14 bimë të mrekullueshme të brendshme për të gjallëruar hapësirën tuaj të brendshme

 14 bimë të mrekullueshme të brendshme për të gjallëruar hapësirën tuaj të brendshme

Timothy Walker

Tabela e përmbajtjes

Bimët e shtëpisë që rriten gjatë sjellin dimension ose theks vertikal në hapësirat tuaja të brendshme,

Shiko gjithashtu: Kur dhe si të krasitni Forsythia pa sakrifikuar lulëzimin e vitit të ardhshëm

duke arritur dhe tejkaluar nivelin e syve me gjethe të dukshme ose me teksturë të imët dhe ndonjëherë edhe lule!

Ndonjëherë ata mund të prekin edhe tavanin, duke bërë një deklaratë të guximshme dhe

duke ngritur edhe dhomën më të shurdhër në lartësi të reja bukurie dhe dekori...

Skulpturore si bimë gome ose e pazakontë dhe si fiku trekëndësh ose Ming aralia, në formë kolone, piramidale apo edhe në formë çadër, kurorat e këtyre pemëve dhe bimëve të vogla do të ngrihen mbi tavolinat, karriget dhe madje edhe dollapët tuaj.

Në thelb, ju mund të keni tendën e një pylli të vogël, madje edhe tropikal, në një dhomë ndenjeje ose zyrë mjaft të vogël!

Pra, çfarëdo që të kërkoni për një vajzë të gjatë dhe të hollë në dysheme pranë divanit, në një cep të dhomës tuaj të ndenjes, në korridoret tuaja ose përpara dritares, atje me siguri do të jetë një (ose më shumë) bimë shtëpie të ngjashme me pemët që do të plotësojnë më së miri dekorin dhe gjendjen tuaj shpirtërore!

Bimët tona të mëdha shtëpie me kujdes të lehtë ose pemët e brendshme jo shumë kërkuese po ju presin, a do t'ju prezantojmë?

14 bimë shtëpie të gjata që do të shtojnë disa Umph To Your Home

Duke arritur deri në tavan, ose të paktën kokën tuaj, këto janë 12 bimë shtëpiake me pamje dhe personalitete të ndryshme. Dhe ne mund të shohim një që ju sjell fat gjithashtu!

1: Pema e parave ( PachiraBukuria ekzotike ju jep pamjen e plazhit tropikal, edhe nëse jeni me milje e milje larg detit. Ndoshta kjo është arsyeja pse ajo ka marrë Çmimin e Meritës së Kopshtit nga Shoqëria Mbretërore e Hortikulturës.

Ju mund të merrni edhe lule të vogla të verdha të varura midis gjetheve të gjera të pëllëmbës së një gruaje, edhe nëse pasuria e saj kryesore për hapësirat e brendshme janë gjethja e saj.

 • Gurtësia: Zonat USDA 9 deri në 11.
 • Ekspozimi ndaj dritës: i ndritshëm, i mesëm dhe i barabartë dritë e ulët indirekte.
 • Sezoni i lulëzimit : verë.
 • Madhësia : 8 këmbë e gjatë (2.4 metra) dhe 4 këmbë në shtrirje (1.2 metra ) nëse është brenda; më i madh në ambiente të jashtme.
 • Kërkesat për tokë : Përzierje vazo specifike për palma të drenazhuara mirë, e pasur me lëndë organike, pak e lagësht dhe pH nga pak acid në neutral.

10: Bimë gome ( Ficus elastica )

@foliageliving

Në habitatin e tyre natyror, bimët e gomës (ose pemët e gomës/fiqtë) mund të rriten në një mbresëlënëse 100 këmbë e gjatë (30 metra). Sidoqoftë, nëse i mbani në shtëpinë ose zyrën tuaj, ato zakonisht do të qëndrojnë pak nën tavan. Për fat të mirë, është e lehtë të stërvitesh dhe të krasosh këto bimë.

Shiko gjithashtu: Çfarë të mbillni në korrik: 23 perime dhe lule për të mbjellë dhe rritur në korrik

Bima e njohur e shtëpisë e ka marrë emrin nga gjethja e saj, e cila ka një trung të drejtë, të drejtë me degë të buta. Gjethet ovale, lëkurë dhe me shkëlqim të gjelbër të errët kanë një teksturë "gomë" dhe ndonjëherë ato mund të jenë gjithashtu vjollcë të errët.

