15 Lloje tërheqëse të bimëve të Aloe dhe si t'i rritni ato

 15 Lloje tërheqëse të bimëve të Aloe dhe si t'i rritni ato

Timothy Walker

Tabela e përmbajtjes

Kur dëgjoni "aloe", vë bast që mendoni " Aloe vera", por në të vërtetë është një gjini e gjerë bimësh me shije.

Janë të njohur për vetitë e tyre medicinale, por edhe për bukurinë, lulëzimin afatgjatë dhe personalitetin ekzotik. Por nëse bashkoni varietete të ndryshme të bimëve Aloe, do të shihni se sa të ndryshme janë ato, me lartësinë, formën e gjetheve, rozetat dhe skajet e dhëmbëzuara, të cilat i japin Aloes pamjen e saj parahistorike.

Aloe është një gjini e sukulentëve të lulëzuar që përmban mbi 560 lloje të njohura duke përfshirë pemët, shkurret dhe bimët shumëvjeçare. I përket familjes Asphodelaceae , bimët e gjinisë Aloe janë rritur për miliona vjet në Afrikë, Madagaskar dhe Gadishullin Arabik.

Forma e të gjithë Bimët e aloes janë zakonisht mjaft të ngjashme, por ju mund ta dalloni bimën e aloes nga madhësia, forma e gjetheve dhe, shpesh edhe nga ngjyra e luleve. Këto gjithashtu u japin atyre cilësi që i bëjnë ato të përshtatshme për ambiente të ndryshme, si brenda ashtu edhe jashtë.

Para se të zgjidhni nga këto lloje të shumta të bimëve aloe, ju duhet të dini se cilën prej tyre po shikoni…

Pasi të keni lexuar këtë artikull, do të jeni në gjendje të njihni dhe të rritni llojet më të njohura të Aloe, si bimë të brendshme ose të kopshtit. Në fakt, nga shumë specie natyrore, ne kemi zgjedhur varietetet më të mira të bimëve të aloes për kultivim.

Si të identifikojmë lloje të ndryshme të aloesrezistent në krahasim me speciet e tjera të aloes.
 • Gurtësia: Zonat USDA 7 deri në 11.
 • Madhësia: maksimumi 10 inç e gjatë dhe e gjerë (25 cm).
 • Sezoni i lulëzimit: verë.
 • I përshtatshëm për ambiente të brendshme: po, patjetër.

8. Uitenhage Aloe ( Aloe africana )

Aloe Uitenhage, e aloe afrikane është një bimë e shkëlqyer e shijshme për kopshte dhe parqe. Formon rozeta të mrekullueshme në fundin e kërcellit të gjelbër.

Gjethet duken paksa si tentakulat e një oktapodi. Ata janë të gjelbër, por majat dhe dhëmbët anësore janë në të vërtetë të kuq. Kjo jep një efekt të shkëlqyeshëm, me kontrast të ndritshëm.

Lule lulesh ndodhet në një kërcell që vjen nga qendra e bimës. Është shumë i trashë, pothuajse duket si kalli misri kur mbyllet.

Kur lulet e shumta fillojnë të hapen, kjo thumba duket paksa si faltore! Lulet e mbushura trashë janë portokalli të ndezura ose të verdha. Kjo shumëllojshmëri aloe është e shkëlqyeshme për kopshtet urbane dhe me zhavorr, si dhe për oborret dhe tarracat.

 • Gurtësia: Zonat USDA 9b deri në 11b.
 • Madhësia: 6 këmbë e gjatë (1.8 metra) dhe 4 këmbë në shtrirje (1.2 metra).
 • Sezoni i lulëzimit: zakonisht dimër dhe pranverë, por është e mundur në periudha të tjera.
 • I përshtatshëm për ambiente të mbyllura: jo, është shumë i madh.

9. Aloe Flexing ( Aloe Flexilifolia )

@j_a_d_s_pots/ Instagram

Aloe e përkulur ka një karakter lozonjar. Gjethet e sajpërkul dhe "përkul" siç sugjeron emri, gjë që e bën këtë bimë të shkëlqyer për të shtuar lëvizjen në kufijtë dhe shtretërit.

