18 bimë shtëpiake të lezetshme dhe unike që duhet t'i shihni për të besuar!

 18 bimë shtëpiake të lezetshme dhe unike që duhet t'i shihni për të besuar!

Timothy Walker
17 shares
 • Pinterest 8
 • Facebook 9
 • Twitter

Ju nuk keni nevojë të kënaqeni me bimë shtëpiake të zakonshme dhe pa imagjinatë kur ka të pazakonta, varietete origjinale, ekzotike dhe me të vërtetë shumë të rralla të bimëve të brendshme. Këto pjesë unike do të bëhen vepra të vërteta për hapësirat tuaja të brendshme që kanë nevojë për cilësi skulpturore dhe faktor surprizë deri tek unike dhe me stil, me bimë që duken si shtamba, si gurë, ose me ngjyra dhe forma të dukshme.

Dhe nga lulja e zezë dhe gotike e lakuriqit të natës deri te lëngu i ëmbël i lepurit, ka kaq shumë varietete të çuditshme që as nuk e dinit se ekzistonin.

Deri tani, domethënë, sepse ne duam t'ju tregojmë bimët më të pazakonta për hapësirat tuaja të brendshme ndonjëherë!

Le të fillojmë menjëherë; së pari, një bimë shumë e uritur dhe ekzotike që mund ta rritni brenda…

18 bimë shtëpie shumë të freskëta dhe të pazakonta për hapësirat tuaja të brendshme

Të çuditshme dhe befasuese në pamjen e tyre, këto bimë unike të shtëpisë do të sjellin një pamje të mrekullueshme prekje origjinaliteti në shtëpinë ose zyrën tuaj.

1. Bima e shtambës 'Diana's Delight' (Sarracenia 'Kënaqësia e Dianës')

Kjo bimë shumëvjeçare mishngrënëse ka një pamje të pazakontë dhe shumë elegante. "Kënaqësia e Dianës" ka një shtambë të drejtë dhe të drejtë, të hollë të nuancës më të ndritshme rozë të purpurt, të zbukuruar bukur me një model venash më të errëta që duket si një vepër arti arabesk.

Kapakët janë gjithashtu të lehta dhe të gjalla, duke qenë të lehtae pazakontë që edhe udhëzimet normale nuk funksionojnë; ajo që duhet të përqendroheni është uji në të cilin rritet, jo toka.

 • Ekspozimi ndaj dritës: dritë e ulët deri në mesatare indirekte.
 • Sezoni i lulëzimit: N/A.
 • Madhësia: shumica shiten me diametër rreth 1 deri në 2 inç (2,5 deri në 5,0 cm), por mund të arrijë një maksimum prej 8 deri në 12 inç në gjerësi (20 deri në 30 cm).
 • Kërkesat për tokë: vetëm pak zhavorr në fund të rezervuarit të ujit ose enës për qëllime dekorative; nuk ka nevojë për tokë.
 • Nevojat për ujitje: mbajeni nën ujë; ju mund të përdorni ujë rubineti në temperaturën e dhomës. Ndryshoni ujin më shpesh në verë; është më mirë nëse e lini ujin tuaj të çezmës të pushojë për 24 orë përpara se ta përdorni.

10. Cooper's Haworthia (Haworthia cooperi)

Haworthia e Cooper ka një karakteristikë që bën është vërtet origjinale dhe e mrekullueshme: është transparente. Po, ju mund ta shihni fjalë për fjalë përmes tij. Është një lëng i vogël me gjethe të shëndosha që duken paksa si vezë të zgjatura, ose karamele.

Ato formojnë rozeta të bukura që rriten direkt nga toka. Për më tepër, sipërfaqja është si xhami, dhe ngjyra varion nga bluja në jeshile e ndezur, kryesisht me modele delikate në bazën e çdo gjetheje të vogël. Ai u jep hapësirave tuaja të brendshme lojëra të shkëlqyera me dritë, dhe gjithashtu do të lulëzojë. Një gozhdë e gjatë dhe e hollë me lule delikate, me tuba dhe me hark do të shtojë një prekje elegantendaj kësaj bime të çuditshme të shtëpisë.

Haworthia e Cooper-it është e lehtë për t'u rritur dhe nuk mirëmbahet; perfekte për tavolinat e kafesë dhe raftet e librave, mund të jeni të sigurt se fëmijët tuaj do ta pëlqejnë këtë bimë origjinale të shtëpisë.