Gamesythat e kuq të gjallë të bimës ofrojnë një kontrast shumëngjyrësh. Ato mund të rriten deri në 15 inç (35 cm) të gjata, por ekzemplarët më të vjetër janë më të vegjël.

Meqë hapësirave të brendshme shpesh u mungon struktura dhe thellësia, kjo është arsyeja pse bima e gomës është kaq e popullarizuar si një bimë shtëpiake. Kërkon pak mirëmbajtje dhe rrallë ka ndonjë problem shëndetësor.

 • Gurtësia: Zonat USDA 10 e lart.
 • Ekspozimi ndaj dritës: i ndritshëm dritë indirekte.
 • Sezoni i lulëzimit: N/A.
 • Madhësia: deri në 10 këmbë të larta (3.0 metra) dhe 5 këmbë në shtrirje (1.5 metra) brenda.
 • Kërkesat për tokë: përzieni 1 pjesë torfe ose zëvendësues, 1 pjesë lëvore pishe dhe 1 pjesë rërë të trashë ose perlit; mbajeni në mënyrë të barabartë të lagësht, por jo të lagësht, dhe pH duhet të jetë ndërmjet acidit mesatar dhe neutral.

11: Pema Natal Sofër ( Trichilia emetica )

@freshgreenshouseplantdesign

Pema e sofër Natal është një tjetër gjigant ekzotik në natyrë, por ju mund ta mbani atë nën 10 këmbë brenda (3.0 metra), kjo është arsyeja pse është një bimë shtëpie e shkëlqyer e gjatë.

Gjetet janë të zgjatura, të gjera dhe me këmbë me shumë gjethe ovale. Ato janë shumë me shkëlqim deri në atë pikë sa duken të lagura, me ngjyrë të gjelbër të thellë, me vena të qarta dhe të rregullta në të gjithë.

Kurora e bukur dhe e lulëzuar e kësaj peme frutore të kujton pyjet e atdheut të saj, Afrikën tropikale. Megjithëse lulëzimi është i rrallë në ambiente të mbyllura, me pak përpjekje, ato nuk janë të pamundurahajde; kur lulëzojnë, lulet kanë ngjyrë jeshile gëlqere! Ata prodhojnë fruta portokalli që shkëlqejnë pas lulëzimit.

Pema e sofër Natal është e përkryer për të mbushur hapësirën me gjeth të harlisur; pamja e pyllit të shiut të kësaj bime ekzotike të shtëpisë është e vështirë për t'u përshtatur!

 • Ngurtësia: Zonat USDA 10 e lart.
 • Ekspozimi ndaj dritës: dritë indirekte mesatare ose mesatare.
 • Sezoni i lulëzimit: nga mesi i verës deri në fund të vjeshtës.
 • Madhësia : brenda, deri në 10 metra i gjatë ( 3.0 metra) dhe 6 këmbë në shtrirje (1.8 metra).
 • Kërkesat për tokën : përzierje gjenerike të vazove të pasura, pjellore dhe të drenazhuara mirë; mund të shtoni edhe lëvoren; mbajeni atë në mënyrë të barabartë të lagësht; pH duhet të jetë pak acid në neutral.

12: Ming Aralia ( Polyscias fruticosa )

@patchplants

Më pak i njohur si një bimë shtëpie, Ming aralia është një pemë e vogël me gjelbërim të përhershëm në formë kolone nga India me gjethe fantastike dhe një të ardhme të ndritur në dekorin e brendshëm!

Shpesh me shumë trungje, por sipas zakonit të drejtë, mban gjethet e tij të dendura, me lobe të thella dhe të ndërlikuara me elegancë ekstreme, duke ju dhënë një tendë të freskët, të sofistikuar dhe me teksturë të imët me gjethe me ngjyrë jeshile të mesme. Ka edhe varietete të larmishme, me nuanca të ndryshme të gjelbër dhe krem.

