20 bimë shumëvjeçare me lulëzim të gjatë për ngjyrën e gjatë të sezonit

 20 bimë shumëvjeçare me lulëzim të gjatë për ngjyrën e gjatë të sezonit

Timothy Walker

Tabela e përmbajtjes

Doni gjithë gëzimin e kopshtarisë, lulëzimin e gjatë, gjethet e harlisura, lulet shumëngjyrëshe, por nuk dëshironi anën e kundërt? Kopshtaria, në disa raste, mund të marrë kohë.

Por ju mund të reduktoni gulçimin, mbjelljen, nxjerrjen e llambave nga toka, etj. duke zgjedhur bimë shumëvjeçare që lulëzojnë për një kohë të gjatë...

Në këtë mënyrë, do të keni shumë lule për sezone të tëra, por nuk do të keni nevojë të zëvendësoni bimët tuaja çdo vit, apo edhe në çdo ndryshim stine, siç do të bënit me lulet jetëshkurtër.

më e mira e të dy botëve: rezultate të mëdha, shumë lule dhe pak punë. Kjo është arsyeja pse bimët shumëvjeçare me lulëzim të gjatë janë të shkëlqyera për kopshte me mirëmbajtje të ulët.

Ka shumë bimë shumëvjeçare me lulëzim më të gjatë nga të cilat mund të zgjidhni; shumica janë mjaft të lehta për t'u rritur dhe pasi të vendosen, ato do të vazhdojnë të kthehen me lulëzime të reja vit pas viti. Megjithatë, është shumë e rëndësishme të zgjidhni më të mirën për nevojat tuaja dhe kopshtin.

Dhe pikërisht për këtë do t'ju ndihmojë ky artikull: do të takoni 20 bimë shumëvjeçare të mrekullueshme të lulëzimit që ofrojnë periudha të gjata lulëzimi dhe do të merrni këshilla praktike për kujdesuni për secilën prej tyre.

20 shumëvjeçare me lulëzim të gjatë Të shijoni ngjyrën e gjatë të verës

Mund të keni dëgjuar për disa dhe disa mund të duken të reja për ju, por ato janë të gjitha të mahnitshme dhe të lehta për t'u rritur.

Këtu janë 20 nga bimët shumëvjeçare më të mrekullueshme me lule më të gjata që lulëzojnë gjatë gjithë verës.

1.për shkak të ngjyrës dhe formës së luleve të saj. Me një qendër të kuqe të ndezur dhe një kurorë të verdhë, ato do t'i vënë zjarrin kopshtit tuaj nga vera në vjeshtë!

Lulet individuale do të jenë secila rreth 3 inç në madhësi (7 cm), por secila bimë do të prodhojë ngarkesa, dhe, me ato ngjyra, do t'ju kujtojë modelet e tekstilit të Amerikës së Jugut...

Shiko gjithashtu: 8 Pemë zbukuruese mahnitëse me lule blu për oborrin tuaj

Janë bimë mjaft të shkurtra (rreth 10 inç të larta, ose 25 cm), gjë që i bën ato të përshtatshme për shumë vende. Në fakt, ju mund t'i rritni ato në tenxhere, shtretër lulesh, kufij, kopshte shkëmbore dhe kopshte vilat. Nuk është çudi që kjo bimë lulëzuar shumëvjeçare ka fituar shumë çmime, duke përfshirë çmimin All American Selection Award në 2005.

 • Ngjyra e luleve: e kuqe e pasur, e ndezur dhe e fortë në mes dhe e verdhë në fund të petaleve, duke formuar një unazë të verdhë rreth një qendre të kuqe.
 • Lloji i tokës: është shumë i adaptueshëm dhe do të rritet në tokë pjellore, shkumës dhe ranore, neutrale, por edhe acide ose alkaline, por duhet të jetë e drenazhuar mirë. Është gjithashtu rezistent ndaj thatësirës dhe kripës.
 • Rrezet e diellit kanë nevojë: kjo lule me diell ka nevojë për diell të plotë.
 • Gurtësi: është e qëndrueshme ndaj zonave USDA 3 deri në 10.

11. Baby Pete dhe Queen Mam African Lily (Agapanthus praecox ssp. orientalis)

Më lejoni t'ju prezantoj me dy kultivarë shumëvjeçarë me tufë lulesh të mëdha, të rrumbullakëta, sferike dhe një prani e mrekullueshme në çdo kopsht.

Dallimi kryesor midis të dyjave është se 'BabyPete' ka lule blu, ndërsa 'Mbretëresha' ka lule të bardha, kryesisht, megjithëse ato janë jargavan në bazën e petaleve.

Lulet janë tuba dhe vijnë në dhjetëra në majë të kërcellit të gjatë, që mund të arrijë 4 këmbë në lartësi (120 cm).

Gjetet rriten drejt nga toka dhe janë të gjata, mishi dhe në formë gjuhe. Kjo bimë është shumë bujare me lulëzimin e saj dhe është shumë e lehtë për t'u rritur.

Mund të duket e mrekullueshme në kombinime, duke i shtuar lartësi dhe teksturë çdo shtrati luleje.

Megjithatë, ato janë bërë shumë popullore më vete në kopshtet e qytetit dhe oborrit, ku duken mahnitëse falë cilësive të tyre arkitekturore që rriten mbi zhavorr në oborre dhe kopshte të rregullta. Ato janë gjithashtu perfekte për kopshte shkëmbore, oborr spanjol, kontejnerë dhe në kufij.