 • Ekspozimi ndaj dritës: dritë e ndritshme indirekte.
 • Sezoni i lulëzimit: verë.
 • Madhësia: 2 inç e gjatë dhe në shtrirje (5.0 cm); kur lulëzon, kërcelli mund të arrijë 8 inç (20 cm).
 • Kërkesat për tokën: Përzierje për kaktusin e drenazhuar mirë me pH nga pak alkaline në pak acid. Është tolerant ndaj thatësirës.
 • Uji ka nevojë për: ujë me masë dhe vetëm kur toka të jetë tharë plotësisht. Zvogëloni në dimër.

11. Sundews (Drosera spp.)

Sundews nuk duket si asnjë bimë tjetër shtëpie; kjo bimë tropikale mishngrënëse është sikur është e mbuluar me pika të vazhdueshme. Por mos u mashtroni; këto nuk janë bërë nga uji, por nga një substancë ngjitëse që përdor për të kapur insektet që hyjnë në të.

Gjethet duken si lopata, të sheshta, të gjera dhe horizontale, si vende perfekte uljeje. Ato janë të verdha jeshile dhe me shkëlqim, por të mbuluara me qime të kuqe të ndezura, të cilat dredhojnë kur këmbët e vogla i stimulojnë.

Disponohen në formë rozete afër tokës. Gjithashtu do t'ju japë lule të bukura të bardha me 5 petale dhe pistila delikate të artë në një kërcell të gjatë një herë në vit.

Sundews është një zgjedhje ngjitëse, por lozonjare si bimë shtëpie; është i vogël dhekjo e bën atë ideal për çdo hapësirë ​​të brendshme, duke përfshirë raftet ose qoshet e vogla.

 • Ekspozimi ndaj dritës: dritë e ndritshme indirekte.
 • Sezoni i lulëzimit: pranverë dhe verë.
 • Madhësia: 5 inç e gjatë (13 cm) dhe 8 deri në 10 inç në shtrirje (20 deri në 25 cm).
 • Kërkesat për tokën: një pjesë torfe myshk ose kokosi dhe një pjesë perlit. Ka nevojë për pH acid.
 • Nevojat për ujitje: mbajeni të lagësht gjatë gjithë kohës, por asnjëherë të lagur; uji i shiut është më i miri, ose deklorinojeni ujin e rubinetit përpara se ta përdorni.

12. Zemrat Hoya (Hoya kerrii)

Një vendas i Azisë Juglindore, zemrat Hoya janë të përshtatshme emër për formën e pazakontë të gjetheve të saj. Jeshile me shkëlqim dhe të sheshtë, duken si varëse romantike nefriti; ne themi "i përzemërt" në kopshtari do të thotë në formë zemre, por kjo bimë shkëlqen në përsosmëri në këtë pikë.

Nuk është çudi që është një dhuratë e zakonshme për Ditën e Shën Valentinit… Është një hardhi e shijshme që mund ta krasitni lehtë dhe ta mbani në formë të vogël, dhe është më e çuditshme kur sapo mbillet; ju zakonisht do të merrni dy zemra të vogla që dalin nga toka, përpara se ajo në të vërtetë të rrushit.

Prodhon gjithashtu grupe të rrumbullakëta lulesh në formë ylli që duken sheqer, të bardha me një qendër vjollce.

E quajtur edhe "zemër me fat", kjo bimë shtëpie është ideale për një mendim të dashur me një kthesë për një i dashur; lehtë për t'u rritur dhe mirëmbajtje e ulët, nuk do të marrë kohë dhe do të qëndrojë si një kujtim për tëgjatë.

 • Ekspozimi ndaj dritës: dritë e ndritshme indirekte.
 • Sezoni i lulëzimit: zakonisht në verë.
 • Madhësia: deri në 13 këmbë në lartësi (4.0 metra) dhe 3 këmbë në shtrirje (90 cm); si bimë shtëpie do të qëndrojë shumë më e vogël dhe është e lehtë për t'u mbjellë.
 • Kërkesat për tokë: Përzierje për vazo kaktusi të drenazhuar mirë dhe të lirshme me pH nga pak alkaline në pak acid. Është tolerant ndaj thatësirës.
 • Uji ka nevojë për: ujë me masë, çdo dy apo edhe tre javë dhe asnjëherë para se toka të jetë tharë plotësisht.

13 Bima e parashutës (Ceropegia sandersonii)

Bima e parashutës, e njohur ndryshe si parashuta afrikane ose lulja e shatërvanit është një bimë e habitshme e shtëpisë nga Mozambiku, Afrika e Jugut dhe Swaziland. Ajo që e bën këtë hardhi me gjelbërim të përhershëm shumë jokonvencionale është forma e luleve të saj. Këto mund të jenë 3 inç (8,0 cm) dhe rriten duke u ngritur nga kërcell delikate.

