Bimët e tokës alkaline: 42 pemë, shkurre, ushqime & amp; Lulet që rriten mirë

 Bimët e tokës alkaline: 42 pemë, shkurre, ushqime & amp; Lulet që rriten mirë

Timothy Walker

Tabela e përmbajtjes

Të zbulosh se toka jote është alkaline mund të jetë një zhgënjim i vërtetë, e di. Mendimi juaj i parë është se nuk mund të rritni aq shumë bimë dekorative sa në kushte neutrale ose acidike të tokës. Dhe në fakt, keni të drejtë.

Më pak specie dhe varietete pëlqejnë nivelet e larta të pH ku rriten rrënjët e tyre, që është toka bazë ose alkaline. Por kjo nuk do të thotë që ju nuk mund të keni një hapësirë ​​të gjelbër plotësisht të harlisur, plot ngjyra, shumëngjyrëshe madje edhe aromatike.

Kështu që nuk keni nevojë të shesni ende tokën tuaj! Për të filluar, toka e ëmbël (ose alkaline) mund të përmirësohet, madje duke rritur disa pemë të veçanta ose shumëvjeçare dhe shkurre. Më tej, ka disa varietete që do të tolerojnë dhe madje do të përparojnë nëse toka juaj është plot me gëlqere, pra ka një pH të lartë.

Arsyet pse toka është alkaline ndryshojnë nga erozioni në reshje të dobëta shiu ose ujitje në natyra aktuale e tokës, si e ka origjinën… Por jo gjithçka është e humbur!

Ne mund t'ju tregojmë mënyra për të ulur pH-në e tokës dhe për ta bërë atë më pak bazë, dhe ne kemi hulumtuar dhe zbuluar shumë bimë kopshti varietete që do të tolerojnë kushtet alkaline!

Tokë alkaline: çfarë është ajo?

Por çfarë nënkuptojmë saktësisht me tokë alkaline apo bazë? Toka alkaline, ose bazë, ose "e ëmbël" joformalisht është teknikisht çdo lloj toke që ka një pH mbi 7.0. Por ndërsa shkalla e pH shkon nga 0 në 14, por ju do të gjeni shumë, shumë pak bimë që jetojnë afër shenjës 14, siç do të gjenishumëvjeçare, e cila është ideale për zonat e natyralizuara, por edhe kufijtë. Lulëzimet e saj të mëdha tërheqin shumë pjalmues, dhe ka shumë varietete me lulëzime të verdhë, rozë, trëndafili, koral, të kuqe dhe vjollcë.

Këto vijnë për të ndriçuar ditët tuaja të verës në majë të dantellës me teksturë të imët si gjethe, e cila është edhe aromatike dhe gjysmë jeshile e përhershme. Dhe do të lulëzojë edhe në rajone shumë të ftohta!

 • Gurtësia: Zonat USDA 3 deri në 9.
 • Ekspozimi ndaj dritës: diell i plotë .
 • Sezoni i lulëzimit: gjatë gjithë verës.
 • Madhësia: 1 deri në 3 këmbë e gjatë (30 deri në 90 cm) dhe 1 deri në 2 këmbë në përhapje (30 deri në 60 cm).
 • Kërkesat për tokë: tokë pjellore mesatare, e drenazhuar mirë dhe e thatë deri në mesatare me lagështirë, tokë me bazë shkumësi ose rërë me pH nga aciditeti i lehtë në pak alkalin. Është tolerante ndaj thatësirës.

10: Manja ( Nepeta faassenii )

@femtonvarmakvadrat

Metja pëlqen edhe aciditetin edhe alkalin tokë (5.0 deri në 8.0), kështu që ju jeni të sigurt në çdo mënyrë. Ajo do të shpërthejë me lulet e saj blu të ndezura në thumba delikate vit pas viti, duke mbushur shtretërit dhe kufijtë tuaj me lulet e saj paqësore dhe qiellore.

Mirëmbajtje e ulët dhe e lehtë për t'u rritur, kjo është një bimë shumëvjeçare shumë e gjithanshme që mund të rritet edhe nën shkurre, kopshte shkëmbore, kopshte të kafshëve të egra dhe madje edhe përgjatë shtigjeve – dhe gjithmonë me rezultate të shkëlqyera!

 • Ngurtësia: Zonat USDA 3 deri në 8.
 • Ekspozimi ndaj dritës: Dielli i plotë.
 • Lelëzimisezoni: fillimi i verës deri në fund të vjeshtës.
 • Madhësia: 1 deri në 2 këmbë e gjatë (30 deri në 60 cm) dhe 1 deri në 3 këmbë në shtrirje (30 deri në 90 cm).
 • Kërkesat për tokë: tokë pjellore mesatare, e drenazhuar mirë, e thatë deri në mesatare e lagësht, tokë me bazë argjile, shkumës ose rërë me pH nga aciditeti i lehtë në pak alkalin.

Pemët më të lartë alkaline të tokës Për t'u rritur

Pemët e mëdhenj fjalë për fjalë do ta kthejnë tokën në llojin që ata pëlqejnë, por ato duhet së pari të vendosen. Siç thamë, ju mund të përdorni halorët për ta bërë tokën më acid. Por nëse dëshironi që ata të ndihen si në shtëpi dhe të lulëzojnë që në fillim, ka disa që në të vërtetë do ta pëlqejnë tokën e ëmbël, alkaline. Dhe ja ku janë…

11: Pema e karkalecit të zi ( Roboniapseudoacacia )

Rritja e shpejtë dhe e fuqishme, pema e karkalecit do të tolerojë alkaline tokës në rreth 8.0 në shkallën e pH. Shpesh me shumë trungje, ju ofron gjeth të imët, të gjelbër të ndezur me gjethe delikate me këmbë, dhe lule të bukura të varura me lule të bardha aromatike, madje edhe të ngrënshme!

Të ndjekura nga bishtajat kafe, ato do të zbukurojnë kopshtin tuaj në pranverë. E përkryer për pjesën e pasme të një kopshti dhe privatësinë, një cung i vogël i kësaj peme gjetherënëse do të përmirësojë gjithashtu shumë gjendjen tuaj të tokës.

 • Gurtësia: Zonat USDA 4 deri në 9.
 • Ekspozimi ndaj dritës: diell i plotë.
 • Sezoni i lulëzimit: pranverë.
 • Madhësia: 30 deri në 50 këmbë e gjatë (9.0 deri në 15 metra) dhe 20 deri në 33 këmbë inpërhapur (6,0 deri në 10 metra).
 • Kërkesat për tokë: tokë e drenazhuar mirë, e thatë deri në mesatare me lagështirë, tokë me bazë argjile, shkumës ose rërë me pH nga aciditeti i lehtë në pak alkalin.

12: Hilli i gjelbër ( Fraxinus pennsylvanica )

Hiri i gjelbër në fakt pëlqen tokën pak alkaline! Kjo pemë e drejtë ka gjethe të gjelbra të gjelbra që bëhen të verdha dhe portokalli në vjeshtë, përpara se të bien për të ushqyer tokën tuaj.

Por ata gjithashtu do të argëtojnë familjen dhe mysafirët tuaj me farat e saj, të quajtura samara, të cilat kanë krahë si mizat e dragoit për t'u bartur nga era.

Shumë e zakonshme në dekorin urban, është gjithashtu një zgjedhje e shkëlqyer për një dizajn të ndritshëm dhe të gëzuar kopshti. Megjithatë, mbani mend se ai mund të rritet mjaft i gjatë.

 • Gurtësia: Zonat USDA nga 3 deri në 9.
 • Ekspozimi ndaj dritës: Dielli i plotë .
 • Sezoni i lulëzimit: pranverë.
 • Madhësia: 50 deri në 70 këmbë e gjatë (15 deri në 21 metra) jashtëzakonisht deri në 148 këmbë (45 metra) dhe 33 deri në 50 këmbë në shtrirje (10 deri në 15 metra).
 • Kërkesat për tokë: tokë pjellore, e drenazhuar mirë dhe e lagësht me bazë pjellore ose rëre me pH nga pak alkaline në neutrale. Ajo toleron tokën e lagësht.

13: Tamarisku ( Tamarixramosissima )

@arbor.farm

Tamarisku është një përjashtim i rrallë : mund të tolerojë edhe tokë shumë alkaline! Me një zakon të hapur dhe me degë të kuqërremta, ajo mbushet me lulëzime delikate rozë në fund të sezonit, ndërsa ju do të shijoni bukurinë e saj.gjeth me erë të gjelbër të ndezur nga pranvera.

Pamja e saj me pupla e bën atë ideal si një pemë elegante kopshti (ose shkurre, sipas mënyrës se si e stërvitni), dhe mund t'i rezistojë vërtet kushteve shumë të vështira! Pavarësisht pamjes së saj delikate, në fakt është shumë e ashpër!

 • Gurtësia: Zonat USDA 2 deri në 8.
 • Ekspozimi ndaj dritës: plot diell.
 • Sezoni i lulëzimit: fundi i verës dhe fillimi i vjeshtës.
 • Madhësia: 10 deri në 15 këmbë e gjatë (3,0 deri në 4,5 metra) dhe 8 deri në 13 këmbë në shtrirje (2,4 deri në 4,0 metra).
 • Kërkesat për tokë: pjellore e dobët deri mesatare, e drenazhuar mirë, e thatë deri në mesatare me lagështirë, tokë me bazë argjile, shkumës ose rërë me pH nga pak acid në alkalik. Është tolerant ndaj thatësirës dhe kripës.