 • Ngjyra e luleve: e bardhë dhe blu.
 • Lloji i tokës: Zambakët afrikanë përshtaten me pothuajse çdo lloj toke për aq kohë sa të drenazhohen mirë. Mund të rritet në tokë pjellore, rërë, shkumës dhe argjilë, në tokë neutrale, acidike dhe alkaline, në fakt.
 • Nevojat për rrezet e diellit: rritet mirë në diell të plotë ose në hije të pjesshme.
 • Ngurtësia: është e qëndrueshme ndaj zonave USDA 8 deri në 10.

12. Fuchsia (Fuchsia spp.)

Nëse doni një lule shumëvjeçare të mrekullueshme, shumëngjyrëshe, origjinale që të lulëzojnë gjatë gjithë verës, nuk mund të humbisni fuçinë.

Kjo bimë e bukur do të vazhdojë të prodhojë lule mahnitëse të varura, me ato "këmbanat qendrore" të famshme të rrethuara nga yllpetale në formë (në fakt sepale) shpesh me ngjyra të ndryshme.

Disa specie fillojnë në verë dhe përfundojnë në vjeshtë, të tjera madje prodhojnë lulet e para në pranverë!

Vlerësohen si një nga më delikatet dhe lule elegante në botë, është gjithashtu shumë bujare dhe asnjë bimë shumëvjeçare nuk është më e mirë për një cep paqeje, bukurie të sofistikuar dhe qetësi ftohëse rreth oborreve ose rritje në shtretër lulesh ose kufij të mëdhenj.

Ka disa varietete mahnitëse , dhe është e pamundur t'i emërtoni të gjitha, por 'Vajza e Baletit', me petale të bardha në kurorë dhe sepale të kuqe të ndezura, mund të jetë një zgjedhje e shkëlqyer, ose 'Beacon' vjollcë dhe e kuqe, 'Mbretëresha e Kufirit' në vend të kësaj do t'ju japë. kontrasti i mrekullueshëm i ngjyrës blu dhe rozë, 'Dark Eyes' kontraston një vjollcë të thellë, kadifeje vjollce me të kuqe të errët, apo pse jo 'Delta Sara' me blu dhe të bardhë të thellë?

Ose, nëse dëshironi një pamje romantike, 'Claudia' dhe 'Devonshire Dumpling' përputhen të bardhën me rozën…

 • Ngjyra e luleve: praktikisht të gjitha ngjyrat veçmas nga e zeza, dhe kombinimet janë mahnitëse!
 • Lloji i tokës: fuchsia është shumë i adaptueshëm me tokën pjellore, shkumës, balte dhe ranore, por duhet të jetë e lagësht, por e drenazhuar mirë gjatë gjithë kohës . Mund të lulëzojë në tokë pak alkaline, pak acid dhe, natyrisht, neutrale.
 • Nevojat për rrezet e diellit: fuchsias rriten mirë në diell të plotë dhe në hije të pjesshme.
 • Ngurtësia: kjo varet nga speciet, por zakonisht 9 deri në 10 ose 8 deri10.

13. Columbine (Aquilegia vulgaris)

Columbine është një bimë shumëvjeçare me lule jetëshkurtër, që do të thotë se çdo bimë nuk do të jetë me ju për shumë vite, por do të mbillet vetë dhe do të përhapet natyrshëm. Pra, pasi të mbillni disa, do t'i shijoni lulet e Aquilegia përgjithmonë.

Janë bimë shumë të njohura sepse rriten shumë lehtë dhe sepse janë bujare me lulëzimin e tyre, që do të fillojë në fund të pranverës dhe do të vazhdojë. në stinën e verës.

Me lulet e tyre shumëngjyrëshe, të kurorëzuara dhe shpesh të dyfishta dhe një gamë të gjerë nuancash për të zgjedhur, këto bimë shumëvjeçare mund të jenë një bekim në shtretërit dhe kufijtë për të gjitha llojet e kopshteve joformale. Zgjedhja e kultivarët janë të mëdhenj; 'Blue Barlow' është nëse një nuancë blu e thellë e errët, ndërsa 'Black Barlow' është vjollcë e thellë, për shembull, por 'Mollët jeshile' është e bardhë me maja jeshile, dhe ka shumë të tjera për të zgjedhur.

 • Ngjyra e luleve: kjo lule është e disponueshme në shumicën e ngjyrave dhe kombinimeve të ngjyrave.
 • Lloji i tokës: mund të rritet mirë në pothuajse çdo lloj toke, shkumës, pjellore, ranore ose argjilore, aq e gjatë sa e lagësht dhe e drenazhuar mirë. PH mund të jetë neutral, por edhe acid dhe alkalik.
 • Nevojat për rrezet e diellit: do të rritet mirë në diell të plotë dhe në hije të pjesshme.
 • Gurtësi: zakonisht rezistent ndaj zonave USDA 3 deri në 9.

14. Clematis (Clematis spp.)

A mund të harrojmë shumëvjeçaren ekzotike, rrezatuese, ngjitëse clematis,me lulet e saj magjepsëse që do të vazhdojnë të vijnë nga pranvera në vjeshtë? Sigurisht që jo! Kjo hardhi është një mrekulli e vërtetë e natyrës, pasi ka gjethe të bukura me shkëlqim dhe lule të gjera që mund të arrijnë 5 inç (12 cm) në diametër.

Do të rritet shumë shpejt dhe do të qëndrojë me ju përgjithmonë, duke ardhur rikthehet me lule të reja shumëngjyrëshe vit pas viti.