Këto kanë një pjesë në formë hinke e cila është e bardhë, por hapja është e mbuluar nga ajo që duket si tavani i një katedrale gotike, në formë ylli, në pesë pjesë, me një model të bukur pikash jeshile më të errët në një më të shndritshme hije e së njëjtës ngjyrë. Në fakt, ky kapak sipër ndryshon formë kur lulja hapet dhe piqet, në fillim, në fakt, duket si një parashutë e mbushur me ajër.

Lulet kanë aromë të ëmbël dhe kanë këtë formë për të kapur mizat… Po, atëherë, pasi të mbulohenpolen, kjo bimë do t'i lërë të shkojnë. Gjethet janë të gjelbërta të mesme, vezake, të shijshme dhe të rralla në hardhi.

Bima e parashutës është një zgjedhje e rrallë dhe e pazakontë për një bimë shtëpiake; do t'ju veçojë qartë si një person origjinal.

 • Ekspozimi i dritës: drita e ndritshme indirekte, veçanërisht drita e mëngjesit, por shmangni dritën e pasdites.
 • Sezoni i lulëzimit: verë dhe vjeshtë.
 • Madhësia: deri në 12 këmbë të larta (3.6 metra) dhe 2 këmbë në shtrirje (60 cm); lehtë për t'u krasitur dhe për të mbajtur të shkurtër në ambiente të mbyllura.
 • Kërkesat për tokë: përzierje e pasur, poroze dhe e drenazhuar mirë, me myk gjethesh shtesë; nuk do të ketë nevojë për shumë ridozim (çdo dy ose tre vjet), pasi është mjaft i adaptueshëm. PH mund të variojë nga pak acid në neutral.
 • Nevojat për ujitje: uji mesatarisht një herë në javë duke lejuar që një pjesë e tokës të thahet përpara se ta bëni këtë.

14. Bima e lutjes (Maranta leuconeura)

Image Instagram @masilda_shop

Bima e lutjes ka modele të jashtëzakonshme dhe shumë tërheqëse në gjethin e saj, kjo e bën atë ideale për të gjallëruar hapësirat e brendshme.

Gjethet vezake, lëkurë kanë një model kockash peshku me vena ngjyrë vjollce rozë që i ndajnë ato në sektorë të rregullt.

Kjo, ju duhet të shtoni një shirit valëzues të gjelbër të ndezur gëlqere në mes, anash nga një zonë jeshile shumë e errët, e cila më pas kthehet në jeshile në mes drejt skajeve.

Anët e poshtme kanë tendencë të kenë ngjyrë vjollce. Të gjitha me shkëlqim dhe shumëme të vërtetë tërheqëse! Ato vijnë në gjethe që fillojnë drejt nga toka, duke u dukur paksa si filodendron.

Ka edhe kultivarë si 'Lemon Lime' të cilat kanë nuanca shumë më të lehta dhe më të shndritshme se speciet e nënës, duke përfshirë të verdhën.

Bima e lutjes është një bimë shtëpie shumë tërheqëse, por e vogël; mund ta keni lehtësisht në një tavolinë në shtëpi ose në zyrë dhe do t'ju ndriçojë ditët me ekranin e tij shumëngjyrësh.

 • Ekspozimi ndaj dritës: dritë e ndritshme indirekte.
 • Sezoni i lulëzimit: N/A.
 • Madhësia: deri në 1 këmbë e gjatë dhe në shtrirje (30 cm).
 • Kërkesat për tokë: dy pjesë myshk torfe ose zëvendësues si kokosi, një pjesë tokë shkrifëtore dhe një pjesë perlit; pH duhet të jetë mesatarisht acid (5,5 deri në 6,0).
 • Nevojat për ujitje: ujë shpesh gjatë sezonit të rritjes duke mos lejuar që toka të thahet plotësisht. Sidoqoftë, kurrë mos lejoni që toka të laget. Mos lini ujë në gjethe.

15. Kaktus spirale (Cereus forbesii spiralis)

Kaktusi spirale është një bimë shtëpie me një kthesë të pazakontë për ju - fjalë për fjalë! Ashtu si bimët e tjera të kësaj gjinie (Cereus) e cila është shumë e zakonshme, ajo ka një kërcell të thellë me lobe ose me brazdë. Por ndryshe nga të afërmit e tij, ai fjalë për fjalë rrotullohet në një spirale.