Ato formojnë rozeta të mëdha me gjethe të gjelbra të kaltërta, por shumë të shijshme, me një pamje të butë, ndryshe nga aloet e tjera. Në fakt, dhëmbët janë vetëm një aluzion, dhe bima është vërtet shumë e lëmuar.

Lulet vijnë në grupe të vogla në kërcell të ndryshëm mjaft të shkurtër pak sipër gjetheve dhe kanë ngjyrë të kuqe portokalli të ndezur.

Kjo specie aloe është e shkëlqyeshme për oborr dhe tarraca, por mund ta gjeni edhe në kopshte me zhavorr, urbane dhe kopshte. Mund të rritet edhe në ambiente të mbyllura.

 • Gurtësia: Zonat USDA 10a deri në 11b.
 • Madhësia: 3 këmbë e gjatë (90 cm) dhe 7 këmbë në shtrirje (2.1 metra).
 • Sezoni i lulëzimit: në periudha të ndryshme gjatë vitit.
 • I përshtatshëm për ambiente të mbyllura: po, edhe pse funksionon më mirë jashtë.

10. Sunset Aloe ( Aloe dorotheae )

Sunset aloe – thotë emri të gjitha! Është një lëng i mesëm deri në të vogël me llamba të mahnitshme të purpurta! Ata duken sikur janë në zjarr, në fakt.

Ata fillojnë me jeshile të ndezur dhe shpejt kthehen në të kuqe flakëruese, veçanërisht me ndriçim të mirë. Dhëmbët janë shumë të rregullt dhe të shënjuar mirë, gjë që shton efektin mbresëlënës të kësaj bime.

Për shkak se ngjyra është kaq e habitshme, aloe e perëndimit të diellit vlerësohet veçanërisht për gjethin e saj, brenda ose në kopshte me zhavorr dhe kopshte shkëmboresidomos.

Por ajo gjithashtu lulëzon. Lulet janë portokalli të kuqe ose të verdha me majat e gjelbra, dhe sipër janë mjaft të bukura.

Shiko gjithashtu: A është i mundur rritja e kungujve në kontejnerë? Po! Ja se si të filloni
 • Gurtësia: Zonat USDA 9b deri në 11b.
 • Madhësia: 1 këmbë e gjatë (30 cm) dhe 2 këmbë në shtrirje (60 cm).
 • Sezoni i lulëzimit: zakonisht në dimër.
 • I përshtatshëm për ambiente të brendshme: po, si brenda ashtu edhe jashtë.

11. Aloe me lule jeshile ( Aloe viridiflora )

Aloe me lule jeshile është vërtet e pazakontë dhe mund ta merrni me mend pse. Lulet janë krejtësisht të gjelbra, dhe ato vijnë në grupe globulare në fund të kërcellit.

Pra, nuk ka probleme për të identifikuar këtë lloj aloe. Ngjyra e luleve e bën atë ideale për kopshte origjinale, por ju mund ta rritni atë në shtëpi.

Por kjo aloe është gjithashtu origjinale kur bëhet fjalë për gjethet. Ata rriten në rozeta nën lulëzimin dhe duken shumë të mprehta, të forta, si gjethet e agave, ndryshe nga bimët e tjera të aloes, që duken të buta.

Këto janë me ngjyrë të gjelbër të çelur dhe mund të thahen dhe digjen mjaft lehtë.

 • Fortësia: Zonat USDA 9b deri në 11b.
 • Madhësia: 5 këmbë e gjatë (1.5 metra) dhe 4 këmbë në shtrirje (1.2 metra).
 • Sezoni i lulëzimit: fundi i verës deri në fillim të vjeshtës.
 • I përshtatshëm për ambiente të mbyllura: jo në të vërtetë, është shumë i madh dhe është më mirë jashtë.

12. Aloe bari ( Aloe albida )

Unë do të doja që ju të njihni aloen e barit sepse ështëshumë e pazakontë. Siç sugjeron emri, kështu lëngu duket si bar.