Ka rreth 300 lloje për të zgjedhur, dhe është e përkryer për gardhe, pjergulla, belveder, për të kornizuar oborret, tarracat dhe madje edhe për të zbutur muret e ndërtesave në oborr kopshte.

Nëse doni të merrni disa lulëzime shtesë, sigurohuni që t'i mbani të freskëta rrënjët e clematis tuaj. Një truk i thjeshtë është të vendosni gurë rreth bazës së bimës.

 • Ngjyra e luleve: e bardhë, rozë, rozë, vjollcë, livando, vjollcë dhe blu.
 • <> 7> Lloji i tokës: do të rritet në tokë të lagësht dhe të drenazhuar mirë, pavarësisht nëse është me bazë shkumës, tokë pjellore, rërë ose argjilë. Nuk i pëlqen toka acid, kështu që, alkaline në neutrale do të jetë e mirë.
 • Nevojat për rrezet e diellit: rritet mirë në diell të plotë ose në hije të pjesshme.
 • Fortësia: clematis është e qëndrueshme ndaj zonave USDA 4 deri në 9.

15. Aloe (Aloe spp.)

A e dini se aloe është jo vetëm i mirë për kozmetikë dhe produkte shëndetësore, por është një nga bimët shumëvjeçare me lule më të mrekullueshme ndonjëherë?

Këto sukulente të mrekullueshme do të vazhdojnë të prodhojnë një det me lule të bukura, tuba për të gjithë verën, por kjo bukuri e Natyradihet se lulëzon në çdo stinë! Në rajonet e nxehta, bimët e aloes mund t'i gjeni të lulëzuara edhe në dimër!

Gjetet e aloes janë të famshme botërore, trekëndëshe me gjemba në skaje, por a e dini se si duken lulëzimi?

Ato duken si kone zjarri, zakonisht me nuancat më të ndezura të kuqe, portokalli ose të verdhë. Ndonjëherë lulet kanë majat ngjyrë vjollce të thellë, por ato janë gjithmonë dylli dhe me shkëlqim në strukturë. Llojet më të famshme janë, sigurisht, Aloe vera dhe Aloe arborescens, dhe, natyrisht, do t'ju duhet të jetoni në një vend të nxehtë për ta rritur atë. jashtë.

 • Ngjyra e luleve: e kuqe flakëruese, e verdhë e ndezur dhe portokalli.
 • Lloji i tokës: tokat e pjekura dhe ranore janë të përshtatshme për aloe. Ajo do të ketë nevojë për tokë të drenazhuar shumë mirë, neutrale, alkaline ose acide.
 • Rrezet e diellit kanë nevojë: ajo ka nevojë patjetër për diell të plotë.
 • Gurtësi: ajo është i guximshëm ndaj zonave USDA 9 deri në 11.

16. Futterfly Weed (Asclepias tuberosa)

Si thua të kesh një det të valëzuar me ngjyrë të verdhë të ndezur flakëruese lule portokalli dhe flutura që kthehen nga viti në vit në kopshtin tuaj?

Barrat e këqija të fluturave e kanë marrë emrin e tyre nga fakti se i tërheqin këto insekte me krahë të bukur dhe rriten "si barërat e këqija", në thelb pa asnjë përpjekje . Në fakt, ju lehtë mund ta natyralizoni atë. Ajo gjithashtu do të mbillet vetë.

Kjo bimë tuberoze rritet mirë në grumbuj ose grupe të mëdha, në një lartësi prej rreth 2.5 këmbë (75 cm).gjë që e bën atë të përshtatshëm edhe për kufijtë dhe shtretërit e luleve.

Veçanërisht e bukur nëse përzihet me bimë të tjera barishtore të lulëzuara në aranzhimet e llojit të kopshtit në vilë, barërat e këqija mund të sjellin atë ndjenjë të egër në kopshtin tuaj, me gjithë bukurinë e saj vizuale dhe të mrekullueshme gjallëri. Dhe duket perfekte në një livadh të egër!

Lulet do të vijnë në çadra, të cilat janë tufë lulesh në formë ombrellë në krye të bimës.

Ato mund të jenë të drejta ose të anuara, dhe ato kanë pesë petale të shndritshme në një formacion kurorë, të drejtuar lart, dhe 5 sepale më të errëta portokalli ose të verdha të drejtuara poshtë… Dhe ato do të lulëzojnë nga fundi i pranverës deri në vjeshtë. Ka edhe veti medicinale.

 • Ngjyra e luleve: e verdhe, portokalli.
 • Lloji i dheut: argjile, dhere dhe rere, pus tokë e drenazhuar me një ph nga acid në neutral. Është gjithashtu rezistent ndaj thatësirës.
 • Rrezet e diellit kanë nevojë: barërat e këqija të fluturave kanë nevojë për diell të plotë.
 • Gurtësia: është e qëndrueshme ndaj zonave USDA 3 deri në 9 .

17. Eastern Bee Balm (Monarda bradburiana)

Një bimë shumëvjeçare me lule në formë të çuditshme që lulëzon për një muaj në fund të pranverës që mund ta doni është lindore balsam bletësh.

Kjo bimë mund të jetë në lulëzim pak më e shkurtër se të tjerat që kemi parë, por ende për një kohë të gjatë dhe forma dhe ngjyra janë shumë tërheqëse dhe të pazakonta.

Në fakt , lulet, të cilat janë të bardha rozë me pika të purpurta të ndezura, kanë një gjuhë të madhe si petal nëfundi dhe më pas stamenet dhe pistili që harkohen mbi të.