Shiko gjithashtu: 20 varietete mahnitëse jargavani për të mbushur kopshtin tuaj me aromë dhe ngjyra

Kjo e bën atë vërtet interesante dhe krejtësisht befasuese, por gjithashtu i jep një vlerë më të madhe skulpturore dhe dinamike në krahasim me më të zakonshmet dhe më pakvarieteteve krijuese.

Lulet janë gjithashtu vërtet tërheqëse… Me shumë petale me shkëlqim, dylli dhe me pamje të fortë, si në shumë suculents, deri në 8 inç në gjerësi (20 cm) dhe borë të bardhë me vija ngjyrë vjollce rozë.

Kaktusi spirale është një zgjedhje intriguese si një bimë shtëpie; ju jep një skulpturë interesante rrotulluese që shpërthen edhe në shfaqjen e luleve që ndalojnë!

 • Ekspozimi ndaj dritës: dritë e ndritshme indirekte.
 • Stina e lulëzimit: verë.
 • Madhësia: në natyrë mund të arrijë 16.5 këmbë i gjatë (5.0 metra), por brenda do të qëndrojë nën 6 këmbë (1.8 metra) dhe 1 këmbë në shtrirje (30 cm). ). Nuk do të fillojë të rrotullohet derisa të arrijë 3 deri në 4 këmbë të larta (90 deri në 120 cm); megjithatë, qendrat e kopshteve shesin shartime të cilat fillojnë nga toka.
 • Kërkesat për tokën: përzierje për vazo kaktusi të drenazhuar mirë me pH nga pak alkaline në pak acid.
 • Nevojat për ujitje: më, y ujë me masë dhe pasi toka të jetë tharë plotësisht, zvogëloni ndjeshëm në dimër.

16. Vargu i perlave (Senecio rowelyanus a.k.a. Curio rowelyanus)

Fargu i perlave është bima ideale e çuditshme dhe e pazakontë e shtëpisë për të varur kosha. Ky sukulent ka hardhi të gjata dhe të holla me perde dhe të zvarritura që rriten poshtë në vargje të drejta. Por është forma shumë e pazakontë e gjetheve që e bën atë vërtet unike.

Ato janë fjalë për fjalë dhe krejtësisht sferike. Kjo është arsyeja pse krahasohet me njëgjerdan me perla, apo edhe nga rruazat e një rruzareje. Zakonisht kanë ngjyrë jeshile bizele, por ka shoqëri të bukura të larmishme me pjesë të bardha krem ​​ose të verdhë kremoze gjithashtu.

Lulet vijnë në grupe të rrumbullakëta me lule të vogla bore të bardha dhe në formë ylli, shumë të shndritshme; aparati qendror riprodhues vjollcë dhe ari del nga mesi duke shtuar një prekje delikate.

Fargu i perlave është shumë i pazakontë dhe po bëhet i njohur pikërisht për këtë arsye; megjithatë, mos e rritni nëse keni fëmijë, sepse gjethet duken si karamele, por e gjithë bima është absolutisht toksike.

 • Ekspozimi ndaj dritës: dritë e ndritshme indirekte.
 • Stina e lulëzimit: pranvera.
 • Madhësia: 1 deri në 3 këmbë e gjatë (30 deri në 90 cm); është e lehtë për t'u krasitur.
 • Kërkesat për tokën: Përzierje për vazo kaktusi të drenazhuar mirë e kombinuar me perlit me pH nga pak alkaline në pak acid.
 • Nevojat për ujitje: vetëm ujisni shumë dhe pasi toka të jetë tharë plotësisht. Zvogëloni në dimër.

17. Bima e gjarpërinjve me zile (Calathea lancifolia)

Bima e gjarprit me zile, Calathea lancifolia, është një bimë shumë e çuditshme dhe e pazakontë për hapësirat tuaja të brendshme.

Gjethet duken si bishtat e gjarpërinjve me zile, prandaj emri, siç mund ta keni marrë me mend. Janë në formë heshte, të gjata dhe me buzë të valëzuara.

Ka një brinjë të mesme që kalon përgjatë secilës dhe ka pjerrësi më të errët në formë ovalenë një sfond të gjelbër të ndezur. Së fundi, skajet kanë një nuancë të gjelbër të mesme për të përcaktuar formën e gjethit.

Shikoni nga afër dhe do të vini re gjithashtu një model lëkure krokodili të skicuar butësisht edhe në sipërfaqen shumë të shndritshme.

Duke formuar grumbuj të bukur për dekorimin e brendshëm, kjo është një bimë shtëpiake me të vërtetë unike.