Kjo për shkak se gjethet janë të holla dhe të gjata, si fijet e barit. Ato janë të gjelbra dhe nuk formojnë rozeta shumë të rregullta; ato duken pak të egra, të padisiplinuara, ashtu si bari.

Është gjithashtu mjaft e pazakontë për shkak të ngjyrës së luleve. Në fakt, ata janë të bardhë borë.

Do të merrni vetëm disa mbi kërcell shumë të gjatë, por ato shtojnë efektin e përgjithshëm, i cili është një nga një përzierje midis prerive ekzotike dhe të shijshme dhe të buta dhe të egra. Thjesht unike!

Kam harruar, është gjithashtu një specie e pazakontë aloe sepse i pëlqen hijet e lehta dhe jo dielli i plotë jashtë.

 • Gurtësia: Zonat USDA 9b deri në 11b.
 • Madhësia: 6 inç e gjatë dhe e shtrirë (15 cm).
 • Sezoni i lulëzimit: fundi i dimrit dhe fillimi i pranverës. Pothuajse në të njëjtën kohë me lulebore.
 • I përshtatshëm për ambiente të mbyllura: po!

13. Aloe gjarpëri ( Aloe cryptopoda )

@suealoe/ Instagram

Aloe gjarpërinjsh është një tjetër varietet tjetër me pamje të pazakontë aloe kopshti. Ka gjethe të gjata, pothuajse tuba dhe me majë, por ndryshe nga varietetet e tjera, ato kanë një zakon shumë të drejtë.

Paraqitja e hijshme dhe gjarpri plotësohet nga fakti që vështirë se do të shihni dhëmbët e vegjël ngjyrë kafe në gjethe.

Ansambli duket si gjuhë kaltërosh jeshile, ose gjarpërinj që vijnë nga toka dhe tregojnë drejt qiellit.

Lulet janë të kuqe të ndezura me të verdhëmajat dhe ato vijnë në grupe të vogla por të dukshme mbi kërcell të gjatë dhe të fortë.

Është një bimë e shkëlqyer për një kopsht kaktusi, ose një kopsht xerik, kopsht me zhavorr ose kopsht shkëmbor.

 • Gurtësia: Zonat USDA 9b deri në 11b.
 • Madhësia: deri në 6 këmbë e gjatë (1,8 metra) dhe 5 këmbë në shtrirje 1,5 metra).
 • Sezoni i lulëzimit: fundi i dimrit deri në në fillim të pranverës dhe në fund të verës deri në fillim të vjeshtës.
 • I përshtatshëm për ambiente të mbyllura: jo, është shumë i madh.

14. Aloe dhëmbi tigër ( Aloe juvenna )

Aloe e dhëmbëve të tigrit është një varietet dekorativ dhe mjaft i vogël. Do të formohet si "kulla rozetash" në tufa. Këto rozeta janë shumë të rregullta, me gjethe në formë të përkryer, trekëndore, në formacione yjore.

Ato duken shumë "orientale" si bimë. Ato janë lloji i bimëve që do të dukeshin mirë në një kopsht japonez.

Gjethja është e gjelbër e ndezur me shumë pika që korrespondojnë me po aq dhëmbë të një ngjyre edhe më të ndritshme.

Lulet vijnë në kërcell shumë të gjatë për këtë bimë, dhe ato janë të kuqe të ndezur, me një gojë jeshile e verdhë. Por nuk do të ketë shumë në çdo kërcell.

Kjo është një zgjedhje e shkëlqyeshme për hapësira të brendshme me stil ose kopshte të rregullta të jashtme, si kopshte me zhavorr dhe kopshte urbane.

 • Ngurtësia: Zonat USDA 9b deri në 11b.
 • Madhësia: deri në 2 këmbë e gjatë dhe e shtrirë (60 cm).
 • Sezoni i lulëzimit: pranvera ose vera më së shpeshti. EshteMegjithatë, nuk ka gjasa të lulëzojë brenda.
 • I përshtatshëm për ambiente të mbyllura: po.