Efekti është ai i hapjes së shumë gojëve rreth një pike qendrore. Po, sepse ato vijnë në tufë lulesh të rrumbullakëta rreth një duzinë mbi një bract të bardhë të gjelbër.

Ato gjithashtu kanë një aromë të mrekullueshme dhe mund t'i përdorni si lule të prera. Kjo bimë është e mrekullueshme në kufi, lule shtretër, kopshte vilash dhe prera të egra.

 • Ngjyra e luleve: e bardhë me nuancë rozë, me pika vjollce të ndezura.
 • Lloji i tokës: i pëlqen toka e shkumës, shkumës ose ranore, e drenazhuar mirë dhe nga acide në neutrale.
 • Nevoja për rrezet e diellit: rritet mirë si në diell të plotë ashtu edhe në hije të pjesshme.
 • <77> Gurtësia: është e qëndrueshme për zonat USDA 5 deri në 8.

18. Zambaku i merimangës (Ttadescantia spp.)

The lulet e bukura të kësaj bime shumëvjeçare kanë tre petale, në formë afërsisht trekëndore, që e bëjnë të gjithë lulen të duket si një trekëndësh dhe do të lulëzojë për shumicën e muajve të verës.

Lulet janë rreth 1,5 inç të gjerë ( 4 cm), dhe mund të jenë të shumë ngjyrave, të bardha, rozë, blu ose vjollcë.

Gjetet janë të shijshme dhe formojnë shkurre të ulëta të cilat “shëtitin” lehtësisht nëpër kopsht dhe, sapo prekin tokën, rritin një bimë të re. Pra, kjo bimë shumëvjeçare përhapet shpejt dhe pa asnjë ndihmë.

Shiko gjithashtu: Sa larg njëra-tjetrës për të mbjellë domate për rendiment maksimal?

Por është më shumë; vetë gjethet kanë ngjyra të mahnitshme; do t'i gjeni nga vjollca më e thellë, jeshile më e pasur, e bardhëose ndonjë kombinim i tyre.

Variantet e famshme janë Tradescantia pallida, me lule rozë dhe gjethe të pasura burgundy, Tradescantia zebrina, me gjethe me vija (të bardha dhe jeshile, të bardha dhe vjollcë dhe jeshile) dhe lule rozë ose blu.

Por nëse doni varietete më pak të zakonshme, Tradescantia 'Sweet Kate' ka lule të mëdha blu të thellë dhe gjethe të gjelbra të ndezura që vërtet i largojnë ato.

Është e shkëlqyeshme për kufijtë, shtretërit, kontejnerët , tenxhere, oborr dhe kopshte shkëmbore.

 • Ngjyra e luleve: e bardhë, punk e gjallë, vjollcë ose blu.
 • Lloji i tokës: rritet mirë në shkumës, argjilë dhe pjellore, dhe duhet të kullohet mirë. Nuk ka të bëjë veçanërisht me aciditetin e tokës, e cila mund të shkojë nga pak alkaline në pak acid, përfshirë neutrale, natyrisht.
 • Nevojat për rrezet e diellit: ajo rritet mirë në diell të plotë, e pjesshme hije dhe madje edhe hije e plotë, e cila është një sukses për një succulent!
 • Ngurtësia: është e qëndrueshme për zonat USDA 3 deri në 9.

19. Dahlia (Dahlia spp.)

A mund të harrojmë një lule klasike shumëvjeçare si dahlia? Sigurisht që jo, veçanërisht sepse do të fillojë të lulëzojë në mes të verës dhe do të përfundojë vetëm me ngricën e parë.

Me 42 lloje dahlias dhe kultivarë dhe varietete të panumërta, zgjedhja për kopshtin tuaj është aq e madhe, saqë mundeni' por ju gudulisni nga ideja e rritjes së kësaj bime të bukur të lulëzuar.

Lulet e kësaj bime janë shumë të famshme,sidomos lulet e dyfishta dhe të shumëfishta, jo vetëm sepse janë të mëdha (më e madhja arrin 15 inç në diametër – 38 cm!), por sepse paleta e ngjyrave është mahnitëse.

Vlerësohet kryesisht për gamën e ngjyrave të ngrohta, e cila shkon nga e verdha në vjollcë nëpërmjet portokallisë, të kuqes dhe rozës, nëse preferoni një pamje më të butë, më melankolike, ka edhe varietete të bardha, krem ​​dhe trëndafili.

Zgjedhje e shkëlqyer për kufijtë, shtretërit e luleve, oborret dhe të pazëvendësueshme në kopshtet e vilave, dahlias mund të përdoret gjithashtu si lule të prera, megjithëse ato nuk do të zgjasin shumë në një vazo.

 • Ngjyra e luleve: e bardhë, krem, trëndafil, rozë, e verdhë , portokalli, e kuqe dhe vjollcë.
 • Lloji i tokës: dahlias rriten mirë në tokë me bazë argjile, pjellore ose rërë, por ato duhet të drenazhohen mirë dhe të jenë të lagështa. PH mund të shkojë nga acidi në alkalin nëpërmjet neutralit.
 • Nevojitet për rrezet e diellit: rritet në diell të plotë, por mund të qëndrojë në hije të lehta.
 • Gurtësi: është i fortë për zonat USDA 8 deri në 11.

20. Lavender (Lavandula spp.)

Le ta mbyllim këtë listë të bimëve shumëvjeçare me lule të gjata me më shumë se një bimë klasike – livando, në fakt, në botën e kopshtarisë i ka kaluar statusi i legjendës.