Gjethet bien butësisht nga degët, duke ju dhënë një efekt të butë dhe delikat. Lulet janë të verdha të errëta, dylli dhe të vogla, por ende shumë të bukura dhe të përsosurapërputhen me personalitetin e kësaj bime.

Me gjelbërim të përhershëm dhe ekzotik, ndërkohë që është gjithashtu shumë i pazakontë, Ming aralia është bima perfekte e gjatë nëse doni të shtoni shumë teksturë dhe gjethe në dhomën tuaj të ndenjes ose zyrës.

 • Ngurtësia: Zonat USDA 11 deri në 12.
 • Ekspozimi ndaj dritës: dritë e ndritshme indirekte; mund të tolerojë disa hije.
 • Sezoni i lulëzimit: pranverë dhe verë.
 • Madhësia: 6 deri në 8 këmbë e gjatë (1,8 deri në 2,4 metra) dhe 2 deri në 3 këmbë në shtrirje (60 deri në 90 cm).
 • Kërkesat për tokë: përzierje vazosh të drenazhuara mirë, pjellore dhe me bazë pjellore me pH pak acid; mbajeni atë në mënyrë të barabartë të lagësht, por asnjëherë të lagësht.

13: Croton ( Codiaeum variegatum )

@acaciagardencenter

Po arrijmë pothuajse lartësia e një tavani mesatar, 10 këmbë i gjatë (3.0 metra), crotoni gjithashtu ka disa nga gjethja më shumëngjyrëshe që mund të rritni brenda.

Me gjethe të gjera, të lëkura dhe të larmishme me shumë shkëlqim, ka një cilësi dramatike dhe një gamë ngjyrash që alternojnë duke ndjekur damarët e rregullt në formë harku.

E gjelbra në nuanca të ndryshme, me të verdhë, portokalli, të kuqe dhe vjollcë, madje edhe të errët, ofrojnë një gamë të denjë për një artist profesionist.

Është njësoj si karnavalet gjatë gjithë vitit me këtë mrekulli ekzotike nga Malajzia, Australia dhe Oqeani Paqësor… Grupe lulesh të vogla të bardha ose gëlqere madje mund të shfaqen në çdo kohë të vitit.

Njëra. nga bimët më të dashura të shtëpisëgjatë gjithë kohës, croton ka qenë një shoqërues shumëngjyrësh në hapësirat e brendshme për një kohë shumë të gjatë tani; ndërsa fati i saj ka qenë në zbehje vitet e fundit, ajo është ende një nga bimët e gjata më intriguese ndonjëherë!

 • Gurtësia: Zonat USDA 9 deri në 11.
 • Ekspozimi ndaj dritës: dritë e ndritshme indirekte; do të tolerojë edhe mesataren.
 • Sezoni i lulëzimit: gjatë gjithë vitit.
 • Madhësia: deri në 10 këmbë e gjatë (3.0 metra) dhe 5 këmbë në përhapje (1.5 metra).
 • Kërkesat për tokën: 3 pjesë përzierje gjenerike të vazove, 2 pjesë lëvore pishe dhe 1 pjesë rërë të trashë ose perlit, me pH acid deri në butësisht acid; mbajeni në mënyrë të barabartë të lagësht por jo të lagësht.

14: Bima e misrit ( Dracaena fragrans )

@ellinajedelasflores

Bimët e misrit do rritet shumë mbi çatinë tuaj në natyrë, deri në 50 këmbë (15 metra), por rritet ngadalë, dhe në kontejnerë, rrallë i kalon 6 këmbë në lartësi (1.8 metra).

Megjithatë, mjaft i gjatë dhe, për më tepër, me gjeth të gjelbër smerald, me shkëlqim që formon tufa shumë të harlisura si palma të vogla ekzotike.

Siç tregon edhe emri, gjethja duket si ajo e misrit, por ka një cilësi shumë më ekzotike dhe dekorative.

Në trungje të drejtë dhe të hollë, ai mund të jetë gjithashtu i larmishëm, shpesh me vija të verdha ose kremoze që nxjerrin në pah gjatësinë dhe formën e gjetheve.