15. Aloe malore ( Aloe marlothii )

Aloe malore mund të bëjë një shfaqje masive në çdo kopsht. Është e lehtë për t'u njohur, sepse lulëzon me tufë lulesh të trasha në formë kalli, por, ndryshe nga aloet e tjera, ato janë horizontale, në shumë degë që rrjedhin nga ajo qendrore, dhe jo të drejta!

Ato janë të verdha në të kuqe të ndezur dhe formohen si një unazë zjarri, ose një skulpturë e çuditshme moderne.

Gjetët gjithashtu janë jashtëzakonisht skulpturore. Ato janë të mprehta dhe duken të shndritshme dhe të forta, si ato të agave, të gjera, shumë të rregullta dhe të mprehta, kanë nuanca shumë interesante nga e gjelbra në vjollcë, me cilësi pothuajse metalike.

E shkëlqyeshme për oborret shumë artistike, kopshtet me zhavorr, kopshtet urbane ose dhomat e jashtme.

 • Gurtësia: USDA 9a deri në 11b.
 • Madhësia: deri në 10 këmbë e lartë dhe e shtrirë (3 metra).
 • Sezoni i lulëzimit: pranverë.
 • I përshtatshëm për ambiente të mbyllura: është mjaft i madh, por do të dukej në sallën madhështore të një hoteli ose blloku zyre.

Bota freskuese e aloe

Tani ju dini shumë më tepër për aloe sesa cilësitë freskuese dhe mjekësore të Aloe vera! Vë bast se nuk prisnit kaq shumë forma, personalitete dhe madhësi të ndryshme.

Ka rreth 500 varietete të tjera aloe, si aloe fez mahnitëse dhe e egër ( Aloepeglerae ), e cila është e rrallë dhe e mbrojtur. Shumë prej tyre tani nuk janë të disponueshme si bimë të brendshme ose të jashtme.

Por ato që kemi parë janë, dhe zgjedhja është shumë e gjerë dhe me të vërtetë e pasur, kështu që… thjesht zgjidhni!

Bimët
?

Shumica e njerëzve tani mund të njohin një bimë aloe, të shumicës së specieve. Ndoshta nuk i dallojnë dot, por e dinë që është aloe. Në fakt ka disa dallime midis specieve, por shumica dërrmuese ka disa tipare të përbashkëta:

Këtu janë disa metoda për të identifikuar se çfarë lloje të bimëve aloe zotëroni:

 • Gjuha gjethet me formë të shijshme të renditura në një rozetë. Shumë herë, këto kanë "dhëmbë" por jo gjithmonë.
 • Gjetet kanë një "teksturë të butë dhe gome". Kur i prekni , ata nuk ndihen “të vështirë”, si yucca apo agave (që duket paksa si aloe). Ata ndjehen sikur janë bërë nga një material gome.
 • Gjethet kanë një mish të lëngshëm brenda. Kjo është veçanërisht e vërtetë për disa specie, si Aloe vera dhe Aloe arborescens . Brenda "i rrëshqitshëm" dhe "i zbehtë" është mjaft i dallueshëm.
 • Kanë lule tubulare me ngjyra të ndezura të grupuara në thumba në kërcell të gjatë. Në kushtet e duhura, kam parë bimët e aloes të lulëzojnë për muaj me radhë!
 • Gjethet mund të jenë të nuancave të ndryshme të gjelbër, të kuqe dhe madje vjollcë. Kjo do të varet nga lloji, jo nga ekspozimi ndaj dritës (siç ndodh me shumë lëngje).

Rritja e bimëve të aloes

Shumica e bimëve të aloes pëlqejnë kushte të ngjashme, veçanërisht kur bëhet fjalë për kërkesat për dritë, tokë dhe lotim. Pra, ne do t'i shohim ato tani.