Ndoshta një nga shkurret më të dobishme, tradicionale dhe më të famshme botërore në të gjithë botën, ajo jep hua. i referohet një ngjyre, një aromë dhe shumë produkte pastrimi dhe bukurie.

Lulet e livandës janë aq të shumta në secilën bimë, saqë të gjitha Geranium 'Rozanne'

Një kultivar origjinal i gjinisë së dashur të barbarozës, 'Rozanne' mund të jetë një mbajtës rekord kur bëhet fjalë për lulëzimin: mund të vazhdojë t'ju japë lule të reja për një mbresëlënëse katër muaj, nga qershori deri në shtator!

Pra, nëse doni të jeni të rrethuar nga blu e bukur, e çelët me një qendër të bardhë, petale të gjera dhe të rrumbullakosura dhe rreze vjollce që burojnë nga qendra, ku do të gjeni ngjyrë vjollce pistilat blu. Lulja është vërtet një bukuri shumë elegante.

Gjithashtu kini parasysh se në fund të sezonit të lulëzimit, lulet blu janë më të vështira për t'u marrë (ngjyrat priren të bëhen më të ngrohta në verë dhe në vjeshtë, të kuqe, të verdhë portokalli etj.).

Kjo është një bimë shumëvjeçare me lulëzim të gjatë që do të mbushë kopshtin tuaj me shumë lule dhe, mbajeni, është shumë e adaptueshme dhe kërkon shumë pak kujdes.

E përkryer për një mirëmbajtje të ulët por të lartë kopsht i lulëzuar.

 • Ngjyra e luleve: blu e hapur me qendër të bardhë dhe rreze të purpurta.
 • Lloji i tokës: do të përshtatet me pothuajse çdo lloj toke! Për sa kohë që është i drenazhuar mirë dhe i lehtë, ai do të rritet mirë edhe në tokë argjilore ose ranore, si në anën acidike ashtu edhe në atë alkaline.
 • Rrezet e diellit kanë nevojë për: Ky barbarozë e bukur mund të rriteni në diell të plotë, në hije të pjesshme, në hije të lagur apo edhe në hije të plotë!
 • Ngurtësia: kjo është shumëvjeçare Avery e qëndrueshme që do t'i rezistojë ngricave; në fakt është e qëndrueshme ndaj zonave USDA 5 deri në 8.

2. Sage rusedo të shihni është një valë ngjyrash, një pikturë e vonuar e Monetit ku drita e merr formën, dhe kjo, me aromën e bukur e qetësuese të kësaj luleje arketipale, do të thotë vetëm një gjë: të mbjellësh livando në kopshtin tënd po rrit emocionet!

Për më tepër, pjalmuesit e duan livandën; një shkurre do të tërheqë dhjetëra flutura, brumbuj dhe bletë…

Dhe kjo zakonisht ndodh dy herë në vit; në fakt, Lavandula priret të lulëzojë një herë duke filluar në fillim të verës dhe pastaj përsëri në fund të verës. Por në disa raste, mund të keni edhe një lulëzim të tretë në fillim të vjeshtës.

Është e përkryer për kufijtë, shtretërit e luleve, në kontejnerë, për gardhe, në tenxhere, ose oborr për kopshte shkëmbore, kopshte mesdhetare, vilë kopshte, kopshte informale dhe madje edhe ato formale…

 • Ngjyra e luleve: livando, sigurisht, por edhe e bardhë, blu dhe vjollcë.
 • Toka lloji: livanda dëshiron tokë jashtëzakonisht të drenazhuar. Mund të rritet në tokë pjellore, shkumës ose ranore me pH që mund të jetë neutral, acid ose alkalik. Ajo do të përballojë edhe thatësirën pasi të vendoset. Ajo rritet mirë edhe në tokë shkëmbore. I pëlqen më së miri toka e lehtë (jo e pasur me lëndë organike).
 • Rrezet e diellit kanë nevojë: livanda dëshiron diell të plotë, madje mund të themi se është Dun që dëshiron livando...
 • Ngurtësia: livanda është e qëndrueshme në zonat 5 deri në 8 të USDA, disa varietete, si livanda angleze, janë më të qëndrueshme se të tjerat.

Perennials me lule të gjatapër të gjitha shijet

Nga bari i vogël si bimë me shumë lule të vogla si barërat e këqija të fluturave, deri te lulëzimi i madh në bimë të mëdha si clematis; nga shkurre me diell dhe surrealë si livando deri te lulëzimi i zjarrtë dhe i gjallë si dahlias, ju mund të keni bimë shumëvjeçare me lule të gjata për çdo lloj kopshti, çdo koncept, çdo atmosferë që dëshironi të krijoni.

Ju mund të keni kopshte të nxehta meksikane me ngjyra të ngrohta, për shembull, mbjelljen e luleve të perëndimit të diellit dhe dahlias, ose zgjidhni më shumë nuanca pastel dhe krijoni kënde delikate me fuchsias, columbines dhe Tradescantia. Zgjedhja është e juaja.

Por me bimët shumëvjeçare, kopshti juaj do të marrë jetë me ngjyra në vende të reja, në kombinime të reja, në forma të reja vit pas viti, dhe nëse bimët tuaja shumëvjeçare kanë lulëzim të gjatë, do të bëhet si një pikturë gjithnjë në ndryshim nga Nëna Natyrë. Thjesht duhet të përzieni ngjyrat në paletën tuaj.

