të gjetheve dhe shpesh bën që manaferrat të marrin ngjyrë kafe. Hiqni çdo gjethe ose bimë të infektuar që gjeni. Squfuri mund të luftojë mykun pluhur, dhe ka shumë receta në internet që përziejnë sodën e bukës, ujin, vajin vegjetal dhe sapunin e enëve për një spërkatje natyrale.

Myk gri (Botrytis).

Ky është gjithashtu një problem i zakonshëm me luleshtrydhet. Mund të identifikohet nga njolla gri në gjethe dhe një "lesh" gri në manaferrat. Parandalimi më i mirë për mykun gri është vendosja e hapësirës adekuate të bimëve tuaja në mënyrë që ato të kenë qarkullim të mirë të ajrit. Hiqni çdo bimë të sëmurë, por mos i vendosni në plehrash.

Dëmtuesit

Për fat të keq, ne nuk jemi të vetmet krijesa që mendojmë se luleshtrydhet janë të shijshme. Këtu janë disa gjallesa të zakonshme me të cilat do të përballeni në luleshtrydhet tuaja.

Zogjtë

Këta janë ndoshta më të zakonshmet dhe

Timothy Walker

Jeremy Cruz është një kopshtar, hortikulturist dhe entuziast i pasionuar i natyrës që vjen nga fshati piktoresk. Me një sy të mprehtë për detaje dhe një pasion të thellë për bimët, Jeremy filloi një udhëtim të përjetshëm për të eksploruar botën e kopshtarisë dhe për të ndarë njohuritë e tij me të tjerët përmes blogut të tij, Guide Gardening And Horticulture Advice By Experts.Magjepsja e Jeremy-t me kopshtarinë filloi gjatë fëmijërisë së tij, pasi ai kaloi orë të panumërta së bashku me prindërit e tij duke u kujdesur për kopshtin e familjes. Ky edukim jo vetëm që nxiti një dashuri për jetën e bimëve, por gjithashtu nguliti një etikë të fortë pune dhe një përkushtim ndaj praktikave të kopshtarisë organike dhe të qëndrueshme.Pasi përfundoi një diplomë në hortikulturë nga një universitet i njohur, Jeremy i përmirësoi aftësitë e tij duke punuar në kopshte dhe çerdhe të ndryshme prestigjioze botanike. Përvoja e tij praktike, së bashku me kuriozitetin e tij të pangopur, e lejuan atë të zhytej thellë në ndërlikimet e llojeve të ndryshme të bimëve, dizajnimin e kopshtit dhe teknikat e kultivimit.I nxitur nga dëshira për të edukuar dhe frymëzuar entuziastë të tjerë të kopshtarisë, Jeremy vendosi të ndajë ekspertizën e tij në blogun e tij. Ai mbulon me përpikëri një gamë të gjerë temash, duke përfshirë përzgjedhjen e bimëve, përgatitjen e tokës, kontrollin e dëmtuesve dhe këshilla sezonale të kopshtarisë. Stili i tij i të shkruarit është tërheqës dhe i arritshëm, duke i bërë konceptet komplekse lehtësisht të tretshme për kopshtarët fillestarë dhe me përvojë.Përtej tijnë blog, Jeremy merr pjesë aktive në projektet e kopshtarisë në komunitet dhe zhvillon seminare për të fuqizuar individët me njohuri dhe aftësi për të krijuar kopshtet e tyre. Ai beson fuqishëm se lidhja me natyrën përmes kopshtarisë nuk është vetëm terapeutike, por edhe thelbësore për mirëqenien e individëve dhe mjedisit.Me entuziazmin e tij infektiv dhe ekspertizën e thellë, Jeremy Cruz është bërë një autoritet i besuar në komunitetin e kopshtarisë. Pavarësisht nëse është zgjidhja e problemeve të një bime të sëmurë ose ofrimi i frymëzimit për dizajnin e përsosur të kopshtit, blogu i Jeremy shërben si një burim i nevojshëm për këshilla hortikulturore nga një ekspert i vërtetë kopshtarie.