 • Kërkesat për tokë: Të gjitha bimët e aloes duan njëtokë shumë e drenazhuar, e lehtë. Me dritë nënkuptojmë se nuk duhet të ketë shumë lëndë organike. Jashtë, përdorni tokën për të fituar shumë rërë dhe kullim. Në ambiente të mbyllura, mos përdorni tokë të përgjithshme për vazo, por vetëm tokë për mbjelljen e kaktusit.
 • Kërkesat për dritë jashtë: Ka nevojë për diell të plotë nëse e rritni jashtë. Shumica e bimëve të aloes mund të menaxhojnë në hije të lehta në vendet shumë të nxehta dhe të thata. Megjithatë, nëse e zhvendosni nga një vend me hije në dritë, bëjeni atë në faza. Nëse e zhvendosni drejtpërdrejt nga hija në diell të plotë, gjethet do të digjen.
 • Kërkesat për dritë në ambiente të mbyllura: Aloe ka nevojë për shumë dritë të ndritshme, por indirekte brenda. Shmangni dritën e drejtpërdrejtë, pasi ajo do të djegë gjethet e saj. Por nuk është një bimë me dritë të ulët si shumë bimë shtëpiake.
 • Lotimi: Bimët e aloes janë shumë rezistente ndaj thatësirës dhe lotimi i tepërt mund t'i vrasë ato fjalë për fjalë. Ujitni vetëm me pak ujë në temperaturë dhome pasi toka të jetë tharë plotësisht. Dhe dua të them plotësisht, jo vetëm tokën e sipërme.
 • Shumimi: Ju mund t'i shumoni bimët e aloes me kompensim, ose këlyshë, që do të rriten në bazën e bimës mëmë çdo vit.

Këshilla të tjera për kujdesin varen nga speciet specifike, për shembull nëse janë të përshtatshme për ambiente të mbyllura, qëndrueshmëria etj. Ne do t'i shohim këto individualisht.

Por së pari, disa fjalë më shumë për këtë gjini të mrekullueshme të bimëve!

Aloe: Jo vetëm Aloe Vera

550 speciet e Aloe kanë origjinën ngaAfrika jugore, Madagaskari, Gadishulli Arabik, Jordania dhe Oqeani Indian.

Por njerëzit i kanë njohur vetitë medicinale të kësaj bime, veçanërisht Aloe vera, për një kohë të gjatë. Në fakt, ajo ishte e njohur tashmë në Greqinë e Lashtë.

Çfarë do të thotë kjo? Se është kultivuar veçanërisht rreth zonës së Mesdheut, Indisë dhe tani edhe Amerikës Qendrore dhe Jugore.

Aloe vera është më e famshmja, për vetitë e saj të njohura medicinale. Ajo ka veti qetësuese, laksative dhe (dëgjo, dëgjo!) madje parandalon kancerin.

Por aloe ka edhe cilësi të mrekullueshme për kopshte ose në vazo. Sigurisht, këtu do të shikoni kryesisht formën dhe madhësinë.

Shumica e bimëve të aloes janë "të padisiplinuara" kur bëhet fjalë për zakonin e tyre të rritjes. Blini këtë dua të them se ato janë kryesisht të drejta, por gjethja është aq e trashë dhe e egër saqë përshtaten vetëm me hapësira dhe kompozime të mëdha. Të paktën kur janë të rritur.

Megjithatë, disa mund të rriten edhe në ambiente të mbyllura, si aloe e vogël por e bukur Aloe aristata, ose aloe ndjellëse e perëndimit të diellit ( Aloe dorotheae ).

Shiko gjithashtu: 10 Llojet e shkurreve dhe pemëve për peizazhin tuaj (Udhëzues identifikimi)

Dhe tani ju dini shumë për aloe në përgjithësi, më lejoni t'ju prezantoj me speciet tona të yjeve!

15 Llojet e Bimëve Aloe për jashtë dhe brenda

Këtu janë 15 nga llojet më të mira të bimëve të aloes për t'u rritur në shtëpi ose në kopshtin tuaj, plus, si të kujdeseni për to.

Ato janë të gjitha të bukura dhe të ndryshme dhe kopshtarë me përvojëmund t'i njohë ato.

Megjithatë, është gjithashtu e vërtetë që të gjitha bimët e aloes ndajnë disa tipare të përbashkëta dhe do t'i shihni më pas...