(Peroskvia Atripliciflora)

Mbusheni kopshtin tuaj me thumba të mëdha, të ndezura dhe me ngjyrë livande me lule të panumërta që mund të arrijnë një metër (më shumë se 3 këmbë) të larta dhe lërini të lulëzojnë për 10 javë të tëra me Sherebela ruse!

Kjo bimë e mahnitshme fitoi çmimin Përvjetorja e Vitit në 1995, dhe për arsye të mirë.

Për tufë lulesh masive të kësaj bime, të cilat mund t'i përdorni si lule të prera, kjo shumëvjeçare do të shtojë gjethe jeshile argjendi të bukura me formë të imët.

Çdo thumba degëzohet në shumë kërcell anësore, secila me dhjetëra lule të gjata blu me tuba të mbyllura në sepale vjollce.

Të dyja së bashku luajnë një efekt trompe l'oeil te shikuesi i denjë për një piktor impresionist, ose më mirë një pointilist.

Efekti është mahnitës dhe asnjë vizitor në kopshtin tuaj nuk mund të humbasë kurrë një shkurre kaq të mrekullueshme.

 • Ngjyra e luleve: blu në vjollcë, ansambli mund të përshkruhet më mirë si livando.
 • Lloji i tokës: Sherebela ruse rritet mirë në pjellore, shkumës dhe edhe toka me rërë, për sa kohë që është e drenazhuar mirë.
 • Nevojat për rrezet e diellit: Shërbela ruse rritet më mirë në diell të plotë, pak si livanda.
 • Gurtësi: është një bimë shumëvjeçare e fortë që do të rritet mirë në zonat e rezistencës USDA 5-9.

3. Coreopsis 'Hëna e plotë'

Coreopsis 'Full Hëna është një nga bimët shumëvjeçare që lulëzon më gjatë; në fakt, ajo do të lulëzojë nga vera në të parënacar.

Dhe çfarë lulëzon! Kjo bimë formon shkurre që arrijnë rreth 30 inç në lartësi, ose 75 cm, por ato fjalë për fjalë do të mbulohen me lule të bukura të verdha për muaj të tërë.

Lulet vetë mund të jenë 3 inç në diametër, dhe ato janë të një E verdhe kanarine shume e shndritshme, me petale qe rrudhen ne fund.

Është një bimë shumëvjeçare e lehtë për t'u rritur dhe e qëndrueshme dhe shumohet lehtë. Mund ta përdorni gjithashtu për lulet e prera, të cilat Coreopsis 'Hëna e plotë' do të vazhdojë të rritet.

Kjo është një bimë shumëvjeçare e shkëlqyer për kufijtë, por mund ta rritni edhe në vazo dhe ta përdorni për të mbuluar të mëdha copa toke.

 • Ngjyra e luleve: e verdhë kanarine.
 • Lloji i tokës: Coreopsis 'Hëna e plotë' përshtatet mirë me shumë lloje e tokës, përderisa ajo është e drenazhuar mirë. Pasi të krijohet, ajo është gjithashtu rezistente ndaj thatësirës.
 • Rrezet e diellit kanë nevojë: kjo bimë e bukur pëlqen shumë dritë; gjeje atë një pozicion të plotë të Diellit.
 • Ngurtësia: rritet mirë në zonat USDA 5 deri në 9.

4. Lule kale (Echinacea spp. )

Lulet e mëdha, si margaritë e Echinacea janë tani të famshme në të gjithë botën dhe ato do të lulëzojnë nga fillimi i verës deri në vjeshtë.

Kjo bimë është ndoshta më e njohur me emri i saj shkencor, Echinacea purpurea është specia më e famshme, por edhe për shkak të cilësive mbresëlënëse mjekësore. Por është gjithashtu një bimë shumëvjeçare me lulëzim të gjatë.

Gjethet janë dy llojesh: ju dokanë gjethe në formë heshteje në bazën e bimës dhe një më të vogël përgjatë kërcellit.

Lulet mund të jenë deri në 4 inç të gjerë. Në fund të lulëzimit, petalet përkulen poshtë, duke i dhënë lule halorit pamjen e saj të famshme.

Vetë bimët mund të arrijnë 4 këmbë (1.2 metra) lartësi dhe ato rriten lehtë, për sa kohë që ju u jepni atyre shumë thellësia e tokës ku ata mund të rritin rrënjët e tyre. Lule hale është e shkëlqyer për kufijtë, kopshtet e vilave, shtretërit e luleve, por gjithashtu, nëse dëshironi, për tufa të mëdha lulesh në kopshtin tuaj.

 • Ngjyra e luleve : magenta është më e zakonshme, por disa janë gjithashtu të bardha, të verdha, portokalli dhe të kuqe.
 • Lloji i tokës: rritet mirë në tokë acide deri në neutrale, e cila mund të jetë e shkrifët , argjilë apo edhe rërë.
 • Rrezet e diellit kanë nevojë: Echinacea ka nevojë për një pozicion të plotë të diellit.
 • Gurtësia: është shumë e qëndrueshme dhe do rriten mirë në zonat 5 deri në 9.

5. Susan me sy të zi (Rudbeckia fulgida 'Goldstrum')

Nëse ju pëlqen një bimë shumëvjeçare me lulëzim të gjatë që do të prodhojë shumë lule nga fundi i verës deri në tetor, Susan me sy të zinj bën pikërisht këtë.

Kjo bimë do të vazhdojë të prodhojë lule të verdha të bukura, të ndritshme dhe të guximshme që duken si margarita të mëdha për muaj të tërë.

Është e lehtë për t'u rritur dhe duket shumë më mirë në grumbuj ose grupe të mëdha, prandaj, përdorni atë për kufij, shtretër lulesh të mëdha dhe efekte të mëdha.