Megjithatë, do t'ju duhet të prisni për grupet e bardha ose trëndafili të luleve të vogla sepseajo nuk do të lulëzojë deri në moshën 5 deri në 10 vjeç.

Bima e misrit është edhe elegante dhe ekzotike, e ardhur nga Afrika me bukurinë e saj të shndritshme dhe nevojën e saj të ulët për mirëmbajtje, duke e bërë atë një bimë të përsosur shtëpie të gjatë me ajri i qëndrueshmërisë për hapësirat e brendshme.

 • Gurtësia: Zonat USDA 10 deri në 12.
 • Ekspozimi ndaj dritës: në gjendje të tolerojë një gamë të intensitetit të dritës, duke përfshirë kushtet e dritës së plotë deri në të ulët. bëni më mirë në hije të lehta ose në rrezet e diellit të filtruar të butë.
 • Sezoni i lulëzimit: dimër, pranverë dhe verë.
 • Madhësia: deri në 50 këmbë i gjatë në natyrë (15 këmbë) por 7 këmbë në ambiente të mbyllura (2.1 metra) dhe 4 këmbë në përhapje (1.2 metra).
 • Kërkesat për tokën: përdorni tokë të lirshme, të shkrifët për vazo me rërë të trashë ose perlit të shtuar; pH duhet të jetë pak acid dhe duhet ta mbani pak të lagësht.

Mendimet përfundimtare

Tani që dini pak më shumë për disa nga bimët më të famshme të gjata të brendshme, të cilat një do të zgjidhni të adoptoni? Çdo bimë ka personalitetin e saj unik, kështu që merrni kohën tuaj për t'i njohur ato përpara se të merrni vendimin tuaj përfundimtar.

Pasi të sillni fëmijën tuaj të ri në shtëpi, sigurohuni që t'i jepni shumë dashuri dhe kujdes ndërsa përshtatet me mjedisin e ri. Me kujdesin e duhur, bima juaj e lartë e brendshme do të lulëzojë dhe do të mbushë hapësirën tuaj me gjelbërim për vitet në vijim! Gëzuar mbjelljen!

aquatica
)

@plantsworldmarketin

Tradicionalisht e rritur për fat të mirë në fermat kineze, pema e parave do të arrijë lart drejt tavanit tuaj (8 këmbë ose 2.4 metra), zakonisht me një të drejtë dhe trungu i gërshetuar dhe më pas përhapni gjethet e tij mbi kokën tuaj si një pemë shtëpie.

Gjetet e kësaj bime janë të mëdha, osmotike dhe jeshile të ndezura. Ato janë pallate-si gështenjat e kalit-dhe kanë 5 deri në 9 gjethe eliptike që secila mund të rritet deri në 10 inç (25 cm) të gjata. Kjo bimë është gjithashtu shumë tërheqëse dhe qetësuese.

Mund të arrijë 30 këmbë në lartësi (9 metra) jashtë, por në ambiente të mbyllura do të qëndrojë më e shkurtër.

Kur lulëzon rrallë, ato janë të jashtme dhe unike; Ata kanë deri në 250 kunje të kuqe secila dhe janë të gjelbër-verdhë në të bardhë! Pema e parave është e famshme për pamjen e saj të ndritshme dhe të hapur që shkon mirë në një dhomë të rregullt me ​​ndriçim elegant.

Lyejeni murin pas tij me ngjyra të lehta neutrale për efektin më të mirë. Jo vetëm që duket mirë, por pema e parave gjithashtu pastron cilësinë e ajrit.

 • Gurtësia: Zonat USDA 10 e lart.
 • Ekspozimi ndaj dritës : dritë e ndritshme indirekte.
 • Stina e lulëzimit: verë.
 • Madhësia: 6 deri në 8 këmbë e gjatë (1,8 deri në 2,4 metra) brenda dhe deri në 5 këmbë të pashpërndara (1,5 metra).
 • Kërkesat për tokën: përdorni ½ përzierje të shijshme ose kaktus dhe ½ rërë kopshtarie; mbajeni të lagësht por asnjëherë të lagësht; pH duhet të jetë nga pak acid nëneutral.

