10 nga varietetet më të mira të luleve Celosia për kopshtin tuaj

 10 nga varietetet më të mira të luleve Celosia për kopshtin tuaj

Timothy Walker

Celosia ose gjeli është një gjini bimësh me lule njëvjeçare nga vendet e ngrohta rreth Amerikës Qendrore dhe Jugore, Afrikës, Indeve Perëndimore dhe Azisë Jugore dhe Lindore.

Emri vjen nga greqishtja për "djegie" sepse lulëzimet me ngjyra të ndezura të celosia duken si flakë. Ato njihen mirë si bimë kopshti, por edhe si bimë të ngrënshme, duke qenë anëtarë të familjes Amaranthaceae (“familja e amaranthit”).

Gjinia Celosia përfshin 60 lloje të ndryshme. Megjithatë, jo të gjitha janë të përshtatshme për kultivim dhe veçanërisht për kopshtarinë.

Megjithatë, ka nëntë lloje të njohura që kopshtarët i kanë rritur për një kohë të gjatë. Secila është e veçantë dhe secila ka meritat e saj të kopshtarisë, si Celosia spicata, Celosia cristata dhe Celosia plumosa.

Ndërsa çdo varietet ka kërkesa të ngjashme në rritje, por ato kanë dallime të mëdha në vlerën estetike dhe kopshtarisë.

Varietetet më të larta shpesh rriten si lule të prera, ndërsa disa varietete xhuxh, si 'Amigo' është më popullorja për t'u rritur në kontejnerë si bimë shtëpie.

Me kaq shumë ngjyra dhe forma mahnitëse për të zgjedhur nga, duke ditur pak diçka rreth llojeve të ndryshme të luleve celosia mund t'ju sigurojë që të keni lulëzime të bukura nga fillimi i verës deri në ngricën e parë.

Përshkrimi i bimës Celosia

Bimët Celosia janë të lehta për t'u njohur : kanë ato shtëllungat me ngjyra të ndezura që dalin jashtëështë me ngjyrë të gjelbër deri në të errët, barishtore dhe mjaft të dendur.

Çdo gjethe është kryesisht në formë eliptike. Kumbullat përbëhen nga disa lule të dredhura në formë ylli me ngjyrë të gjelbër me prekje të kuqe kafe.

Ky nuk është një lloj i popullarizuar i Celosia, por nëse jeni të apasionuar pas kësaj gjinie bimësh dhe dëshironi t'i mbledhni ato, kjo do të ishte një zgjedhje e mirë për të kompletuar koleksionin tuaj.

 • Ngurtësia: është e qëndrueshme ndaj zonave USDA 9 deri në 11.
 • Lartësia: deri në 5 këmbë e gjatë (150 cm).
 • Stina e lulëzimit: fundi i pranverës deri në fund të verës.
 • Ngjyrat e kumbullës: jeshile me pjesë të kuqe kafe.

Më shumë lloje Celosia se sa keni menduar…

Ne të gjithë i njohim bimët celosia si “bimët me ngjyra super të ndezura”… Vërtetë, shumë janë të tillë… Për shembull , plumosa, cristata dhe spicata janë me ngjyra kaq të gjalla sa duken si bimë artificiale...

Por jo të gjitha janë njëvjeçare të vogla, ka edhe bimë shumëvjeçare të mëdha që mund të arrijnë dimensionet e madhësisë së pemës, si floribunda.

Dhe pastaj janë “bimët celosia të tryezës së darkës” si spinaqi i argjendtë, të cilat nuk janë aq tërheqëse për syrin, por të shëndetshme dhe madje mjekësore për të gjithë trupin!

nga qendra e gjethit.

Këto shtëllunga janë në fakt lulëzime mbresëlënëse që mund të zgjasin për tenja në bimë. Gjethet janë të gjelbra dhe të gjera dhe të mprehta, në formë heshtak.

Kanë damarë të pastër që fillojnë nga brinja qendrore dhe lëvizin në anët e gjethes. Gjethja mund të jetë e gjelbër, madje edhe jeshile e ndezur, por nganjëherë dhe në disa specie, mund të ketë vena të purpurta ose të jetë plotësisht vjollcë.

Bima formon një kaçubë mjaft të vogël me një zakon të drejtë që përfundon në "shtëllungë" ndërsa gjethet priren të kenë një pozicion të harkuar, por horizontal poshtë saj.