14: Burning Bush ( Euonymousalatus 'Compactus' )

@almsteadtree

Për një pemë e vogël super dekorative që do të rritet mirë në shumicën e niveleve të pH të tokës (5,0 deri në 8,0) duke përfshirë alkaline dhe të ëmbël, shikoni shkurret që digjen!

Me gjethet eliptike që kthehen nga jeshile e pasur në të kuqe flakë të ndezur në vjeshtë, është një tapë e vërtetë e shfaqjes.

Lulet e vogla me ngjyrë jeshile mund të mos jenë një spektakël, por kokrrat e kuqe vjollcë që i ndjekin janë mjaft me shkëlqim dhe tërheqës!

Ideal për një kopsht të vogël, madje edhe urban, madje ka fituar çmimin e famshëm të Meritës së Kopshtit nga Shoqëria Mbretërore e Hortikulturës!

 • Gurtësia: Zonat USDA 4 deri në 9.
 • Ekspozimi ndaj dritës: Dielli i plotë osehije e pjesshme.
 • Sezoni i lulëzimit: pranvera e vonë.
 • Madhësia: 9 deri në 10 metra e lartë dhe e përhapur (2,7 deri në 3,0 metra).
 • Kërkesat për tokën: tokë pjellore mesatare, e drenazhuar mirë, tokë pjellore me lagështi mesatare, argjilë, shkumës ose rërë me pH nga acidi në pak alkaline.

15 : Hackberry ( Celtis occidentalis )

@ajmohamed09

I lindur në Amerikën Qendrore dhe Verilindore, hackberry është një pemë tolerante ndaj tokës alkaline me shumë ace në mëngën e saj…

gjethja e harlisur që fillon në mes të gjelbër për t'u bërë e verdhë e artë ndërsa sezoni përparon është një... Pjalmuesit që vijnë në lulet e saj të gjelbërta në pranverë janë një tjetër.

Kaferrat që piqen në vjollcë të errët, pothuajse të zeza me bollëk në degët e tjera. Dhe, po, ato janë të shijshme dhe tërheqin shumë zogj dhe faunë të vogël në kopshtin tuaj!

 • Gurtësia: Zonat USDA 2 deri në 9.
 • Ekspozimi ndaj dritës: diell i plotë ose hije e pjesshme.
 • Sezoni i lulëzimit: pranvera.
 • Madhësia: 40 deri në 60 këmbë e lartë dhe e përhapur (12 deri në 18 metra).
 • Kërkesat për tokë: tokë e pasur organikisht, e drenazhuar mirë, e lagësht me bazë argjile ose rërë me pH nga mesatarisht acide deri në pak alkaline.

Vreshtat për tokë alkaline

Ne nuk mund të harrojmë hardhitë në një kopsht me tokë të ëmbël dhe alkaline. Ata bashkojnë të gjithë efektin, duke përzier nivelet më të ulëta me ato më të larta të dizajnit tuaj.Përsëri, nuk ka aq shumë, por mjaftueshëm për ta bërë hapësirën tuaj të gjelbër të duket e bukur dhe e harlisur!

16: Clematis ( Clematis spp. )

Jemi me fat! Një nga hardhitë më të njohura të kopshtit toleron ndonjëherë tokat alkaline: clematis! Me lulet e tij të mëdha, të dukshme dhe ekzotike, ajo do të ngjitet në pjergullën, kafazin ose gardhin tuaj dhe do ta ndriçojë atë me gamën e saj të mahnitshme të ngjyrave të ndezura, nga e bardha në vjollcën e thellë.

Dhe me kultivarët e shumtë të disponueshëm në treg, ju me siguri mund të luani me format dhe pamjet e ndryshme të këtij alpinisti mahnitës dhe bujar që e do hijen!

Dhe me varietetet me lulëzim të hershëm dhe të vonë, ju mund të zgjasni edhe lulëzimin e tij për të mbuluar pjesën më të madhe të sezonit.

 • Gurtësia: Zonat USDA 4 deri në 9.
 • Ekspozimi ndaj dritës: diell i plotë ose hije e pjesshme.
 • Sezoni i lulëzimit: nga fundi i pranverës deri në fund të vjeshtës.
 • Madhësia: 3 deri në 8 këmbë e gjatë (90 cm deri në 2,4 metra) dhe 1 deri në 2 këmbë në shtrirje (30 deri në 60 cm).
 • Kërkesat për tokë: pjellore mesatare , tokë pjellore e drenazhuar mirë dhe mesatare e lagësht, argjilë, shkumës ose rërë me pH nga pak alkaline në neutrale.

17: Virginia Creeper ( Parthenocissus quinquefolia )

Zvarritësit Virginia do t'i pëlqejë toka nga acidi në pak alkaline (5.0 deri në 8.0) dhe do të mbulojë ende muret ose gardhet tuaja me gjethin e tij të harlisur!

I dashur për gjethet e saj të dendura palma, kjo hardhi amerikanedo të ndryshojë nga jeshile në portokalli dhe e kuqe rubin kur të afrohet dimri.

Por ne gjithashtu e duam atë për manaferrat e tij të bukur blu, të cilat rriten në kërcell të kuq, të cilët qëndrojnë gjatë pasi gjethet të kenë rënë.

Shumë i vrullshëm, do të lulëzojë edhe në pranverë, me lule të gjelbërta që kryesisht fshihen nga pamja. Është gjithashtu i shkëlqyeshëm si mbulesë tokësore, ndërsa kujdes me muret: është e vështirë ta heqësh prej tyre!

 • Gurtësia: Zonat USDA 3 deri në 11.
 • Ekspozimi ndaj dritës: diell i plotë, hije e pjesshme ose hije e plotë.
 • Sezoni i lulëzimit: mes dhe në fund të pranverës.
 • Madhësia: 30 deri në 50 këmbë të larta (9,0 deri në 15 metra) dhe 5 deri në 10 këmbë në shtrirje (1,5 deri në 3,0 metra).
 • Kërkesat për tokë: mesatare pjellore, e drenazhuar mirë dhe mesatare tokë e lagësht me bazë argjile, argjile, shkumës ose rërë me pH nga acidi në pak alkalik.

18: Jasmina dimërore ( Jasminum nudiflorum )

Jasemini i dimrit mbush kopshtet me një det me lule të verdha të ndezura në hardhitë e tij ngjitëse, dhe jo në verë, por në dimër dhe pranverë! Ndryshe nga varietetet e tjera nuk është aromatik, por shumë bujar dhe mund të rritet në pothuajse çdo tokë, nga shumë acide në shumë alkaline!

Këto reshje të lulëzuara të arta do të përhapen gjithashtu kur prekin tokën, gjë që e bën atë ideale për mbulesat e bankave. Gjethet e gjelbra me shkëlqim janë një bonus i shtuar për këtë fitues të Çmimit të Meritës së Kopshtit nga Royal HorticulturalShoqëria.

 • Gurtësia: Zonat USDA 6 deri në 9.
 • Ekspozimi ndaj dritës: dielli i plotë ose hije e pjesshme, toleron hijen e plotë por lulëzimi do të jetë më i dobët.
 • Sezoni i lulëzimit: dimri dhe pranvera.
 • Madhësia: 4 deri në 15 këmbë e gjatë (1,2 deri në 4,5 metra) dhe 3 deri në 6 këmbë në shtrirje (90 cm deri në 1,8 metra).
 • Kërkesat për tokë: tokë pjellore mesatare, e drenazhuar mirë dhe mesatare me lagështirë, tokë me bazë argjile, shkumës ose rërë me pH nga shumë acide deri në shumë alkaline.

19: Dërjatë ( Lonicera spp. )

Një hardhi e shkëlqyer me lulëzim dhe binjakëzimi që do të tolerojë tokën e ëmbël dhe alkaline, në rreth 8.0 në shkallën e pH është dorëzonjë!

Me grupet e tij të luleve të shndritshme që duken si duke luajtur bori, me ngjyra nga e bardha në të kuqe, me të verdha, rozë dhe portokalli në mes, ai do ta mbajë kopshtin tuaj të gëzuar deri në fund të sezonit.

Gjetet ovale zakonisht dalin prej bakri, dhe më pas ato marrin shkëlqim dhe jeshile të errët. Me rritje të shpejtë, së shpejti do të mbulojë arborin, kafazin, gardhin ose pjergullën tuaj dhe do ta bëjë atë të shkëlqejë me ëmbëlsinë e tij!

 • Gurtësia: Zonat e USDA nga 4 deri në 9.
 • Ekspozimi ndaj dritës: diell i plotë ose hije e pjesshme.
 • Sezoni i lulëzimit: verë dhe vjeshtë, me ndërprerje.
 • Madhësia: 15 deri në 20 këmbë i gjatë (4,5 deri në 6,0 metra) dhe 4 deri në 6 këmbë në shtrirje (1,2 deri në 1,8 metra).
 • Kërkesat për tokë: humus i pasur dhe pjellor, i drenazhuar mirë dhe e mesmetokë e lagësht me bazë argjile ose argjile me pH nga aciditeti i lehtë në pak alkalin.