2: Dragon Tree ( Dracaena marginata )

@hiensplants

Gjithçka në pemën e dragoit tregon lart; me një trung të drejtë, të drejtë që duket i mbështjellë me letër kafe, ky vendas i Madagaskarit mund të rritet deri në këmbë jashtë (6.0 metra), por ngadalë, dhe do të mbahet nën tavanin tuaj brenda.

Degët që dalin nga ajo gjithashtu rriten pothuajse vertikalisht dhe më pas tufat e gjetheve të thyera, të mprehta, të gjata dhe të holla, me majë e plotësojnë efektin.

Gjethet janë jeshile të ndezura me skaje të kuqërremta, përsëri duke u drejtuar kryesisht nga qielli, por me pak zgjerim edhe në anët.

Efekti i përgjithshëm është i shkëlqyeshëm dhe me linja të rregullta dhe precize. Rrallë lulëzon brenda, por lulet janë të bukura dhe të bardha nëse lulëzon.

Pema e dragoit është e fortë dhe e lehtë për t'u kujdesur për bimët e shtëpisë, me të vërtetë virale dhe e përshtatshme edhe për një pamje minimaliste falë elegancës së saj të hollë.

 • Fortësia: Zonat USDA 10 deri në 12.
 • Ekspozimi ndaj dritës: dritë mesatare indirekte.
 • Sezoni i lulëzimit: pranvera.
 • Madhësia: deri në 20 këmbë të larta (6.0 metra) dhe 10 këmbë në shtrirje 3.0 metra) jashtë, rreth gjysma e kësaj madhësie brenda.
 • Kërkesat për tokë: përdorni 1/3 kompost, 1/3 torfe ose zëvendësues dhe 1/3 perlit; mbajeni të thatë deri në lagështi të lehtë, asnjëherë të lagësht; pH duhet të jetë pak acid. Është tolerant ndaj thatësirës.

3: Pisha e ishullit Norfolk( Araucaria heterophylla )

@dixierosesdad

Për një pamje të rafinuar dhe dantelle, pisha e ishullit Norfolk, me trungun e saj të drejtë dhe gjethet delikate, është perfekte në ambiente të mbyllura! Kjo bimë halore rritet në forma konkave konkave me degë të rregullta, të shtresuara që duken si tifozë dhe kanë gjilpëra të drejtuara sipër tyre; në përgjithësi, u pëlqejnë furçat artistike të buta jeshile me qime të kthyera lart.

Ndërsa është jashtë, ai mund të bëhet një gjigant i vërtetë, duke hedhur siluetën e tij elegante kundër qiellit; ruhet edhe si bimë shtëpie, ku duket si një pemë Krishtlindjesh e stilizuar, shumë simetrike me një teksturë shumë, shumë të hollë. Konët e mëdhenj, të rrumbullakët, jeshilë që duken si ananasi shtojnë një prekje dekorative.

Mbajeni pishën e ishullit Norfolk në një vend të freskët gjatë verës nëse dëshironi ta rritni në ambiente të mbyllura, ose mund të humbasë gjilpërat e saj nën 68o F ( 20o C). Përveç kësaj, ju mund të shijoni gjethet e saj me gjelbërim të përhershëm dhe degëzimin elegant gjatë gjithë vitit!

 • Fortësia: Zonat USDA 9 deri në 11.
 • Ekspozimi ndaj dritës: dritë e ndritshme indirekte; më e mira me diellin e mëngjesit dhe hijen e mbrëmjes.
 • Sezoni i lulëzimit: N/A.
 • Madhësia: deri në 210 këmbë të larta (65 metra) dhe 70 këmbë në shtrirje (21 metra); shumë më të vogla në ambiente të mbyllura.
 • Kërkesat për tokë: përzierje rëre e kulluar mirë me bazë torfe me pH nga pak acid në neutral; mbajeni të lagësht por asnjëherë të lagësht.