Hapat më të mirë për rritje Celosia Flower

Këtu janë të gjitha detajet që duhet të dini për këtë bimë.

 • Emri botanik: Celosia spp.
 • Emrat e përbashkët: gjeli, mfungu (emri i tij suahili).
 • Lloji i bimës: bimë barishtore njëvjeçare ose shumëvjeçare, disa janë megjithatë shkurre shumëvjeçare.
 • Madhësia: varet nga speciet, shumica variojnë nga 6 inç deri në 3 këmbë të larta (15 cm deri në 90 cm). Disa specie mund të arrijnë 13 këmbë të larta (4 metra).
 • Tokë për vazo: tokë me bazë torfe ose /dhe plehrash të pasur dhe të drenazhuar mirë.
 • Toka në natyrë : preferon tokë pjellore me shumë lëndë organike, por mund të rritet mirë edhe në tokë të varfër, veçanërisht në tokë me bazë rëre. Toka me bazë toke, rërë ose argjilë është e mirë. Megjithatë, ajo nuk i reziston argjilës së rëndë.
 • PH e tokës: ndërmjet 6.0 dhe7.0.
 • Kërkesat për dritë në ambiente të mbyllura: shumë dritë të ndritshme indirekte.
 • Kërkesat për dritë jashtë: diell i plotë, të paktën 8 orë dritë dielli të ndritshme çdo ditë.
 • Kërkesat për ujitje: kurrë mos lejoni që toka të thahet plotësisht, Në verë dhe në vazo, deri në 3 deri në 4 herë në javë.
 • Plehërimi: një herë në muaj me një NPK 3-1-2, edhe më shpesh kur është në lulëzim (çdo dy javë).
 • Koha e lulëzimit: në varësi të specie nga pranvera në ngrica.

Dhe tani ju e dini se çfarë kanë të përbashkët të 9 varietetet, le të shohim se si ndryshojnë!

10 Llojet e luleve Celosia Për t'i shtuar dhunti kopshtit tuaj

Nga të gjitha llojet e celosias, shumica janë bimë të vogla barishtore me pak vlerë kopshtarie. Por disa janë aq të habitshme sa mund të ndriçojnë edhe hapësirën e gjelbër ose tarracën më të shurdhër.

Dhe këtu janë 10 varietetet më të mira të luleve celosia për të shtuar një spërkatje ngjyrash në shtratin e kopshtit, kufijtë dhe kontejnerët tuaj.

1. Celosia Plumosa

“Celosia me kumbulla” ose Celosia plumosa është një nga llojet më të njohura të kësaj bime tek kopshtarët. Ka shtëllunga shumë të mëdha dhe të trasha me tufë lulesh me ngjyra shumë të ndezura.

Këto duken si pupla, ose pluhur pupla nëse dëshironi. Ngjyrat janë aq të ndezura sa mund të duken të panatyrshme për disa njerëz.

Gjethet janë zakonisht jeshile të ndezura, gjë që krijon një kontrast të mirë meshtëllungat. Është shumë i fortë dhe pothuajse pa dëmtues, prandaj është shumë i zakonshëm në kopshtet e hapura, veçanërisht në rajonet e ftohta.

Në fakt është një bimë shumëvjeçare e butë ndryshe nga speciet e tjera Celosia, e cila do të mbijetojë në vendet e nxehta, ndërsa në klimat më të ftohta rritet si një vjetor.

 • Gurtësia: Zonat USDA 10 deri në 11.
 • Lartësia: 6 inç deri 2 këmbë (15 deri në 60 cm).
 • Sezoni i lulëzimit: nga pranvera në vjeshtë.
 • Ngjyrat e kumbullës: e kuqe shumë e ndezur, rozë, portokalli e verdhë.

2. Krehër me kreshtë (Plumosa Cristata)

Kërrahu me kreshtë është një varietet i veçantë i Celosia sepse duket si kurora e një pule ose gjeli në një mënyrë. Termi "cristata" do të thotë "kreshtë" në fakt, dhe kështu duket lulëzimi.

Dikujt mund t'u kujtojë një leckë kadifeje të palosur. Për këtë arsye, ajo veçohet nga të gjitha llojet e tjera të kësaj gjinie.

Gjetet janë në të vërtetë të holla, jo të gjera si në Celosia plumosa, dhe ato duken si një "kornizë pendë" për tiparin qendror të kësaj bime me pamje ekzotike, në fakt kreshtën.