20: Hardhi me çokollatë ( Akebia quinata )

Për tokë pak alkaline, deri në 8,0 në pH, ju mund të rritni edhe një alpinist me pamje ekzotike dhe energjike si hardhia me çokollatë!

Lulet e varura me tre petale, që duken si bishtaja të hapura ose helikopterë të vegjël janë vjollcë dhe kanë erë çokollate!

Të ndjekura nga salsiçe të gjata si fara me tul të ngrënshëm, të gjitha duken të shkëlqyera kundër gjetheve të gjelbrave eliptike të gjelbra të ndezura dhe të harlisura...

Deri në vjeshtë, kur në të vërtetë marrin një skuqje të purpurt! Ka aq shumë për të ofruar saqë ka fituar Çmimin e Meritës së Kopshtit nga Shoqëria Mbretërore e Hortikulturës.

 • Gurtësia: Zonat USDA 5 deri në 9.
 • Ekspozimi ndaj dritës: diell i plotë, hije e pjesshme ose hije e plotë.
 • Sezoni i lulëzimit: pranvera.
 • Madhësia: 20 deri në 40 këmbë të larta (6,0 deri në 1,2 metra) dhe 6 deri në 9 këmbë në shtrirje (1,8 deri në 2,7 metra).
 • Kërkesat për tokë: pjellore e drenazhuar mirë, e lagësht në mënyrë të barabartë, argjilë, shkumës ose tokë me bazë rëre me pH nga aciditeti i lehtë në pak alkalin.

Shkurret për tokë alkaline

Shkurret janë thelbësore për shëndetin e tokës, veçanërisht nëse është alkaline. Ato ofrojnë shumë mat organike me gjethe dhe degë të vogla që bien, si dhe strehë dhe korridore për faunën e vogël.

Kur bëhet fjalë për kopshtarinë dekorative, ato mbushin hapësira,ata na japin "nivelin e mesëm" midis bimëve të vogla barishtore shumëvjeçare ose njëvjeçare dhe pemëve, dhe ato janë gjithashtu shumë të bukura.

21: Rock Rose ( Cistus spp. )

Nëse toka juaj është alkaline deri në 8.5, ju mund të rritni një kaçubë të bukur si trëndafili shkëmbor! Siç sugjeron emri, lulet duken si trëndafila të vetëm, dhe ato vijnë në një gamë ngjyrash nga e bardha në magenta, përmes rozës dhe cerise.

Disa varietete kanë gjithashtu vija ngjyrë vjollce të errët në bazën e çdo petali, të cilat kontrastojnë bukur me qendrat e arta.

Gjetja barishtore e turbullt e gjetheve eliptike është e dendur dhe e shëndetshme, e përsosur si kompost kur bie në tokë, edhe nëse janë me gjelbërim të përhershëm.

Mund të zgjidhni gjithashtu madhësi të ndryshme për t'iu përshtatur hapësirës që keni në kopshtin tuaj, me shumë varietete që mund t'i përdorni si mbulesë tokësore, por një mënyrë tjetër për ta mbajtur tokën tuaj të shëndetshme edhe në rajonet bregdetare.

 • Ngurtësia: Zonat USDA 8 deri në 10.
 • Ekspozimi ndaj dritës : Dielli i plotë.
 • Sezoni i lulëzimit: në fund të pranverës deri në fund të verës.
 • Madhësia: 2 deri në 6.6 këmbë e gjatë (60 cm deri në 2.0 metra) dhe 3 deri në 8 këmbë në shtrirje (90 cm deri në 2.4 metra).
 • Kërkesat për tokë: e drenazhuar mirë, e thatë deri në mesatare të lagësht, argjilë, shkumës ose rërë me pH nga pak acid në mesatarisht alkaline. Është tolerant ndaj thatësirës dhe kripës.

22: Lavenda ( Lavandula spp. )

Lavenda është një shkurre e fortë e cilashumë pak që mbijetojnë nën 4.0.

Shumica e dherave janë pak acid, neutrale ose, përsëri thjesht pak alkaline.

Në fakt, ne e ndajmë tokën alkaline në nivele, në këtë mënyrë:

 • Nga 7.4 në 7.8 toka quhet pak alkaline.
 • Nga 7.9 në 8.4 toka juaj është mesatarisht alkaline.
 • Nga 8,5 në 9,0 toka është fort alkaline.
 • Mbi 9,0 toka juaj është shumë alkaline.

Si të zbuloni nëse toka juaj është alkaline

Një kopshtar ekspert do t'ju tregojë nëse toka juaj është alkaline nga bimët që rriten në të në mënyrë spontane, dhe duke e parë atë… Sigurisht, kur është e bardhë dhe me shkumës, është bazë ose e ëmbël.

Por mënyra më e mirë për ta zbuluar nuk kërkon përvojë në të gjitha… vetëm me një pH matës të tokës, ngjiteni në tokë dhe së shpejti do të keni nivelin e saktë të aciditetit. Dhe vërtet nuk kushtojnë shumë, me 10 dollarë mund të blesh lehtësisht një!

Çfarë e bën tokën alkaline

Toka bëhet alkaline për shkak të karbonatit të kalciumit kryesisht, a,k.a. gëlqere, një substancë e zakonshme që gjendet në shkëmbinj, por edhe në lëvozhgat e vezëve dhe të kërmillit dhe guaskës së detit, të cilat mund të kenë një pH shumë të lartë (13.4). Sa më shumë ta keni në tokën tuaj, aq më shumë bëhet e ëmbël.

Karbonati i kalciumit është i tretshëm, kështu që tokat me shi dhe të lagësht priren të jenë acide, ndërsa vendet e thata do të priren të kenë tokë alkaline, sepse përfundon duke u përqendruar. shkumëspëlqen kullimin e lirë, madje edhe tokën e thatë, si bluarja me shkumës dhe alkaline deri në 8,0 në shkallën e pH.

Do të lulëzojë me shumë pak kujdes dhe do të tërheqë shumë pjalmues, falë lulëzimit të tij masiv dhe aromatik me ngjyra nga e bardha në vjollcë, duke përmirësuar kështu edhe pjellorinë e bimëve të tjera në tokën tuaj.

 • Fortësia: Zonat USDA 5 deri në 9.
 • Ekspozimi ndaj dritës: Dielli i plotë.
 • Lulëzon sezoni: pranvera dhe vera.
 • Madhësia: 1 deri në 3 këmbë e lartë dhe e shtrirë (30 deri në 90 cm).
 • Kërkesat për tokë: tokë e drenazhuar mirë, e thatë deri në lehtësisht e lagësht, tokë pjellore, shkumës ose rërë me pH nga pak acid deri në mesatarisht alkaline. Është tolerant ndaj thatësirës.

23: Bearberry Cotoneaster ( Cotoneaster dammeri )

Një shkurre e ulët por e përhapur për butësi Llojet alkaline të dheut është kotonea me manaferrë, dhe çfarë bukurie është! Në degët e errëta pasuese, do të shihni shumë gjethe të dendura me shkëlqim të përhershëm, me ngjyrë të gjelbër të thellë dhe në formë ovale.

Por gjethja kthehet në bronz në të kuqërremtë në dimër! Por do të gjeni edhe lule të vogla bukuroshe, të bardha me një skuqje rozë.

Dhe më pas, shumë kokrra të kuqe me shkëlqim, të rrumbullakëta do t'i shtojnë një prekje shtesë ngjyrës këtij të preferuari të zogjve dhe fluturave, të cilët me të vërtetë i duan frutat e tij të vegjël. Është i shkëlqyeshëm si mbulesë tokësore dhe në kopshte shkëmbore.

 • Gurtësia: Zonat USDA 5 deri8.
 • Ekspozimi ndaj dritës: diell i plotë ose hije e pjesshme.
 • Sezoni i lulëzimit: fundi i pranverës ose fillimi i verës.
 • Madhësia: 9 deri në 12 inç e gjatë (22 deri në 30 cm) dhe 4 deri në 6 këmbë në shtrirje (1,2 deri në 1,8 metra).
 • Kërkesat për tokë: e drenazhuar mirë , tokë e thatë deri në mesatare e lagësht me bazë argjile, shkumës, argjilë ose rërë me pH nga aciditeti i lehtë në pak alkalin.

24: Timma e zakonshme 'Silver Poise' ( Thymus 'Silver Poise' )

Të gjitha varietetet e trumzës do të tolerojnë tokën alkaline deri në një pH prej rreth 8.0, por 'Silver Poise' është një nga më dekorativet. Me degë të purpurta, gjethe të larmishme me skaje gri të gjelbra dhe të bardha dhe majat rozë, kjo kaçubë e vogël shumëvjeçare mbushet me lule të bardha në vjollcë një herë në vit.

Aromatike, mos u shqetësoni nga vlera e saj dekorative: është gjithashtu e shkëlqyeshme për gatim! Dhe mbani mend se ka shumë varietete të tjera, si trumza zvarritëse, për efekte të ndryshme, madje edhe për t'u përdorur si mbulesë tokësore.