4: Triangle Ficus ( Fokustriangularis )

@gift_plant_kh

Nga Afrika e Jugut në dhomën tuaj të ndenjes ose zyrën, fokusi trekëndor mund të rritet deri mbi kokën tuaj dhe të sjellë gjethet e tij intriguese në nivelin e syve, ndërsa prek 8 këmbë të gjata (2.4 metra)… Me trungun dhe degët e hollë, është gjithashtu e lehtë ta stërvitësh për të qenë shumë i drejtë, dhe këto në mënyrë elegante ua lënë skenën kryesore protagonistëve të vërtetë…

Gjetet në formë zemre janë ngjitur në petioles nga fundi i tyre i hollë në një kthesë të pazakontë. Dhe ato mbushin hapësirat e brendshme me larminë e tyre të shkëlqyeshme të skajeve jeshile të mesme në të errët dhe të bardhë krem. Efekti është ai i shumë fluturave që fluturojnë në kërcell të hollë, me të vërtetë një pamje!

Megjithëse Ficus Trekëndëshi është më pak i njohur se Ficus Benjamina më i famshëm, ai ka shumë përparësi, të tilla si mos lëshimi i vazhdueshëm i gjetheve dhe gjeth shumë më emocionues…

 • Ngurtësia: Zonat USDA 12 deri në 13.
 • Ekspozimi ndaj dritës: dritë e ndritshme indirekte, por mundet tolerojë mesatare.
 • Sezoni i lulëzimit: N/A.
 • Madhësia: deri në 8 këmbë të larta (2.4 metra) dhe 4 këmbë në shtrirje (1.2 metra).
 • Kërkesat për tokë: tokë e mirë drenazhuar, gjenerike për vazo me perlit të shtuar; toleron pak thatësirë, por e bën më mirë me tokë të lehtë dhe të lagësht; pH duhet të jetë pak acid.

5: Parlor Palm ( Chamaedorea elegans )

@houseplantsoffrettenham

Parlorpalma i dërgon gjethet e saj të segmentuara imët, të shndritshme deri në mes të gjelbërta lart në shtresat e sipërme të dhomave dhe hapësirave të brendshme, rreth 6 këmbë në ajër (1.8 metra).

Duket i freskët dhe ekzotik në të njëjtën kohë, ky vendas i pyjeve tropikale në Meksikën Jugore dhe Guatemala është një varietet tropikal që mund t'ju ndriçojë ditët dhe shtëpinë tuaj.

Çdo gjethe është e ndarë në shumë segmente të vogla, të kundërta, të cilat ngrihen bukur nga gjethet e gjata dhe të gjelbra, si një fier tropikal.

Dhe gjithashtu sjell diçka më shumë në familjen tuaj: quhet edhe palma e fatit sepse sjell fat.

Shumë e lehtë për t'u rritur, palma e sallonit ka kërkesa të ulëta për ju për sa i përket mirëmbajtjes , dhe siguron një prani të besueshme dhe të vazhdueshme me teksturën delikate të gjetheve të saj të bukura.

 • Gurtësia: Zonat USDA 10 deri në 11.
 • Ekspozimi ndaj dritës: dritë e ndritshme indirekte.
 • Sezoni i lulëzimit: N/A.
 • Madhësia: deri në 6 këmbë e gjatë (1,8 metra) dhe 4 këmbë në shtrirje (1,2 metra) brenda.
 • Kërkesat për tokë: përzierje një pjesë e tokës gjenerike për vazo dhe një pjesë e rërës së trashë; mbajeni me lagështi të lehtë, asnjëherë të lagësht, megjithëse toleron pak thatësirë; pH duhet të jetë ose pak acid ose neutral.

6: Fiku i fikut ( Ficus lyrata )

@a.greener .room

Nëse jeni të interesuar për një bimë shtëpiake që rritet e gjatë dhe gjithashtu bën një deklaratë të guximshme për vendet tuaja të brendshme,fiku i fyellit është njeriu yt! Me një trung shumë të drejtë, por të hollë, është e bollshme, gjethja pothuajse e madhe do të jetë e pamundur të humbasë!

Në fakt, gjethet arrijnë një gjatësi të madhe 18 inç (45 cm), dhe ato janë pothuajse po aq të gjera, jeshile të ndezura dhe relativisht të çrregullta në formë, megjithëse duken paksa si violina, si emri sugjeron.

Nuk keni nevojë për shumë për të ndriçuar shtëpinë apo zyrën tuaj dhe personaliteti ekzotik i bukurisë nga Afrika perëndimore është i harlisur dhe luksoz.