1. Aloe vera ( Aloe barbadensis Miller )

Ne mund të fillojmë vetëm me speciet më të famshme dhe më të njohura nga të gjitha llojet e aloe: aloe vera.

Ne të gjithë e dimë për të; e pimë, e gjejmë në ilaçe, e përdorim në kozmetikë, është kudo, edhe në letër higjienike! Por shumica e njerëzve e dinë vetëm imazhin e gjethes së gjelbër të prerë...

A keni parë ndonjëherë një bimë të tërë?

Nëse e keni, do ta dini se sa mbresëlënëse janë. Ata formojnë "shkurre" të mëdha me gjethet e tyre tashmë të famshme të shijshme, të cilat duken të shkëlqyera në kopshte, veçanërisht në ato tropikale dhe mesdhetare. Ata janë të mrekullueshëm midis shkëmbinjve të mëdhenj, në shpate, nëpër tarraca…

Dhe… lulëzimi i tyre masiv është thjesht i mahnitshëm!

Ngjyra e luleve mund të variojë nga e kuqe në të verdhë deri në portokalli. Disa bimë madje kanë lule me dy ngjyra të ndryshme (të kuqe dhe të verdhë).

Lulja mund të zgjasë me muaj të tërë, veçanërisht kur moti është i ngrohtë dhe i thatë.

 • Gurtësia: Zonat USDA nga 8 deri në 11.
 • Madhësia: rreth 3 këmbë e gjatë dhe e shtrirë (90 cm). Mund të arrijë rreth 4 këmbë në disa raste (120 cm).
 • Stina e lulëzimit: zakonisht verë, por mund të lulëzojë gjatë gjithë vitit në varësi të klimës.
 • I përshtatshëm për ambiente të brendshme: po, por preferon hapësirat e jashtme. nuk do tëzgjedh atë si zgjedhjen time të parë për ambiente të mbyllura.

2. Pishtari Aloe ( Aloe arborescens )

Aloe Pishtari është motra më pak e njohur e aloe verës. Ai e ka marrë emrin nga lulet e bukura të kuqe të ndezura që varen, menduat, si shandan nga kërcellet e larta që varen mbi gjeth.

Edhe ai ka veti të shkëlqyera mjekësore dhe për këtë arsye, njerëzit kanë filluar ta rritin këtë specie gjithashtu në një shkallë masive.

Por nëse e dëshironi në kopshtin tuaj, do të vlerësoni rozetat shumë të bukura, si yjet e detit, me gjethe të gjata dhe pak të përdredhura me dhëmbë mbi to dhe lulëzimin e gjatë.

Gjethet mund të jenë jeshile, por ato mund të kthehen në nuanca të kuqe dhe vjollcë ku drita është e fortë. 11>

 • Madhësia: deri në 10 këmbë e gjatë dhe në shtrirje (3 metra).
 • Sezoni i lulëzimit: vjeshtë dhe dimër, për një kohë shumë të gjatë .
 • I përshtatshëm për ambiente të mbyllura: jo, kjo është një bimë gjigante. Megjithatë është e mahnitshme në kopshte!
 • 3. Guido Aloe ( Aloe 'Guido' )

  Guido aloe është një hibrid i vogël, kontrast i qartë me aloen natyrale dhe të madhe të shandanit. Pse? Për të filluar me. Është shumë i vogël, kështu që do të futet në enë me madhësi modeste.

  Ajo është gjithashtu shumë e habitshme për gjethet e saj. Në fakt, ato kanë një model të mrekullueshëm të njollave jeshile të lehta dhe jeshile të errëta.

  Ato duken sikur janë pikturuar nga një artist.Efekti është pak si ai i një dërrase çeku!

  Lulet janë më pak të dukshme se speciet e tjera, por gjithsesi të bukura. Ato vijnë në kërcell dhe nuk formojnë një tufë lulesh të trashë dhe të shumtë.

  Çdo kërcell do të ketë rreth një duzinë koka lulesh elegante dhe të ndara mirë, të bardha, të verdha ose të kuqe amaranti.