 • Gurtësia: Zonat USDA 6 deri në 9.
 • Ekspozimi ndaj dritës: diell i plotë.
 • Sezoni i lulëzimit: fundi i pranverës dhe fillimi i verës.
 • Madhësia: 8 deri në 12 inç i gjatë (20 deri në 30 cm) dhe 1 deri në 2 këmbë në shtrirje (30 deri në 60 cm).
 • Kërkesat për tokë: mesatare pjellore, e drenazhuar mirë, e thatë deri në mesatare të lagësht tokë me bazë argjile, shkumës ose rërë me pH nga mesatarisht alkaline në neutrale.

25: California Lilac ( Ceanothusazureus )

@4_gardens_canberra

Për një kaçubë të fortë dhe të fuqishme me shumë varietete në gamën blu, jargavani Kaliforni, ose Ceanothus, është ideal për tokë alkaline, deri në nivelin e pH 8.0 .

Luljet e tij masive të shumë grupimeve që shfaqen në majat e degëve në fund të pranverës e bëjnë atë të duket si një pjesë e parajsës në tokë.

Lulet e vogla të vogla formohen si re, dhe janë aq të shumta sa mbulojnë të gjithë shkurret për dy muaj!

Duke ardhur në të gjitha sferat e kësaj ngjyre, nga kaltëroshja në të thellë dhe disa me nuancë vjollce, kur shpenzohen, ju lënë me gjethe jeshile me shkëlqim dhe të ndezur për privatësi gjatë gjithë vitit!

 • Ngurtësia: Zonat USDA 7 deri në 10.
 • Ekspozimi ndaj dritës: dielli i plotë ose hije e pjesshme.
 • Lulëzimi sezoni: fundi i pranverës dhe fillimi i verës.
 • Madhësia: 4 deri në 8 këmbë e gjatë (1,2 deri në 2,4 metra) dhe 6 deri në 12 këmbë në shtrirje (1,8 deri në 3,6 metra).
 • Kërkesat për tokë: tokë pjellore mesatare, e drenazhuar mirë, e thatë deri në mesatare e lagësht, tokë me bazë argjile, shkumës ose rërë me pH nga pak alkaline në neutrale. Është tolerant ndaj thatësirës dhe kripës.

26: Forsythia ( Forsythia spp. )

Edhe mbretëresha absolute e lulëzimi i pranverës do të rritet në tokë pak alkaline, të cilën forsythia në fakt e preferon! Me mendjen që lulëzon në fillim të sezonit, kur e gjithë shkurre zverdhet plotësisht si e mbuluar me ar, kjoKopshti i preferuar i fuqishëm është i pamundur të humbasë.

Ideale për gardhe të mëdha ose si një bimë ekzemplar, ajo gjithashtu ka gjethe të gjelbra mjaft të dendura dhe të ndezura dhe ka edhe varietete të qara, për të shtuar bukurinë.

Lehtë për t'u rritur, ka nevojë për krasitje të rregullt, ose do të marrë të gjithë hapësirën tuaj brenda pak vitesh.

 • Ngurtësia: USDA zonat 6 deri në 9.
 • Ekspozimi ndaj dritës: diell i plotë ose hije e pjesshme.
 • Sezoni i lulëzimit: herët dhe mesi i pranverës.
 • Madhësia: 6 deri në 9 këmbë e lartë dhe e shtrirë (1,8 deri në 2,7 metra).
 • Kërkesat për tokë: e drenazhuar mirë, e lagësht në mënyrë të barabartë, argjilë, shkumës ose tokë me bazë rëre me pH nga aciditeti i lehtë në pak alkalin.

27: Jargavan ( Syringa vulgaris )

@juho. alamiekkoja

Dhe këtu është një tjetër shkurre e famshme botërore që toleron tokën alkaline: jargavan! Me paniket e saj me lule aromatike që praktikisht mbushin të gjithë shkurret në pranverë, nuk është çudi që ne të gjithë e duam atë.

Lulet e bardha, rozë, vjollcë, livando, vjollcë dhe, natyrisht, jargavan e bëjnë këtë kopsht klasik shumë të vlefshëm.

Dhe rritet shpejt dhe fuqishëm, duke mbuluar gjethe të bukura në formë zemre. E përkryer për një kopsht me pamje tradicionale apo edhe zona të natyralizuara, të forta dhe të shëndetshme si bimë, është një nga opsionet më të mira për tokën që ka një pH mjaft të lartë.

 • Gurtësia: Zonat USDA 3 deri në 7.
 • Ekspozimi ndaj dritës: i plotëDielli.
 • Sezoni i lulëzimit: pranvera e vonë.
 • Madhësia: 6 deri në 7 këmbë e gjatë (1,8 deri në 2,1 metra) dhe 7 deri në 8 këmbë në përhapje (2,1 deri në 2,4 metra).
 • Kërkesat për tokë: pjellore dhe e pasur me humus, e drenazhuar mirë, e thatë deri në mesatare me lagështirë, tokë me bazë argjile, shkumës ose rërë me pH nga pak alkaline në neutrale.

Vjetore për tokë alkaline

Ne zbulojmë se jo shumë vjetarë tolerojnë tokën alkaline; por ka disa të bukura për kopshtin tuaj, kështu që ju mund t'i rritni në shtretërit dhe kufijtë tuaj.

28: Geraniumet vjetore ( Pelargonium spp. )

Geraniumet vjetore me pamje të freskët do të tolerojnë tokën e butë alkaline ose të ëmbël, për aq kohë sa të drenazhohet mirë.

Shiko gjithashtu: 15 shkurre të gjata dhe të ngushta për të mbrojtur privatësinë gjatë gjithë vitit në një kopsht të vogël

Me lulet e tyre delikate në një gamë të gjerë nuancash duke përfshirë të bardhën, rozën, portokallinë, të kuqen dhe vjollcën, dhe disa varietete dyngjyrësh, ato ndriçojnë shtretërit dhe kufijtë, dhe ka edhe varietete aromatike.

Gjetja e gjerë, ndonjëherë e larmishme, i shton strukturë të mirë kopshtit tuaj dhe është mjaft i fortë dhe afatgjatë. Ashtu si të afërmit e tyre shumëvjeçarë, ata janë të pakët në mirëmbajtje dhe mjaft falin.

 • Gurtësia: Zonat USDA 2 deri në 11 (vjetore).
 • Ekspozimi ndaj dritës : diell i plotë ose hije e pjesshme.
 • Sezoni i lulëzimit: nga fundi i pranverës deri në vjeshtë.
 • Madhësia: 1 deri në 2 metra e gjatë dhe në shtrirje (30 deri në 60 cm).
 • Kërkesat për tokë: pjellore, e drenazhuar mirë, pjellore me lagështirë të lehtë deri mesatare,tokë me bazë argjile, shkumës ose rërë me pH nga aciditeti i lehtë në pak alkalin.

29: Lule misri ( Centaurea cyanus )

@samanthajade17

Lule misri është një nga bimët vjetore më delikate dhe më natyrale ndonjëherë, dhe preferon tokën me aciditet të butë ose pak të ëmbël. Spontane në fushat e buta me grurë, lulet e saj blu të rrëmujshme mbi dantella si kërcell janë një magnet për pjalmuesit dhe thelbin e elegancës!

Ata gjithashtu lulëzojnë për një kohë shumë të gjatë, duke shtuar ngjyrën e tyre të gjallë në shtretër dhe kufij, por janë gjithashtu lule të shkëlqyera të prera.

Tema e ngjyrës së qiellit zgjidhet më pas nga gjethet në formë heshte, të cilat kanë një tonalitet të bukur jeshil argjendi. Natyrisht, ato janë perfekte për prerjet e egra dhe zonat e natyralizuara, edhe sepse ato mbillen vetë.

 • Gurtësia: Zonat USDA 2 deri në 11.
 • Ekspozimi ndaj dritës: diell i plotë.
 • Sezoni i lulëzimit: nga fundi i pranverës deri në fund të verës.
 • Madhësia: 2 deri në 3 këmbë i gjatë (60 deri në 90 cm) dhe 8 deri në 12 inç në shtrirje (20 deri në 30 cm).
 • Kërkesat për tokë: pjellore mesatare, e drenazhuar mirë, me lagështi mesatare deri në të thatë, shkumës ose tokë me bazë rëre me pH nga aciditeti i lehtë deri në mesatarisht alkalin.

30: Lulëkuqe fushore ( Papaver roheas )

@etheanna

Lulëkuqet e derdhura nuk do t'ju shqetësojnë nëse toka juaj është pak acid dhe ju e dini se çfarë do të thotë… Shumë lule të kuqe flakëruese me qendra të errëta sinë arat me misër, një shfaqje me të cilën të gjithë mrekullohemi!

Dhe lulet e rrumbullakëta janë kaq energjike, por në të njëjtën kohë duken kaq delikate; petalet duken sikur janë prej mëndafshi, pothuajse duken.

Ndërsa zgjasin vetëm një ditë, çdo bimë e vogël do të prodhojë aq shumë sa do të duket sikur kopshti juaj është në zjarr! Dhe një bonus shtesë: gjethet jeshile të buta, të gjera dhe të ndezura në bazë janë të ngrënshme dhe mjaft të ëmbla! Kanë shije paksa si spinaq i butë!