është një varietet shumë dekorativ dhe skulpturor, i përshtatshëm për shumicën e llojeve të kopshteve, duke përfshirë ato urbane dhe moderne. Lartësia: 12 deri në 14 inç e gjatë (30 deri në 35 cm).

 • Sezoni i lulëzimit: pranvera e vonë deri në ngrica.
 • Shumbull ngjyrat: e kuqe në vjollcëjanë më të zakonshmet, por edhe të verdha, rozë, portokalli dhe madje blu!
 • Shiko gjithashtu: Sa larg njëra-tjetrës për të mbjellë domate për rendiment maksimal?

  3. Celosia e grurit (Celosia Spicata)

  Celosia e grurit është një tjetër varietet shumë i njohur i kësaj bime. Ndryshe nga Celosia Plumosa, shtëllungat nuk janë të përbëra, por të thjeshta.

  Secili duket si bishti i një dhelpre, në formë cilindrike në konike dhe i përbërë nga shumë pendë të vogla që nxjerrin në pah dhe lart nga qendra.

  Ato janë vërtet shumë të trasha, duke ju dhënë një pamje "me gëzof". Emri do të thotë "me thumba" sepse ato duken paksa si thumba gruri...

  Gjethet janë zakonisht të gjelbra, por me nuanca të ndryshme. Ato nuk janë shumë të trasha si gjethja dhe duken sikur janë të shpërndara nëpër degë.

  Nga ana tjetër, shtëllungat shpesh janë të purpurta të ndezura ose me dy ngjyra. Është gjithashtu një nga varietetet më të larta të bimës së krehrit. Kjo është një bimë ideale për t'u përzier me të tjerët në një kufi informal ose shtrat lulesh.

  • Hadiness: është e qëndrueshme ndaj zonave USDA 10 deri në 11.
  • Lartësia: deri në 4 këmbë e gjatë (120 cm).
  • Sezoni i lulëzimit: nga fillimi i verës deri në mes të vjeshtës.
  • Shumbull ngjyrat: magenta, ose argjendi dhe vjollca rozë.

  4. Krehja e gjelit Silver's (Celosia Argentea)

  Silver's cockscomb (ose Celosia argentea) është një pamje klasike shumëllojshmëri celosia me shtëllunga elegante dhe të ndritshme dhe një ton ekzotik.

  Është një bimë me madhësi mesatare me gjethe dhe shtëllunga jeshile të ndezuraqë duken sikur janë lyer me ngjyra artificiale…

  Është e shkëlqyer për një kopsht me pamje tropikale dhe të guximshme. Përhapet shpejt dhe spontanisht në vendet e ngrohta, madje mund të natyralizohet. Në fakt, në disa zona të Azisë, tani është bërë një bar i keq pushtues (ndonëse i bukur)!

  Fakti që lulet janë hermafroditë (si meshkuj ashtu edhe femra) e bën shumimin e tij shumë të lehtë dhe të suksesshëm.

  Në fakt është një varietet i preferuar nga qendrat e kopshteve dhe çerdhet. Nuk do të keni vështirësi për të gjetur këtë lloj celosia në dyqane ose në internet.

  • Gurtësia: është e qëndrueshme për zonat 9 deri në 12 të USDA.
  • Lartësia: 2 këmbë (60 cm).
  • Sezoni i lulëzimit: verë dhe vjeshtë.
  • Ngjyrat e kumbullës: e verdhë e ndezur, rozë, vjollcë dhe e kuqe.

  5. Celosia Floribunda

  Celosia floribunda është një lloj celosia shumë e pazakontë… Është një shkurre mjaft e madhe, në fakt, dhe shtëllungat nuk janë të trasha dhe shumëngjyrëshe, as pupla.

  Ato duken më shumë si tentakula me fara të vogla jeshile në kafe, në varësi të faza e pjekurisë. Megjithatë, këto janë lule të vogla.

  Ndryshe nga celosia të tjera, kjo varietet ka një pamje të egër, por jo veçanërisht ekzotike. Zakoni i tij si shkurre është në të gjithë rrethin.

  Ndërsa gjethet janë të bukura, nëse i dëshironi në gardhe, kufij ose në këputje të erës, shfaqja e mrekullueshme që jep është me shtëllungat jeshile. Ata janëaq të bollshme sa mbulojnë të gjithë shkurret.