Ansambli përfundimtar do të duket sikur keni shumë të artaDiejtë që mbulojnë rrugën tuaj ose rrethojnë oborrin tuaj…

 • Ngjyra e luleve: e verdhë e artë.
 • Lloji i tokës: sy të zinj Susan është shumë i përshtatshëm për toka të ndryshme; rritet mirë në shkumës, argjilë dhe pjellore, me një pH që mund të jetë neutral, pak acid ose pak alkalik.
 • Nevoja për rrezet e diellit: ka nevojë për diell të plotë.
 • Ngurtësia: është e qëndrueshme ndaj zonave USDA 3 deri në 9.

6. Husker Red (Penstemon digitalis 'Husker Red')

Nëse mendoni se kjo bimë shumëvjeçare do t'ju japë lule të kuqe për një kohë të gjatë, gaboheni: lulet e saj janë në të vërtetë të bardha.

Por do të merrni një ngjyrë të kuqe dhe shumë, sepse kërcelli dhe gjethet janë të kuqe bronzi. Dhe kjo i bën lulet të dallohen edhe më shumë! Gjethet e errëta, heshtak, me ngjyrën e tyre të ngrohtë, në fakt, do të ofrojnë kornizën ose ambientin më të mirë të mundshëm për lulet e shumta, por të vogla, të bardha pak të zgjatura me pesë petale që do duken shkëlqyeshëm në kopshte joformale, kopshte shkëmbore, kufij ose shtretër lulesh nga fundi i pranverës deri në fillim të verës.

 • Ngjyra e luleve: e bardhë.
 • Lloji i tokës : E kuqja e kuqe rritet mirë në tokë neutrale deri pak acide ose alkaline për aq kohë sa është e drenazhuar mirë, dhe përshtatet me tokën, rërën dhe shkumësin.
 • Rrezet e diellit kanë nevojë për: këtë lulëzim të bukur shumëvjeçare ka nevojë për shumë rrezet e diellit; vendoseni në diell të plotë.
 • Gurtësia: është e qëndrueshme ndaj zonave USDA 3 deri në 8.

7. Yarrow (Achilleamillefolium)

Me tufë lulesh të sheshta, të rrumbullakëta dhe të bollshme, ose "korymb", yardi mund të bekojë kopshtin tuaj me lulëzime që do të zgjasin gjithë verën, dhe ndonjëherë, madje mund t'i merrni lulet e para në fillim pranverë.

Këtë verë bimët shumëvjeçare që lulëzojnë janë të preferuara në kopshtet e vilave dhe do të duken të shkëlqyera në kufij, shtretër lulesh të egra dhe në grumbuj të mëdhenj.

Ajo do të arrijë një lartësi prej rreth 3 këmbë ose 90 cm, me kërcell të drejtë të mbivendosur me tufë lulesh të mëdha, që mund të jenë me shumë ngjyra, që i përshtaten shijes tuaj. Është gjithashtu një bimë e famshme, e përdorur nga shtrigat në kohët e vjetra, dhe tani në mjekësinë alternative, dhe bukurisë së luleve, do t'i shtoni shumë flutura, pasi ata e duan Akilenë.

 • Ngjyra e luleve: trëndafili i bardhë, rozë, i verdhë, portokalli dhe i kuq.
 • Lloji i tokës: yardi përshtatet mirë me lloje të ndryshme toke, shkumës, rërë dhe pjellore. Mund të jetë neutral, acid ose alkalik për sa kohë që është i drenazhuar mirë, por i mbajtur i lagësht.
 • Rrezet e diellit kanë nevojë: i pëlqen dielli i plotë. Mund të rritet edhe në hije të lehta, por lulëzimi do të jetë më pak i lulëzuar.
 • Gurtësia: yargu është i guximshëm ndaj zonave 3 deri në 9 të USDA.

8. Catmint 'Walker's Low' (Nepeta Racemosa 'Walker's Low')

Lulet blu të livandës së catmint 'Walker's Low' do të ndriçojnë kopshtin tuaj deri në pesë muaj radhazi! Nëse kjo nuk lulëzon gjatë, nuk e diçfarë është…

Për më tepër, lulet janë kaq të shumta, aq të trasha dhe me ngjyra kaq të bukura saqë ju mund të sillni fjalë për fjalë një det me ngjyra në vazot, oborrin, tarracë ose kopshtin tuaj.

Ka lehtë të rritet dhe nga larg ngjan pak me livando. Por thumbat e mente 'Walker's Low' priren të rriten drejt dhe duken si thumba blu që ngrihen nga një shtrat i pasur me gjethe jeshile dhe të harlisur.

Bima duket e mrekullueshme në kufi, por mund të përzihet edhe me të tjera në shtretër lule. Është e përkryer për kopshtet e qytetit, si dhe për kopshtet informale dhe mesdhetare. Do të rritet deri në rreth 3 këmbë në lartësi (90 cm) dhe do të mbushet me kolibra dhe flutura!

 • Lule ngjyra: blu livando.
 • Lloji i tokës: është shumë i adaptueshëm: shkumësa, pjella dhe rëra janë të gjitha të mira për catmint 'Walker's Low'. Ajo rritet mirë në tokë neutrale, acid dhe alkaline dhe madje edhe në tokë shkëmbore. Është tolerant ndaj thatësirës, ​​por dëshiron një tokë shumë të drenazhuar.
 • Nevojat për rrezet e diellit: rritet mirë në diell të plotë dhe në hije të pjesshme.
 • Gurtësi: është një bimë rezistente që rritet mirë në zonat 4 deri në 8 të rezistencës së USDA.