 • Fortësia: Zonat USDA 2 deri në 11.
 • Ekspozimi ndaj dritës: Dielli i plotë.
 • Sezoni i lulëzimit: në fund të pranverës deri në fillim të verës.
 • Madhësia: 2 deri në 3 këmbë e gjatë (60 deri në 90 cm) dhe 1 deri në 2 këmbë në shtrirje (30 deri në 60 cm),
 • Kërkesat për tokë: pjellore dhe organikisht e pasur, e drenazhuar mirë, tokë mesatare me lagështirë deri në të thatë, tokë me bazë shkumësi, argjilë ose rërë me pH nga aciditeti i lehtë deri në pak alkaline.

31: Phlox vjetor ( Phloxdrummondii )

PH ideal i tokës për phlox vjetor është ndërmjet 6.0 dhe 8.0, kështu që mesatarisht alkaline është e mirë. Lulet e tij të bukura, si karafil janë të kuqe të ndezur trëndafili, dhe ato kanë vërtet një aromë të mrekullueshme!

Duke ardhur në grupe në majë të kërcellit, gjethet e buta dhe me qime (dhe ngjitëse), ato mund të formojnë dete me ngjyra që bletët dhe pjalmuesit e tjerë i duan vërtet.

Në kushtet e duhura, këto njëvjeçare do të mbillen gjithashtu vetë, kështu që ju do t'i merrni përsëri vitin e ardhshëm. Ideale për shtretër dhekufijtë, ai është gjithashtu i përshtatshëm për zona të natyralizuara, lulishte të egra dhe kopshte vilash.

 • Fortësia: Zonat USDA 2 deri në 11 (vjetore).
 • Ekspozimi ndaj dritës: diell i plotë ose hije e pjesshme.
 • Sezoni i lulëzimit: në fillim të pranverës deri në fillim të verës.
 • Madhësia: 6 deri në 12 inç të lartë dhe të përhapur (15 deri në 30 cm).
 • Kërkesat për tokë: pjellore, e drenazhuar mirë dhe me lagështirë mesatare, tokë me bazë argjile, shkumës ose rërë me pH nga aciditeti i lehtë deri në pak alkaline.

32: Bizele të ëmbla ( Lathyrus odoratus )

Ne mund ta mbyllim listën tonë me një nga lulëzimi më bujar vjetor që mund të rriteni ndonjëherë në tokë alkaline: bizele të ëmbla! Duke u rritur shpejt dhe fort, ato shumë shpejt do të fillojnë të prodhojnë lule shumëngjyrëshe, pothuajse të çdo ngjyre, dhe gjithashtu me një aromë marramendëse. Dhe ata nuk do të ndalen deri në fund të vjeshtës!

Duke u ngjitur lart me hardhitë e tyre dhe duke u ngjitur në mbështetëse me gjilpërat e tyre, ato gjithashtu do të freskojnë kopshtin tuaj me gjethet e tyre të vogla jeshile me pamje të butë dhe të ndezur.

Ka kaq shumë varietete që ju mund të keni një efekt kaleidoskopik në tokën tuaj, dhe po, pH perfekt për to është midis 7.0 dhe 8.0.

 • Gurtësia : Zonat USDA 2 deri në 11 (vjetore).
 • Ekspozimi ndaj dritës: diell i plotë ose hije e pjesshme.
 • Sezoni i lulëzimit: vonë pranvera deri në vjeshtën e vonë.
 • Madhësia: 5 deri në 7 këmbë e gjatë (1,5 deri në 2,1 metra) dhe 1 këmbë inpërhapje (30 cm).
 • Kërkesat për tokë: pjellore, e pasur me humus, tokë e drenazhuar mirë dhe e lagësht e barabartë me bazë pjellore ose rërë me pH nga aciditeti i lehtë deri në mesatarisht alkalin.

Perimet për tokë alkaline

Ndryshe nga bimët dekorative, më shumë perime dhe ushqime tolerojnë nivele të larta pH dhe tokë alkaline ose bazë. Shumica e perimeve pëlqejnë tokën me aciditet të butë, por diapazoni i përgjithshëm në të cilin mund të lulëzojnë është midis 5.2 dhe 8.0 në shkallën e pH.

Dhe nuk ka asnjë rregull të shkruar që thotë se ju nuk mund t'i rritni ato në shtretërit e luleve dhe kufijtë tuaj, dhe në fakt, shumë varietete të lakrës rriten për bukurinë dhe ngjyrat e tyre.

Por, edhe nëse dëshironi vetëm disa perime të freskëta për t'i vendosur në tryezën tuaj, këtu janë disa nga më të mirat për t'u rritur në tokë të ëmbël dhe alkaline.

33: Asparagus ( Asparagus officinalis )

@nennie_khuzaifah97

Në pjesën e sipërme të tregut të perimeve gjejmë asparagus, të çmuar për shijen e tij të pazakontë dhe mjaft të shtrenjtë. Ai do të rritet me kënaqësi në tokë me pH alkaline deri në 8.0.

Duhet të gërmoni shtretër të thellë për këtë ushqim të ngrënshëm, por kënaqësia e mbledhjes së fidaneve të tij të rinj dhe të butë nga dheu dhe vendosjes së tyre në tryezë është e pakrahasueshme.

Dhe gjethja e hollë duket si shtëllunga jeshile, e mrekullueshme edhe nga pikëpamja vizuale. Asparagu është një burim i shkëlqyer i vitaminave A, C, E dhe K, si dhe folatit, kaliumit dhe fosforit.

 • Fortësia: Zonat USDA 3 deri në 8.
 • Ekspozimi ndaj dritës: Dielli i plotë.
 • Koha e korrjes: fundi i prillit dhe maji.
 • Harësia: 6 deri në 12 inç larg njëra-tjetrës (15 deri në 30 cm), në varësi të varietetit.
 • Kërkesat për tokë: pjellore, shumë mirë e drenazhuar dhe e lirshme, e lagësht në mënyrë të barabartë tokë me bazë argjile, balte, shkumës ose rërë me pH nga aciditeti i lehtë deri në mesatarisht alkalin.

34: Fasulet ( Phaseolus vulgaris )

@vinecoach

Fasulet janë perime shumë produktive dhe të pasura me proteina, dhe ato gjithashtu tolerojnë tokë pak alkaline, deri në rreth 7.5 në shkallën e pH. Lehtë për t'u rritur dhe me një sezon të gjatë korrjesh, ato janë gjithashtu të lehta për t'u ruajtur, sepse gjithçka që duhet të bëni është t'i lini të thahen.

Kjo hardhi gjithashtu tërheq shumë pjalmues në kopshtin tuaj dhe ndihmon në kushtet e tokës, pasi, si tërfili, fikson oksigjenin në të.

Ata gjithashtu do të shtojnë karbohidrate, fibra, folate dhe shumë minerale në dietën tuaj, duke përfshirë hekurin, kalciumin, magnezin, fosforin dhe kaliumin. Në fakt, fasulet janë zëvendësues të shkëlqyeshëm për mishin.

 • Fortësia: Zonat USDA 2 deri në 11 (vjetore).
 • Ekspozimi ndaj dritës: Dielli i plotë.
 • Koha e korrjes: fillon rreth 55 deri në 65 ditë nga mbjellja, të korrat fillojnë në fund të pranverës dhe vazhdojnë gjatë gjithë verës.
 • Harësia: 18 deri në 24 inç larg njëra-tjetrës (45 deri në 60 cm).
 • Kërkesat për tokë: pjellore, e drenazhuar mirë, e lagësht e barabartë me tokë pjellore, argjilë ose shkumës me pHtoka me bazë është zakonisht alkaline.

  Por ndërsa toka me bazë shkumësi nuk është kurrë acid, llojet e tjera të tokës mund të jenë të dyja, duke përfshirë, natyrisht, llojet me bazë argjile, pjellore dhe rërë.

  Por pse toka alkaline ose bazë është një makth për shumë kopshtarë?

  Problemet e zakonshme me tokën alkaline

  Toka alkaline mund të jetë mjaft problematike, veçanërisht për një kopsht dekorativ. Për të filluar, pak bimë tolerojnë tokën bazë ose të ëmbël. Shumica do të menaxhojnë në nivele të ulëta, por në nivele të larta, zgjedhja bëhet vërtet e vogël.

  Së dyti, tokat alkaline kanë reduktuar lëndët ushqyese, veçanërisht hekurin dhe mikronutrientët. Kjo mund të ketë efekte serioze në shëndetin e bimëve tuaja. Vetë kalciumi, në doza të larta, mund të parandalojë që bimët tuaja të thithin shumë nga lëndët ushqyese të tjera që u nevojiten. Dhe toka bazë është shumë e pasur me të.

  Shiko gjithashtu: 10 pemë të larta të dobëta për peizazhe të vogla dhe hapësira të ngushta kopshtesh

  Çfarë duhet bërë me tokën alkaline

  Toka alkaline mund të jetë problematike, veçanërisht kur ka një pH shumë të lartë. Nuk mund të rritësh në të bimë të dashura me acide ose asnjanëse, por…

  Mund të ulësh pH-në e tokës, duke shtuar squfur, sulfat alumini apo edhe acid sulfurik (do ta shmang këtë të fundit; ua lë vetëm profesionistëve si mund të vrasë lehtësisht). Kjo është mënyra “ortodokse”, jo organike.

  Por ka gjithmonë një zgjidhje organike, e cila është përmirësimi i saj duke mbjellë shumë shkurre që derdhin gjethe, halorë dhe duke përmirësuar ujitjen. Gjithashtu, duke shtuar lëndë organikenga aciditeti i lehtë në pak alkaline.