  • Gurtësia: është e qëndrueshme ndaj USDA 9 deri në 11.
  • Lartësia: lart deri në 13 këmbë të larta (4 metra).
  • Sezoni i lulëzimit: pranverë dhe verë.
  • Ngjyrat e kumbullës: jeshile, pak kafe më vonë.

  6. Death Grass Celosia (Celosia Isertii)

  Death Grass celosia është në fakt emri i përkthyer nga termi Mandingo "mandinka furayanamo"… Është një i vogël dhe më pak shumëllojshmëri të dukshme të celosia.

  Shumbat janë rozë në të bardhë dhe elegante. Ata duken delikate dhe romantike dhe jo ekzotike dhe mahnitëse.

  Përdoret në gatim dhe ka edhe veti mjekësore, por ka edhe cilësi të mira dekorative. Edhe kjo është një larmi e madhe celosia, pasi mund të arrijë 9 metra lartësi.

  Në fakt, ju mund ta përdorni atë në kombinim me bimë të tjera në kufi dhe gardhe, veçanërisht nëse dëshironi një pamje "natyrale".

  • Gurtësia: është e qëndrueshme ndaj zonave USDA 10 deri në 11.
  • Lartësia: 9 këmbë (3 metra).
  • Sezoni i lulëzimit: verë dhe vjeshtë.
  • Ngjyrat e kumbullës: kryesisht rozë me pak të bardhë.

  7. Spinaqi i argjendtë (Celosia Trigyna)

  Spinaqi i argjendtë është një tjetër varietet më pak i popullarizuar dhe më pak i dukshëm i celosia, i quajtur Celosia trigyna nga shkencëtarët. Ka një pamje "me bar", që të kujton në mënyrë të turbullt nenexhikun, ose një hithër me gjethe të hollë.

  Shumbullat janë të vogla, në faktato janë më shumë si thumba sesa shtëllunga. Ndriçuesit janë të vegjël, por tërheqës. Ato janë të bardha me pika të purpurta.

  Kjo nuk është kryesisht një varietet dekorativ. Në fakt përdoret kryesisht si ushqim, në supa dhe zierje, por edhe për të bërë salca. Por nuk ka asnjë arsye pse nuk duhet ta ktheni kopshtin tuaj me perime në një kopsht dekorativ dhe anasjelltas.

  I shpërndarë me bimë të tjera në një kufi ose livadh të egër, mund të ketë një ndikim të mirë vizual nëse dëshironi një Një lloj pamjeje e kopshtit të egër, vilë.

  • Gurtësia: është e qëndrueshme ndaj zonave USDA 10 deri në 11.
  • Lartësia: 3 këmbë (90 cm),
  • Sezoni i lulëzimit: verë, për rreth 2 muaj.
  • Ngjyrat e kumbullës: e bardha me pak purpurtë.

  8. PalmeriPalmer's Cockscomb (Celosia )

  Këlliri i gjelit të Palmerit nuk është një lloj i famshëm pf celosia, por ka vlerë të madhe dekorative. Kumbullat janë shumë, shumë të dukshme, me një nuancë të pasur vjollce të purpurt që nuk mund t'i mungojë asnjë vizitori nga kopshti juaj.

  Shiko gjithashtu: Cila është mulçi më i mirë për kopshtet me perime?

  Ato janë gjithashtu të një forme shumë të rregullt, ndryshe nga shtëllungat e tjera celosia. Në fakt ato janë pothuajse konike dhe shfaqen edhe në fund të kërcellit të dukshëm.

  Lavat janë të gjera dhe dekorative dhe me ngjyrë jeshile të errët. Kjo e bën atë një bimë të mirë për shtretërit e luleve, si dhe kufijtë në kopshte formale dhe joformale…

  Dhe, meqë ra fjala, ky varietet, vendas i Luginës së Rio Grande të Poshtëm në Teksas është një kampion në lulëzim…mund të lulëzojë në mënyrë të përsëritur gjatë gjithë vitit, edhe në dhjetor dhe janar në kushtet e duhura.

  • Gurtësia: është e qëndrueshme ndaj zonave USDA 10 deri në 12.
  • Lartësia: deri në 3 këmbë e gjatë (90 cm).
  • Sezoni i lulëzimit: përsëritet gjatë gjithë vitit.
  • Ngjyrat e kumbullës: purpurtë e ndritur.