  • Gurtësia: Zonat USDA 9 deri në 11.
  • Madhësia: vetëm 6 deri në 8 inç e gjatë dhe e shtrirë (15 deri në 20 cm).
  • Sezoni i lulëzimit: zakonisht në verë, por mund të lulëzojë gjatë gjithë vitit.
  • I përshtatshëm për ambiente të mbyllura: padyshim një specie e shkëlqyer e brendshme.

  4. Aloe franceze ( Aloe pluridens )

  Kthehu në botën e gjigantëve me aloe franceze, një specie aloe në natyrë që mund të rritet deri në këmbë të larta (6 metra)! Është një bimë mahnitëse për kopshte të mëdha.

  Kjo varietet aloe duket paksa si një pëllëmbë; gjethet e vjetra të thara qëndrojnë në kërcell dhe formojnë një mbështetje të drejtë "si trungu" për rozeta të gjelbra të mëdha me pamje tropikale.

  Lulet e kuqe të amarantit janë të mëdha, të ndritshme dhe të mbushura dendur në kërcellin sipër rozetës, dhe shikojnë poshtë, si kambana të zgjatura. Kjo është një varietet që do të dëshironi në parqe, kopshte të mëdha, më shumë si një pemë sesa një bimë lulesh.

  • Gurtësia: Zonat USDA 11 e lart.
  • Madhësia: 20 këmbë e gjatë (6 metra) por vetëm 2 këmbë në shtrirje (60 cm).
  • Sezoni i lulëzimit: zakonisht në vjeshtë dhedimër.
  • I përshtatshëm për ambiente të mbyllura: jo, është shumë i madh.

  5. Aloe spirale ( Aloe polyphylla )

  Aloe spirale ka një cilësi të rrallë në këtë gjini: është një bimë shumë skulpturore. Kjo është për shkak se rozetat formojnë globe me gjethe të shkurtra dhe të mprehta të rregulluara shumë rregullisht.

  Këto duken si shpata të shkurtra romake dhe janë pak të lakuar, me dhëmbë të mëdhenj.

  Ngjyra është blu e gjelbër argjendtë, por forma e bën atë një statujë të gjallë. Shikojeni nga lart dhe do të shihni se gjethet formojnë një spirale të rregullt mbresëlënëse!

  Lulet vijnë në kërcell të gjatë dhe ato formojnë thumba të shkurtra, ose "tufa" me pamje nga poshtë, si shandan; ato janë të kuqe, të verdhë dhe portokalli.

  Kjo varietet aloe është një bimë e përsosur e brendshme, por edhe ajo që do të dëshironi për një kopsht apo oborr spanjol shumë dekorativ, skulpturor. E përkryer edhe për kopshte urbane dhe me zhavorr.

  • Gurtësia: Zonat USDA 9 deri në 12.
  • Madhësia: 1 këmbë e gjatë (30 cm) dhe 2 këmbë në shtrirje (60 cm).
  • Sezoni i lulëzimit: zakonisht pranverë dhe verë.
  • I përshtatshëm për ambiente të mbyllura: po, por edhe jashtë.

  6. Aloe karmine ( Aloe 'Carmine' )

  @succsandroses

  Aloe karmine është një kultivar perfekt për hapësirat e brendshme. Është i vogël, i bukur dhe ka rozeta të bukura, të gjelbra gri, me "gunga" (lytha) gri më të lehta të gjelbërta mbi to dhe një grup mahnitës me ngjyra të ndritshme.dhëmbë portokalli.

  Gjetet janë të mprehta dhe trekëndore, gjë që e bën atë mjaft skulpturore.

  Lulet janë të pakta, ndonjëherë dy ose tre për kërcell dhe me ngjyrë të kuqe.

  Kjo është një bimë e përkryer për një tavolinë kafeje ose një shoqëruese e bukur në tavolinën tuaj të punës. Ai projekton një personalitet të gjallë, të gjallë dhe energjik.

  • Gurtësia: Zonat USDA 9 deri në 11.
  • Madhësia: 8 deri në 10 inç i gjatë dhe i shtrirë (20 deri në 25 cm).
  • Sezoni i lulëzimit: zakonisht në pranverë, por nuk lulëzon shumë lehtë.
  • I përshtatshëm për brenda: patjetër.