35: Panxhari ( Beta vilgaris )

Tolerant ndaj tokave pak alkaline, deri në pH 7.5, beat është një bimë ushqimore shumë e dobishme. Në fakt, kjo është edhe një perime e thjeshtë me rrënjë dhe një delikatesë me gjethe. Është gjithashtu një korrje e shpejtë, që do të thotë se mund ta përdorni shtratin për bimë të tjera më vonë.

Ka sigurisht shumë varietete, duke përfshirë panxharin. Me panxharin mund të keni tava dhe pjata shumëngjyrëshe, të përzemërta dhe shumë gjethe me shije të ëmbël brenda disa javësh! Është gjithashtu i pasur me natrium, kalcium, hekur dhe kalium – me të vërtetë shumë i shëndetshëm!

 • Ngurtësia: USDA zonat 4 deri në 8 si një dyvjeçare, 1 deri në 11 si një vjetore.
 • Ekspozimi ndaj dritës: diell i plotë ose hije e pjesshme.
 • Koha e korrjes: 7 deri në 8 javë nga mbjellja.
 • Harësia: fara 1 ose 2 inç larg njëra-tjetrës (2,5 deri në 5,0 cm) më pas e hollë.
 • Kërkesat për tokë: pjellore, e drenazhuar mirë, e lagësht në mënyrë të barabartë, pjellore, shkumës ose rërë tokë me pH nga pak acid në pak alkaline. Preferon tokën ranore në verë dhe tokën më të rëndë në vjeshtë.

36: Lullakra ( Brassica oleracea var. botrytis )

Një perime dimërore shumë e shijshme, lulelakra do të rritet mirë në tokë pak alkaline, deri në 7.5 në shkallën e pH. Me pak kalori dhe e pasur me vitamina dhe minerale, kjo perime do ta mbajë tokën tuaj aktive edhe gjatë muajve më të ftohtë të vitit.

Ideale për ushqime ngushëlluese, por edhe të shëndetshme dhe jo të majme, mund të duhet pak kohë për t'u rritur, por pritja ia vlen.

Megjithatë kini kujdes me kërmijtë dhe kërmijtë: ata e duan atë! Rriteni hudhrën midis bimëve të lulelakrës për t'i mbajtur ato larg. I pasur me vitaminë C, K dhe B6, ai gjithashtu siguron folate, acid pantotenik, kalium, mangan, magnez dhe fosfor.

 • Fortësia: Zonat USDA 2 deri në 11 (vjetore dhe rezistent ndaj të ftohtit).
 • Ekspozimi ndaj dritës: diell i plotë por toleron hije të pjesshme.
 • Koha e korrjes: 50 deri në 100 ditë nga mbjellja, korrja nga shtatori në dhjetor.
 • Harësia: 18 deri në 24 inç larg njëra-tjetrës (45 deri në 60 cm).
 • Kërkesat për tokë: pjellore dhe organikisht e pasur , tokë pjellore e drenazhuar mirë dhe e lagësht në mënyrë të barabartë, me bazë argjile ose shkumës ose rërë me pH nga aciditeti i lehtë në pak alkalik.

37: Hudhra ( Alium sativum )

Hudhra është një domosdoshmëri në çdo kuzhinë dhe me të vërtetë një perime shumë e shëndetshme! Mund ta rritni në tokë mesatarisht alkaline (8.0 pH) dhe mund ta mbillni edhe midis kulturave të tjera; do t'ju japë një dorë ndihmëse me dëmtuesit. Do të duhet kohë për t'u përgatitur, por ka kërkesa të ulëta për mirëmbajtje.

Sigurohuni që toka të jetë e lirshme nëse doni llamba të mëdha dhe zgjidhni atë vetëm kur gjethja fillon të zverdhet. Dhe po, ju mund t'i prisni gjethet kur rritet dhe t'i përdorni në kuzhinë. Gjithashtu, mos harroni ta mbillni atë me një hënë në rënie,ose ajo do të rrufe në qiell të shpejtë! Hudhra është e pasur me vitaminë C dhe zink.

 • Fortësia: Zonat USDA 3 deri në 10.
 • Ekspozimi ndaj dritës: Dielli i plotë; do të rritet në hije të pjesshme, por karafili do të jetë më i vogël.
 • Koha e korrjes: mbillet në pranverë dhe korret në korrik, gusht dhe shtator.
 • Harësia: rreth 2 deri në 4 inç larg njëra-tjetrës (5,0 deri në 10 cm).
 • Kërkesat për tokë: pjellore, e drenazhuar mirë dhe e lirshme, e lagësht deri në të thatë, tokë pjellore, argjilë, shkumës ose rërë me pH nga pak acid deri në mesatarisht alkaline.

38: Kale ( Brassica oleracea var. sabellica )

Shumë perimet e familjes Brassicaceae tolerojnë tokën alkaline dhe lakra jeshile është një prej tyre: deri në një nivel pH prej 8.0, do të lulëzojë! Nëse ju pëlqejnë ushqimet me gjethe me një aromë të fortë dhe shumë lëndë ushqyese, mund të dëshironi t'i jepni ato.

Ideale kur zihet në avull, skuqet, piqet apo edhe e papërpunuar, kjo bimë e thjeshtë është me të vërtetë shumë e gjithanshme! Dhe është gjithashtu një burim i shkëlqyer i vitaminave A, C dhe K. Është gjithashtu i pasur me kalcium dhe kalium.

 • Fortësia: Zonat USDA nga 6 deri në 9.
 • Ekspozimi ndaj dritës: dielli i plotë , por tolerant ndaj hijes së pjesshme.
 • Koha e korrjes: rreth 60 ditë nga mbjellja, korrja në fund të pranverës dhe në fillim të verës dhe më pas përsëri në vjeshtë.
 • Harësia : 12 deri në 18 inç larg njëra-tjetrës (30 deri në 45 cm).
 • Kërkesat për tokë: pjellore, e drenazhuar mirë, pjellore, argjilë ose shkumës e lagësht në mënyrë të barabartëtokë e bazuar me pH nga aciditeti i lehtë deri në mesatarisht alkalin.

39: Preshi ( Alium porrum )

Preshi është një tjetër perime dimërore që mund të rriteni në tokë alkaline, deri në një nivel pH prej 8.0. Me aromën e tij të ëmbël dhe të ngrohtë, është e shkëlqyeshme t'u jepni shumë pjatave një "prekje të ngrohtë" shtesë. Por mos harroni se në aspektin ushqyes, ky ushqim i thjeshtë është një mrekulli e vërtetë!

Në fakt, është i pasur me mangan, bakër, hekur, folate, vitaminë C dhe B12. Për më tepër, duke pasur parasysh formën e tij të gjatë dhe të ngushtë, është ideale për të mbjellë midis kulturave të tjera.

 • Gurtësia: Zonat USDA 5 deri në 9.
 • Ekspozimi në dritë: diell i plotë ose hije e pjesshme (më e mira).
 • Koha e korrjes: 60 deri në 120 ditë nga mbjellja, korrja në vjeshtë deri në fund të dimrit. 7> Harësia: 2 deri në 6 inç larg njëra-tjetrës (5,0 deri në 15 cm).
 • Kërkesat për tokë: pjellore, e drenazhuar mirë, e njëtrajtshme e lagësht deri në tokë pjellore, argjilë, tokë me bazë shkumës ose rërë me pH nga aciditeti i lehtë deri në mesatarisht alkalin.

40: Bizele ( Pisum sativum )

Bizelet janë disa nga perimet më të freskëta ndonjëherë, dhe ato do të rriten në pH të tokës deri në 7.5, që është pak alkaline. Këta alpinistë do të rriten shpejt dhe do të mbushen së pari me lule që i pëlqejnë pjalmuesit, pastaj me bishtaja që ju japin prodhime të gjata!

Përveç fiksimit të azotit në tokën tuaj bazë, e cila është e shkëlqyer për pjellorinë, ato janë gjithashtu të pasura me vitaminë C dhe E, zinkdhe antioksidantë.

Jepni mbështetje për bimët, si kunjet ose kafazet, sepse ato me të vërtetë rriten mjaft të larta dhe kur japin fryt, hardhitë e holla duhet të mbajnë diçka të qëndrueshme.

 • Ngurtësia: Zonat USDA 2 deri në 11 (vjetore).
 • Ekspozimi ndaj dritës: Dielli i plotë.
 • Koha e korrjes: 60 deri në 70 ditë nga mbjellja, për një kohë të gjatë, nga qershori deri në tetor!
 • Harësia: 18 inç ose më shumë larg (45 cm).
 • Kërkesat për tokë: pjellore, e drenazhuar mirë dhe njëtrajtësisht e lagësht deri pak e lagësht tokë pjellore, argjile, shkumës ose rërë me pH nga pak acid deri në mesatarisht alkaline.

41: Spinaqi ( Spinacia oleracea )

@growfullywithjenna

Nëse ju pëlqejnë perimet me gjethe të shëndetshme dhe keni tokë alkaline, spinaqi do të jetë mirë në tokën tuaj.

Në fakt, toleron nivele të pH deri në 7.5. Është gjithashtu një kulturë shumë e shpejtë, të cilën mund ta korrni shumë shpejt dhe është e lehtë për t'u rritur. Është i pasur me kalcium, hekur, magnez, kalium, vitaminë A dhe folate.