9. Dylily (Hemerocallis spp.)

Lulet e zambakut zgjasin vetëm një ditë, por ato vazhdojnë të vijnë ditë pas dite. Këto bimë shumëvjeçare janë bërë shumë të njohura sepse janë shumë, shumë të lehta për t'u rritur dhe janë shumë, shumë bujare me lulëzimin e tyre.

Lulet janë mahnitëseme të vërtetë, pasi duken si zambakë. Mirëpo, pavarësisht nga emri, kjo bimë nuk ka lidhje me zambakun.

Duken shkëlqyeshëm në grumbuj, si kufi, në kontejnerë, si buzë, në shtretër të mëdhenj, ku nga gjethet e gjata dhe me mish, ju do të ketë shumë kërcell të gjatë me lulet me ngjyra të ndezura që vijnë në sekuencë të shpejtë për një kohë të gjatë.

Sfera e ngjyrave është fantastike dhe, vetëm prisni – ka rreth 60,000 kultivarë të ndryshëm të kësaj bime shumëvjeçare që lulëzon gjatë zgjidhni nga!

 • Ngjyra e luleve: gama e ngjyrave dhe kombinimeve të ngjyrave të Hemerocallis është mbresëlënëse: e bardhë, krem, trëndafili, rozë, vjollcë, vjollcë, vjollcë, e kuqe, e kuqe , e verdhë, gëlqere, vjollcë dhe kafe, ju emërtoni,
 • Lloji i tokës: zambaku i ditës është shumë i adaptueshëm për shumicën e tokave, për aq kohë sa është i drenazhuar mirë dhe për ta mbajtur të lagësht. Ajo do të rritet mirë në tokë pjellore, shkumës dhe rërë, në tokë neutrale, acide ose alkaline.
 • Nevojat për rrezet e diellit: Hemerocallis rritet mirë në diell dhe në hije të pjesshme.
 • Ngurtësia: është shumë e qëndrueshme dhe do të rritet mirë në zonat 3 deri në 9 të USDA.

10. Lulja e batanijes së diellit Snappy (Gaillardia x grandiflora 'Arizona Sun ')

Sillni disa ngjyra të ndezura, të ngrohta dhe të gjalla në kopshtin tuaj me lulet e një bime shumëvjeçare mahnitëse: lule me batanije të lezetshme në perëndim të diellit, siç e quajnë disa, ose Gaillardia x grandiflora 'Arizona Sun'.

Është emëruar pas Diellit të shtetit të nxehtë të SHBA-së dhe perëndimit të diellit

Timothy Walker

Jeremy Cruz është një kopshtar, hortikulturist dhe entuziast i pasionuar i natyrës që vjen nga fshati piktoresk. Me një sy të mprehtë për detaje dhe një pasion të thellë për bimët, Jeremy filloi një udhëtim të përjetshëm për të eksploruar botën e kopshtarisë dhe për të ndarë njohuritë e tij me të tjerët përmes blogut të tij, Guide Gardening And Horticulture Advice By Experts.Magjepsja e Jeremy-t me kopshtarinë filloi gjatë fëmijërisë së tij, pasi ai kaloi orë të panumërta së bashku me prindërit e tij duke u kujdesur për kopshtin e familjes. Ky edukim jo vetëm që nxiti një dashuri për jetën e bimëve, por gjithashtu nguliti një etikë të fortë pune dhe një përkushtim ndaj praktikave të kopshtarisë organike dhe të qëndrueshme.Pasi përfundoi një diplomë në hortikulturë nga një universitet i njohur, Jeremy i përmirësoi aftësitë e tij duke punuar në kopshte dhe çerdhe të ndryshme prestigjioze botanike. Përvoja e tij praktike, së bashku me kuriozitetin e tij të pangopur, e lejuan atë të zhytej thellë në ndërlikimet e llojeve të ndryshme të bimëve, dizajnimin e kopshtit dhe teknikat e kultivimit.I nxitur nga dëshira për të edukuar dhe frymëzuar entuziastë të tjerë të kopshtarisë, Jeremy vendosi të ndajë ekspertizën e tij në blogun e tij. Ai mbulon me përpikëri një gamë të gjerë temash, duke përfshirë përzgjedhjen e bimëve, përgatitjen e tokës, kontrollin e dëmtuesve dhe këshilla sezonale të kopshtarisë. Stili i tij i të shkruarit është tërheqës dhe i arritshëm, duke i bërë konceptet komplekse lehtësisht të tretshme për kopshtarët fillestarë dhe me përvojë.Përtej tijnë blog, Jeremy merr pjesë aktive në projektet e kopshtarisë në komunitet dhe zhvillon seminare për të fuqizuar individët me njohuri dhe aftësi për të krijuar kopshtet e tyre. Ai beson fuqishëm se lidhja me natyrën përmes kopshtarisë nuk është vetëm terapeutike, por edhe thelbësore për mirëqenien e individëve dhe mjedisit.Me entuziazmin e tij infektiv dhe ekspertizën e thellë, Jeremy Cruz është bërë një autoritet i besuar në komunitetin e kopshtarisë. Pavarësisht nëse është zgjidhja e problemeve të një bime të sëmurë ose ofrimi i frymëzimit për dizajnin e përsosur të kopshtit, blogu i Jeremy shërben si një burim i nevojshëm për këshilla hortikulturore nga një ekspert i vërtetë kopshtarie.