Pra, me ficusin e gjetheve të fyellit, mund të keni një qoshe tropikale edhe nëse jetoni shumë larg këtyre vendeve ekzotike; Megjithatë, thjesht mbajeni të ngrohtë në dimër.

 • Ngurtësia: Zonat e USDA nga 10 deri në 12.
 • Ekspozimi ndaj dritës: dritë e ndritshme indirekte, më e mira me një dritare me pamje nga lindja.
 • Sezoni i lulëzimit: N/A.
 • Madhësia: deri në 10 këmbë e gjatë (3.0 metra) dhe 5 këmbë në shtrirje (1.5 metra).
 • Kërkesat për tokë: përmirësoni një tokë me bazë torfe me perlit; mbajeni atë në mënyrë të barabartë të lagësht; pH duhet të jetë pak acid.

7: Spurge Candelabra ( Euphorbia ammak )

@greatheightsplantations

Shandelabra spurge është një bimë shtëpiake e gjatë, ekzotike e shijshme nga Jemeni dhe Arabia Saudite, 20 metra e gjatë si një bimë në natyrë (6.0 metra) dhe gjysma më shumë në ambiente të mbyllura.

Trungu është i shkurtër, por degët janë shumë të drejta, të drejtuara drejt deri në tavan; këto janë të ndaranë katër krahë me lobe të thella, dhe brinjët janë shumë të valëzuara dhe të parregullta.

Ndonëse është zakonisht jeshile, ka edhe një varietet të larmishëm me një sipërfaqe mermeri, krem-verdhë dhe blu të zbehtë. Megjithatë, të dyja janë me gjemba, prandaj kini kujdes!

Ju merrni disa gjethe të vogla në majë të krahëve të këtij gjiganti dhe madje disa lule të verdha-jeshile me një ngjyrë shumë të ndritshme!

Shandelabra me rritje të shpejtë është një ide e shkëlqyer për të pasur një skulpturë të gjallë vertikale dhe të pazakontë si brenda ashtu edhe jashtë.

 • Gurtësia: Zonat USDA 9 deri në 11.
 • Ekspozimi ndaj dritës: dritë e ndritshme indirekte.
 • Sezoni i lulëzimit: fillimi i verës.
 • Madhësia: deri në 20 këmbë të larta jashtë (6.0 metra), 10 këmbë në ambiente të mbyllura (3.0 metra) dhe rreth 4 deri në 6 këmbë në hapësirë ​​të brendshme (1.2 deri në 1.8 metra).
 • Kërkesat për tokën: kaktus i thatë i drenazhuar mirë ose përzierje e enëve të shijshme me pH nga pak acid në pak alkalik. Është tolerant ndaj thatësirës.

8: Fieri i pemës ( Cyathea cooperi )

@jo.f_london

Shumica e fierëve të pemëve janë bimë të jashtme, por jo kjo shumëllojshmëri që kemi zgjedhur për ju, Cyathea cooperi, e cila mund të arrijë në tavanin e dhomës tuaj me gjethet e saj shumë, shumë delikate (10 këmbë ose 3.0 metra, lehtësisht).

Duke ardhur nga Australia, ai krenohet me një trung të drejtë me një shtresë fibroze kafe të errët dhe më pas degët hapen drejt nga jashtë, si të hollarrezet e një ombrellë, me gjethe jeshile të ndezura, dykëmbëshe, me teksturën delikate të filigranit! Vërtet mbresëlënëse, këto mund të bëhen një ombrellë e brendshme, me pamje të freskët dhe ekzotike!

Kjo fier peme ka një pamje shumë të lashtë, parahistorike; është lloji i bimës që do të prisnit në një tokë dinosaurësh dhe pterodaktilësh…

Me siguri mund ta shihni pse është e vlefshme si një bimë shtëpiake dhe pse Shoqëria Mbretërore e Hortikulturës i ka dhënë çmimin e Meritës së Kopshtit.