  7. Aloe dantella ( Aloe aristata )

  Aloe dantella është ndoshta aloe më popullore dhe tradicionale e brendshme. Është e vogël por shumë e bukur. Në fakt, rozetat e saj të bukura, rruzullore kanë gjethe me majë mjaft të rregullta që formojnë një yll të vogël tredimensional…

  Por ka edhe më shumë, gjethet janë jeshile, duke filluar me një nuancë shumë të lehtë dhe të ndritshme të gjelbër dhe më pas duke u kthyer në errësirë.

  Por kjo bimë është e famshme sepse në këto gjethe do të shihni shumë njolla të bardha që duken si thekon bore.

  Duke i parë nga afër, do të shihni se janë si dhëmbë të vegjël të bardhë dhe të mprehtë.

  Lule lulesh kanë pak lule, me ngjyrë të kuqe portokalli. Kjo është e pazakontë në varietetet e vogla të aloe është e përsosur si një bimë shtëpie, në shumicën e mjediseve.

  Por ju gjithashtu mund të rriteni në shtretër dhe kontejnerë të jashtëm. Eshte gjithashtu

  Timothy Walker

  Jeremy Cruz është një kopshtar, hortikulturist dhe entuziast i pasionuar i natyrës që vjen nga fshati piktoresk. Me një sy të mprehtë për detaje dhe një pasion të thellë për bimët, Jeremy filloi një udhëtim të përjetshëm për të eksploruar botën e kopshtarisë dhe për të ndarë njohuritë e tij me të tjerët përmes blogut të tij, Guide Gardening And Horticulture Advice By Experts.Magjepsja e Jeremy-t me kopshtarinë filloi gjatë fëmijërisë së tij, pasi ai kaloi orë të panumërta së bashku me prindërit e tij duke u kujdesur për kopshtin e familjes. Ky edukim jo vetëm që nxiti një dashuri për jetën e bimëve, por gjithashtu nguliti një etikë të fortë pune dhe një përkushtim ndaj praktikave të kopshtarisë organike dhe të qëndrueshme.Pasi përfundoi një diplomë në hortikulturë nga një universitet i njohur, Jeremy i përmirësoi aftësitë e tij duke punuar në kopshte dhe çerdhe të ndryshme prestigjioze botanike. Përvoja e tij praktike, së bashku me kuriozitetin e tij të pangopur, e lejuan atë të zhytej thellë në ndërlikimet e llojeve të ndryshme të bimëve, dizajnimin e kopshtit dhe teknikat e kultivimit.I nxitur nga dëshira për të edukuar dhe frymëzuar entuziastë të tjerë të kopshtarisë, Jeremy vendosi të ndajë ekspertizën e tij në blogun e tij. Ai mbulon me përpikëri një gamë të gjerë temash, duke përfshirë përzgjedhjen e bimëve, përgatitjen e tokës, kontrollin e dëmtuesve dhe këshilla sezonale të kopshtarisë. Stili i tij i të shkruarit është tërheqës dhe i arritshëm, duke i bërë konceptet komplekse lehtësisht të tretshme për kopshtarët fillestarë dhe me përvojë.Përtej tijnë blog, Jeremy merr pjesë aktive në projektet e kopshtarisë në komunitet dhe zhvillon seminare për të fuqizuar individët me njohuri dhe aftësi për të krijuar kopshtet e tyre. Ai beson fuqishëm se lidhja me natyrën përmes kopshtarisë nuk është vetëm terapeutike, por edhe thelbësore për mirëqenien e individëve dhe mjedisit.Me entuziazmin e tij infektiv dhe ekspertizën e thellë, Jeremy Cruz është bërë një autoritet i besuar në komunitetin e kopshtarisë. Pavarësisht nëse është zgjidhja e problemeve të një bime të sëmurë ose ofrimi i frymëzimit për dizajnin e përsosur të kopshtit, blogu i Jeremy shërben si një burim i nevojshëm për këshilla hortikulturore nga një ekspert i vërtetë kopshtarie.