  9. Gjeli i gjelit indian perëndimor (Celosia Nitida, A.K.A. Celosia Texana)

  Këlliri i gjelit të Indisë Perëndimore është një tjetër lloj shkurre i celosias. Ka gjethe të bukura dhe të trasha, jeshile dhe pak me qime. Efekti i përgjithshëm i gjethit është barishtor dhe jo ekzotik ose skulpturor.

  Nuk është një varietet shumë i lehtë për t'u gjetur, por ju mund ta rritni këtë bimë shumëvjeçare në gardhe ose kufij të gjatë si mbushës. Nëse e bëni, do të ndihmoni në ruajtjen e tij sepse është një specie e rrezikuar.

  Lulet vijnë vonë në sezon dhe ato formojnë shtëllunga të vogla me rreth dy duzina lule të bardha jeshile dhe në formë ylli. Është i mirë për një kopsht joformal dhe me pamje të butë.

  • Gurtësia: është e qëndrueshme ndaj zonave USDA 10 deri në 11.
  • Lartësia: deri në 6 këmbë (2 metra).
  • Sezoni i lulëzimit: vjeshtë.
  • Ngjyrat e kumbullës: e gjelbër dhe e bardhë.

  10. Celosia Virgata

  Celosia virgata e ka origjinën nga Puerto Riko dhe Ishujt e Virgjër, dhe është një nënshkurre shumëvjeçare.

  Kjo do të thotë se është një shkurre e ulët, e përshtatshme kryesisht për kufijtë me pamje të egër. Gjethja

  Timothy Walker

  Jeremy Cruz është një kopshtar, hortikulturist dhe entuziast i pasionuar i natyrës që vjen nga fshati piktoresk. Me një sy të mprehtë për detaje dhe një pasion të thellë për bimët, Jeremy filloi një udhëtim të përjetshëm për të eksploruar botën e kopshtarisë dhe për të ndarë njohuritë e tij me të tjerët përmes blogut të tij, Guide Gardening And Horticulture Advice By Experts.Magjepsja e Jeremy-t me kopshtarinë filloi gjatë fëmijërisë së tij, pasi ai kaloi orë të panumërta së bashku me prindërit e tij duke u kujdesur për kopshtin e familjes. Ky edukim jo vetëm që nxiti një dashuri për jetën e bimëve, por gjithashtu nguliti një etikë të fortë pune dhe një përkushtim ndaj praktikave të kopshtarisë organike dhe të qëndrueshme.Pasi përfundoi një diplomë në hortikulturë nga një universitet i njohur, Jeremy i përmirësoi aftësitë e tij duke punuar në kopshte dhe çerdhe të ndryshme prestigjioze botanike. Përvoja e tij praktike, së bashku me kuriozitetin e tij të pangopur, e lejuan atë të zhytej thellë në ndërlikimet e llojeve të ndryshme të bimëve, dizajnimin e kopshtit dhe teknikat e kultivimit.I nxitur nga dëshira për të edukuar dhe frymëzuar entuziastë të tjerë të kopshtarisë, Jeremy vendosi të ndajë ekspertizën e tij në blogun e tij. Ai mbulon me përpikëri një gamë të gjerë temash, duke përfshirë përzgjedhjen e bimëve, përgatitjen e tokës, kontrollin e dëmtuesve dhe këshilla sezonale të kopshtarisë. Stili i tij i të shkruarit është tërheqës dhe i arritshëm, duke i bërë konceptet komplekse lehtësisht të tretshme për kopshtarët fillestarë dhe me përvojë.Përtej tijnë blog, Jeremy merr pjesë aktive në projektet e kopshtarisë në komunitet dhe zhvillon seminare për të fuqizuar individët me njohuri dhe aftësi për të krijuar kopshtet e tyre. Ai beson fuqishëm se lidhja me natyrën përmes kopshtarisë nuk është vetëm terapeutike, por edhe thelbësore për mirëqenien e individëve dhe mjedisit.Me entuziazmin e tij infektiv dhe ekspertizën e thellë, Jeremy Cruz është bërë një autoritet i besuar në komunitetin e kopshtarisë. Pavarësisht nëse është zgjidhja e problemeve të një bime të sëmurë ose ofrimi i frymëzimit për dizajnin e përsosur të kopshtit, blogu i Jeremy shërben si një burim i nevojshëm për këshilla hortikulturore nga një ekspert i vërtetë kopshtarie.