 • Fortësia: Zonat USDA 9 deri në 11.
 • Ekspozimi ndaj dritës: dritë e ndritshme indirekte.
 • Sezoni i lulëzimit: N/A.
 • Madhësia: deri në 10 këmbë të larta (3.0 metra) dhe 7 këmbë në shtrirje (2.1 metra) brenda.
 • Kërkesat për tokë: përzieni 1 pjesë pjellore, 1 pjesë rërë të mprehtë, 3 pjesë myk gjethesh të trashë dhe një spërkatje qymyr druri; mbajeni të lagësht në mënyrë të barabartë, por jo të lagësht; pH duhet të jetë pak acid ose neutral.

9: Lady Palm ( Rhapis excelsa )

@2lipsfloraldesign

Long , bastunët e hollë si bambu sjellin gjethet e pëllëmbës së një zonje në majë të dhomës tuaj, pavarësisht sa i lartë është tavani, pasi mund të arrijë 15 këmbë (4.5 metra) i gjatë nëse ka hapësirë.

Fjetet e gjelbra të mesme janë në formë ventilatori dhe harkohen bukur nga kjo pemë e vogël nga Kina dhe Vietnami.

Çdo gjethe ndahet në 5 deri në 10 lobe të ngushta dhe të gjata, që arrijnë 20 inç të gjerë (50 cm). Rritje e ngadaltë dhe e lehtë për t'u rritur, kjo

Timothy Walker

Jeremy Cruz është një kopshtar, hortikulturist dhe entuziast i pasionuar i natyrës që vjen nga fshati piktoresk. Me një sy të mprehtë për detaje dhe një pasion të thellë për bimët, Jeremy filloi një udhëtim të përjetshëm për të eksploruar botën e kopshtarisë dhe për të ndarë njohuritë e tij me të tjerët përmes blogut të tij, Guide Gardening And Horticulture Advice By Experts.Magjepsja e Jeremy-t me kopshtarinë filloi gjatë fëmijërisë së tij, pasi ai kaloi orë të panumërta së bashku me prindërit e tij duke u kujdesur për kopshtin e familjes. Ky edukim jo vetëm që nxiti një dashuri për jetën e bimëve, por gjithashtu nguliti një etikë të fortë pune dhe një përkushtim ndaj praktikave të kopshtarisë organike dhe të qëndrueshme.Pasi përfundoi një diplomë në hortikulturë nga një universitet i njohur, Jeremy i përmirësoi aftësitë e tij duke punuar në kopshte dhe çerdhe të ndryshme prestigjioze botanike. Përvoja e tij praktike, së bashku me kuriozitetin e tij të pangopur, e lejuan atë të zhytej thellë në ndërlikimet e llojeve të ndryshme të bimëve, dizajnimin e kopshtit dhe teknikat e kultivimit.I nxitur nga dëshira për të edukuar dhe frymëzuar entuziastë të tjerë të kopshtarisë, Jeremy vendosi të ndajë ekspertizën e tij në blogun e tij. Ai mbulon me përpikëri një gamë të gjerë temash, duke përfshirë përzgjedhjen e bimëve, përgatitjen e tokës, kontrollin e dëmtuesve dhe këshilla sezonale të kopshtarisë. Stili i tij i të shkruarit është tërheqës dhe i arritshëm, duke i bërë konceptet komplekse lehtësisht të tretshme për kopshtarët fillestarë dhe me përvojë.Përtej tijnë blog, Jeremy merr pjesë aktive në projektet e kopshtarisë në komunitet dhe zhvillon seminare për të fuqizuar individët me njohuri dhe aftësi për të krijuar kopshtet e tyre. Ai beson fuqishëm se lidhja me natyrën përmes kopshtarisë nuk është vetëm terapeutike, por edhe thelbësore për mirëqenien e individëve dhe mjedisit.Me entuziazmin e tij infektiv dhe ekspertizën e thellë, Jeremy Cruz është bërë një autoritet i besuar në komunitetin e kopshtarisë. Pavarësisht nëse është zgjidhja e problemeve të një bime të sëmurë ose ofrimi i frymëzimit për dizajnin e përsosur të kopshtit, blogu i Jeremy shërben si një burim i nevojshëm për këshilla hortikulturore nga një ekspert i vërtetë kopshtarie.