Përdorimet e tij në kuzhinë ndryshojnë: spinaqi bebe është i mrekullueshëm në sallata dhe kur rritet, mund të gatuhet në çdo mënyrë të imagjinueshme.

Përsëri, mos harroni ta mbillni me një hënë që po pakësohet, përndryshe do të rrufeni shpejt. Ky është një rregull për të gjitha perimet me gjethe.

 • Gurtësia: Zonat USDA 2 deri në 11 (vjetore).
 • Ekspozimi ndaj dritës: plot diell ose hije të pjesshme.
 • Koha e korrjes: 35 deri në 45 ditë ngambjelljen. Mund të korrni varietete verore nga maji deri në tetor dhe ato dimërore nga tetori deri në prill. Kështu që ju mund të keni spinaq gjatë gjithë vitit!
 • Harësia: 8 deri në 12 inç larg njëra-tjetrës (20 deri në 30 cm).
 • Kërkesat për tokë: tokë pjellore, e drenazhuar mirë, e lagësht në mënyrë të barabartë me bazë argjile, argjile, shkumës ose rërë me pH nga aciditeti i lehtë në pak alkalik.

42: Domate ( Solanum lycopersicum )

Padyshim perimet më të dashura, më të famshme dhe të dobishme në botë, domatet, mund të rriten në tokën tuaj alkaline për sa kohë që pH është brenda 7.5.

Nuk ka nevojë t'ju tregoj se në sa mënyra mund ta përdorni në kuzhinë, dhe tani ka fjalë për fjalë qindra varietete, të të gjitha ngjyrave, formave, madhësive dhe shijeve.

Është gjithashtu i pasur me natrium, vitaminë C dhe K. Varietetet e përcaktuara nuk do të kenë nevojë për stakim, por ato të papërcaktuara do të kenë nevojë. Dhe nëse e doni në një klimë të ngrohtë, ky lloj i fundit mund të jetojë për më shumë se një vit.

 • Gurtësia: Zonat USDA 5 deri në 8 si dyvjeçare dhe shumëvjeçare, zakonisht e rritur si një vjetor në zonat 2 deri në 11.
 • Ekspozimi ndaj dritës: Dielli i plotë.
 • Koha e korrjes: varësisht nga varieteti, zakonisht 60 deri 85 ditë nga mbjellja, disa zgjasin më shumë. Vjelni nga mesi i verës deri në vjeshtë, ose kur nuk jep fryt.
 • Harësia: 18 deri në 30 inç në varësi të varietetit (45 deri në 90 cm).
 • Kërkesat për tokë: pjellore, e drenazhuar mirë, në mënyrë të barabartëtokë e lagësht dhe e ujitur rregullisht me bazë argjile, argjile, shkumës ose rërë me pH nga aciditeti i lehtë në pak alkalik.

Miqtë tuaj më të mirë për një kopsht me tokë alkaline

Për një kopsht dekorativ, të kesh tokë alkaline mund të jetë problem, sepse shumë bimë preferojnë pH neutral ose acid. Por ne kemi parë shumë pak që do të tolerojnë kushte të ëmbla ose bazë në kategori të mëdha si bimë shumëvjeçare, pemë, shkurre, alpinistë dhe madje edhe disa vjetarë.

Ne shikuam gjithashtu perimet që mund t'i rritni në lloje toke të ëmbla, dhe.. Duke folur për këtë të fundit... Mos harroni se ka varietete të bukura dekorative, me ngjyra të bukura duke përfshirë rozën, kremin dhe vjollcën. Pra, lakrat mund të duken të shkëlqyera edhe në shtretërit e luleve dhe kufijtë.

dhe mulching mund të zvogëlojë nivelin e pH të tokës.

Përveç kësaj, ju duhet të zgjidhni varietetet e ëmbël të tokës, dhe kjo është ajo për të cilën ne jemi këtu për të folur.

42 Bimët më të mira për tokat alkaline

Për shkak se bimët bazë ose alkaline që e pëlqejnë tokën janë të vështira për t'u gjetur, ne kemi bashkuar një listë me më të mirat. Të gjithë tolerojnë tokën e ëmbël dhe ne i grupuam në bimë shumëvjeçare, pemë, shkurre, hardhi, njëvjeçare dhe perime. Dhe ja ku janë.

Bimët shumëvjeçare që lulëzojnë në tokë alkaline

Bimët shumëvjeçare janë kategoria më e madhe e bimëve të kopshtarisë; disa do të rriten të lumtur në tokë alkaline, të tjerët jo. Pra, mund të fillojmë të shikojmë ato që kanë një "dhëmb të ëmbël".

1: Tërfili dekorativ ( Trifolium spp. )

@thaby_oliveira

Miku juaj më i mirë shumëvjeçar për tërfilin e tokës alkaline. Pse? Si fillim, toleron nivele të larta pH, deri në 8.5. Më pas, është shumë i adaptueshëm, i fortë dhe rinovon tokën duke fiksuar azotin në tokë.

Dhe varietetet dekorative janë mjaft dekorative, duke përfshirë tërfilin e kuq (Trifolium pratense), i cili është në të vërtetë i purpurt, tërfili të kuq (Trifolium incarnatum), dhe këtë herë ngjyra është e duhur, dhe tërfili i bardhë i sinqertë (Trifolium repens) ; kultivari 'PurpurescensQuadrifolium' i këtij të fundit ka gjethe të mahnitshme vjollce vjollce! Mbilleni direkt në tokë dhe kur ta prisni, përdorni për kompost osemulching.

 • Fortësia: USDA zonat 5 deri 9.
 • Ekspozimi ndaj dritës: Dielli i plotë.
 • Sezoni i lulëzimit: nga fundi i pranverës deri në vjeshtë.
 • Madhësia: 1 deri në 2 këmbë e gjatë (30 deri në 60 cm).
 • Kërkesat për tokë : tokë e drenazhuar mirë, e lehtë deri në mesatare e lagësht, tokë me bazë argjile, shkumës ose rërë me pH nga mesatarisht acide deri në mesatarisht alkaline.

2: Pelini 'Powis Castle' ( Artemisia arborescens x Absinthium )

Pelini 'Powis Castle' është një bimë shumëvjeçare me shkurre që vjen nga kryqëzimi i dy llojeve të Artemisia, duke përfshirë Arthemisia absinthium, po, absinth!

Fakti është se kjo bimë halucinogjene e do tokën alkaline, deri në 8.5 dhe në fakt rritet shumë në kantieret, ku ka pak gëlqere.

Por është aq e bukur sa ka fituar Çmimin e Meritës së Kopshtit nga Shoqëria Mbretërore e Hortikulturës dhe do t'ju pëlqejë gjethja e saj blu e argjendtë, e butë dhe me gjemba në kufijtë tuaj.

 • Ngurtësia: Zonat USDA 6 deri në 9.
 • Ekspozimi ndaj dritës: diell i plotë.
 • Sezoni i lulëzimit: fundi i verës dhe në fillim të vjeshtës.
 • Madhësia: 2 deri në 3 këmbë e gjatë (60 deri në 90 cm) dhe 3 deri në 6 këmbë në shtrirje (90 cm deri në 1.8 metra).
 • Kërkesat për tokën: mesatarisht pjellore ose e varfër, e drenazhuar mirë, tokë pjellore e thatë deri në mesatare me lagështirë, shkumës ose rërë me pH nga pak acid në mesatarisht alkaline. Është tolerant ndaj thatësirës.

3: Zambaku i delli ( Hostaspp. )

Ju mund të arrini edhe pamjen nën furçë për të cilën do të nevojiten zakonisht bimë që e duan acidin, nëse rritni zambak delli. Në fakt, ai do të tolerojë gjithashtu tokën pak alkaline. Kështu, ju mund t'i rritni gjethet e saj të buta, të harlisura, të mëdha dhe të gjera në formë zemre në varietete të gjelbra ose të larmishme, me të bardha, krem ​​dhe të verdhë të përziera.

Më pas, lulet e bardha ose jargavani do t'u shtohen këtyre gjethe të vogla shumëvjeçare në thumba të holla dhe elegante, për të freskuar sezonin e ngrohtë në kopshtin tuaj.

 • Gurtësia: Zonat USDA 3 deri në 8.
 • Ekspozimi ndaj dritës: dielli i plotë ose hije e pjesshme.
 • Sezoni i lulëzimit: verë.
 • Madhësia: 1 deri në 2 metra e lartë (30 deri në 60 cm) dhe 3 deri në 6 këmbë në shtrirje (90 cm deri në 1,8 metra).
 • Kërkesat për tokë: pjellore, e pasur organikisht, e drenazhuar mirë dhe e lagësht në mënyrë të barabartë me bazë argjile ose argjile tokë me pH nga mesatarisht acide deri në pak alkaline.

4: Columbine Canadian ( Aquilegia canadensis )

@natsbotany

Shijoni lulëzimin me kokë të kolumbinës kanadeze në tokën tuaj alkaline, sepse i pëlqen shumë.

Zakonisht me lule të kuqe, ndonjëherë me një kurorë të verdhë në mes, dhe me bollëk të madh, kjo bimë shumëvjeçare është mjaft e adaptueshme me pH mbi 7.2 dhe do t'ju ofrojë një shfaqje të zjarrtë lulesh dhe shumë gjethe të vogla jeshile si sfond.

Aq e bukur sa ka fituar edhe Çmimin e Meritës së KopshtitShoqëria Mbretërore e Hortikulturës. Dhe është gjithashtu mjaft i qëndrueshëm ndaj të ftohtit!

 • Fortësia: Zonat USDA 3 deri në 8.
 • Ekspozimi ndaj dritës: dielli i plotë ose i pjesshëm hije.
 • Sezoni i lulëzimit: në fund të pranverës dhe në fillim të verës.
 • Madhësia: 2 deri në 3 këmbë e gjatë (60 deri në 90 cm) dhe 1 deri në 2 këmbë në shtrirje (30 deri në 60 cm).
 • Kërkesat për tokë: tokë e pasur, e drenazhuar mirë, me lagështirë mesatare, me bazë shkumësi, argjilë ose rërë me pH nga aciditeti i lehtë në i butë alkaline. Ai toleron gjithashtu tokën mesatarisht alkaline.

5: Susan me sy të zi ( Rudbeckia hirta )

@jualbenihbunga

Tolerant e llojeve të ndryshme të tokës, Susan me sy të zi e preferon atë pak alkaline dhe deri në 8.5 në pH. Shijoni cilindo nga kultivarët e tij të shumtë atëherë në tokën tuaj të pasur me gëlqere, të gjitha duke luajtur me temën e luleve të verdha të ndezura, me shkëlqim dhe një qendër të errët, prandaj emri qesharak.

E lehtë për t'u rritur dhe e fortë, është ideale për elektrikë me pamje energjike dhe me diell dhe shtretër me dizajn natyral. Por mund ta rritni edhe për lule të prera, nëse kjo është ajo që ju nevojitet.

 • Gurtësia: USDA zonat 5 deri në 9.
 • Ekspozimi ndaj dritës : diell i plotë.
 • Sezoni i lulëzimit: gjatë gjithë verës dhe vjeshtës.
 • Madhësia: 1 deri në 2 metra e gjatë dhe e përhapur ( 30 deri në 60 cm).
 • Kërkesat për tokë: tokë pjellore mesatare, e drenazhuar mirë, me bazë pjellore me lagështirë mesatare, shkumës ose argjilë me pH nga aciditeti i lehtë në pak alkalin. Është thatësirë ​​dhe argjilë e rëndëtolerant.

6: Lule hale ( Echinacea spp. )

Lulet e haloreve rriten komercialisht për vetitë e tyre medicinale në tokë me pH nga 6.0 në 8.0, kështu që ata tolerojnë tokën pak alkaline.

Por ju mund t'i rritni edhe për lulet e tyre të dukshme dhe shumëngjyrëshe, dhe ato do të mbushin kufijtë dhe shtretërit tuaj me nuancat e tyre të ngrohta të të verdhës, purpurt, të kuqes, rozës etj. Lehtë për t'u rritur dhe me të vërtetë shumë të qëndrueshme, këto bimë shumëvjeçare bujare nuk do t'ju zhgënjejnë kurrë!

 • Gurtësia: Zonat USDA 4 deri në 9.
 • Ekspozimi ndaj dritës: Dielli i plotë.
 • Sezoni i lulëzimit: në fund të pranverës deri në fund të vjeshtës.
 • Madhësia: 1 deri në 3 këmbë e gjatë (30 deri në 90 cm) dhe 1 deri në 2 këmbë në shtrirje (30 deri në 60 cm).
 • Kërkesat për tokë: tokë pjellore mesatare, e drenazhuar mirë, e thatë deri në mesatare e lagësht, tokë me bazë shkumësi ose rërë me pH nga aciditeti i lehtë në pak alkalin . Është tolerant ndaj thatësirës, ​​argjilës së rëndë dhe tokës shkëmbore.

7: Hellebore ( Helleborus spp. )

@omniaetnihilbeautiful

Mund ta mbushni edhe kopshtin tuaj dimëror me lule me helebore, edhe nëse toka është alkaline. Këto bimë shumëvjeçare që "specializohen" në ngjyra të pazakonta si jeshile dhe vjollcë e thellë, ngjyrë gështenjë dhe përfshijnë nuanca më të zakonshme, si e bardha dhe roza, në fakt, janë mjaft të adaptueshme dhe do të sjellin jetë dhe energji kur pjesa më e madhe e Natyrës është në gjumë.

Unë madje i kam parë të rriten spontanisht në tokë të rëndë me shkumës!Ato janë të përsosura nën pemë, në shtretër dhe zona të natyralizuara.

 • Gurtësia: Zonat USDA 4 deri në 9.
 • Ekspozimi ndaj dritës: plot diell ose hije të pjesshme.
 • Sezoni i lulëzimit: dimër deri në mes të pranverës.
 • Madhësia: 1 deri në 2 metra e gjatë dhe e përhapur (30 deri në 60 cm).
 • Kërkesat për tokë: tokë e pasur me humus, e drenazhuar mirë dhe e lagësht me bazë argjile ose shkumës, me pH nga mesatarisht alkaline në neutrale.

8: Nënat ( Chrysanthemum spp. )

@bindu.1903

Nënat, ose krizantemat, janë shumëvjeçare shumë bujare me lulëzim të vonë që tolerojnë tokën me alkaline pH, deri në rreth 8.0.

Duke ardhur në të gjitha llojet e ngjyrave, teke dhe dyshe, kjo ju jep një mundësi për të gjallëruar kufijtë dhe shtretërit tuaj të luleve kur ditët bëhen më të shkurtra.

Gjthja ka gjithashtu vlerë të mirë dekorative, falë teksturës së saj të hollë, dhe nganjëherë nuancave interesante, duke përfshirë edhe anën e argjendtë.

 • Fortësia: Zonat USDA 5 deri në 9.
 • Ekspozimi ndaj dritës: Dielli i plotë.
 • Sezoni i lulëzimit: fundi i verës dhe i vjeshtës.
 • Madhësia: 1 deri në 3 këmbë e lartë dhe e shtrirë (30 deri në 90 cm).
 • Kërkesat për tokë: pjellore, e drenazhuar mirë, pjellore me lagështi të lehtë deri mesatare, argjilë, shkumës ose tokë me bazë rëre me pH nga aciditeti i lehtë në pak alkalik.

9: Yarrow ( Achillea millefolium )

@bec_frawleyart

Yarrow është një tjetër lulëzim tolerant ndaj tokës alkaline

Timothy Walker

Jeremy Cruz është një kopshtar, hortikulturist dhe entuziast i pasionuar i natyrës që vjen nga fshati piktoresk. Me një sy të mprehtë për detaje dhe një pasion të thellë për bimët, Jeremy filloi një udhëtim të përjetshëm për të eksploruar botën e kopshtarisë dhe për të ndarë njohuritë e tij me të tjerët përmes blogut të tij, Guide Gardening And Horticulture Advice By Experts.Magjepsja e Jeremy-t me kopshtarinë filloi gjatë fëmijërisë së tij, pasi ai kaloi orë të panumërta së bashku me prindërit e tij duke u kujdesur për kopshtin e familjes. Ky edukim jo vetëm që nxiti një dashuri për jetën e bimëve, por gjithashtu nguliti një etikë të fortë pune dhe një përkushtim ndaj praktikave të kopshtarisë organike dhe të qëndrueshme.Pasi përfundoi një diplomë në hortikulturë nga një universitet i njohur, Jeremy i përmirësoi aftësitë e tij duke punuar në kopshte dhe çerdhe të ndryshme prestigjioze botanike. Përvoja e tij praktike, së bashku me kuriozitetin e tij të pangopur, e lejuan atë të zhytej thellë në ndërlikimet e llojeve të ndryshme të bimëve, dizajnimin e kopshtit dhe teknikat e kultivimit.I nxitur nga dëshira për të edukuar dhe frymëzuar entuziastë të tjerë të kopshtarisë, Jeremy vendosi të ndajë ekspertizën e tij në blogun e tij. Ai mbulon me përpikëri një gamë të gjerë temash, duke përfshirë përzgjedhjen e bimëve, përgatitjen e tokës, kontrollin e dëmtuesve dhe këshilla sezonale të kopshtarisë. Stili i tij i të shkruarit është tërheqës dhe i arritshëm, duke i bërë konceptet komplekse lehtësisht të tretshme për kopshtarët fillestarë dhe me përvojë.Përtej tijnë blog, Jeremy merr pjesë aktive në projektet e kopshtarisë në komunitet dhe zhvillon seminare për të fuqizuar individët me njohuri dhe aftësi për të krijuar kopshtet e tyre. Ai beson fuqishëm se lidhja me natyrën përmes kopshtarisë nuk është vetëm terapeutike, por edhe thelbësore për mirëqenien e individëve dhe mjedisit.Me entuziazmin e tij infektiv dhe ekspertizën e thellë, Jeremy Cruz është bërë një autoritet i besuar në komunitetin e kopshtarisë. Pavarësisht nëse është zgjidhja e problemeve të një bime të sëmurë ose ofrimi i frymëzimit për dizajnin e përsosur të kopshtit, blogu i Jeremy shërben si një burim i nevojshëm për këshilla hortikulturore nga një ekspert i vërtetë kopshtarie.