Mbani gjethet me shkëlqim duke e pastruar rregullisht nëse dëshironi rezultatet dhe efektin më të mirë ndonjëherë në dhomën e ndenjes ose zyrën tuaj. dhe bima e gjarprit me zile do të bëhet një protagoniste e gjelbër dhe ekzotike e hapësirave të brendshme.

 • Ekspozimi ndaj dritës: dritë indirekte mesatare në të ndritshme.
 • Sezoni i lulëzimit: N/A.
 • Madhësia: 1 deri në 2 këmbë e gjatë (30 deri në 60 cm) dhe 2 deri në 3 këmbë në shtrirje (60 deri në 90 cm).
 • Kërkesat për tokë: dy pjesë torfe myshk ose kokosi dhe një pjesë perlit; pH duhet të jetë pak acid.
 • Nevojat për ujitje: Asnjëherë mos lejoni që toka të thahet plotësisht, por mos e lini as të laget; lëreni inçin e sipërm të tokës të thahet përpara se ta njomni plotësisht.

18. Bima e djathit zviceran (Monstera adansonii)

Bima e djathit zviceran është aq e çuditshme saqë emri i saj shkencor e quan atë një "përbindësh", megjithëse është me të vërtetë një bimë shtëpiake e bukur nga Amerika Qendrore dhe Jugore.

Gjëja e çuditshme është se gjethet eliptike të gjera, me shkëlqim dhe jeshile të errët kanë vrima ovale në to. Kjo mund t'ju duket e çuditshme, por fakti është se ata mundenarrijnë një gjatësi mbresëlënëse 30 inç (76 cm) dhe 20 inç të gjerë (50 cm), kështu që ato bëhen si velat në erë.

Prerjet janë aty për të shmangur grisjen nga era. Ai gjithashtu do të lulëzojë me një krem ​​të verdhë dhe spadix, si një zambak paqeje, pak më i madh në madhësi, megjithëse kjo është e rrallë në ambiente të mbyllura.

Tekstura e çuditshme e gjetheve të bimës së djathit zviceran e bën atë një pikë të biseda me mysafirët dhe fqinjët kur ata vijnë për të vizituar shtëpinë ose zyrën tuaj për kafe.

Shiko gjithashtu: 10 mënyra të thjeshta për të përmirësuar cilësinë e tokës së kopshtit tuaj FALAS
 • Ekspozimi ndaj dritës: dritë e ndritshme indirekte; drita e drejtpërdrejtë do të djegë gjethet e saj.
 • Sezoni i lulëzimit: pranvera.
 • Madhësia: brenda, 3 deri në 8 këmbë e lartë (90 cm deri në 2,4 metra) dhe 1 deri në 3 këmbë në shtrirje (30 deri në 90 cm); është e lehtë për t'u krasitur.
 • Kërkesat për tokën: përzierje torfe ose zëvendësuese me bazë torfe me kullim të shtuar si rërë e trashë ose perlit. PH mund të variojë nga pak acid në neutral.
 • Nevojat për ujitje: ka nevojë për tokë të lagësht por asnjëherë të lagësht në çdo kohë; prisni derisa centimetri i parë i tokës të jetë tharë përpara se të ujitet dhe mos e ujisni shumë.

Bimët e freskëta, të pazakonta dhe të bukura të shtëpisë

Nga bimët që duken si lakuriqët e natës, deri te bimët e shtëpisë që bllokojnë fluturon me lule shumë të çuditshme, sapo keni takuar disa nga varietetet më të pazakonta, origjinale por edhe më të bukura për shtëpinë, zyrën apo hapësirën tjetër të brendshme.

me skarë dhe jo të sheshtë. Sigurisht, do të kapë edhe insektet e vogla që vizitojnë shtëpinë tuaj, diçka që shumë pak bimë të tjera shtëpiake do ta bëjnë për ju!

Në kushtet e duhura do të lulëzojë dhe lulet janë vërtet të çuditshme gjithashtu. Me zakonin e kokës, ato duken si dekorime të çuditshme, me një grup krahësh të sipërm dhe në krye dhe më pas sepale më të gjata të varura në mes. Ato mund të variojnë nga ngjyra e gjelbër lime në vjollcë.

Bima e shtambës ‘Diana Delight’ ka një pamje shumë ekzotike dhe skulpturore dhe në fakt mund të duket si një vazo qeramike; fjalë për fjalë do t'i sharmojë dhe mahnitë mysafirët tuaj, dhe fëmijët duket se e duan shumë atë.

 • Ekspozimi ndaj dritës: dritë e ndritshme indirekte.
 • Sezoni i lulëzimit: pranvera.
 • Madhësia: 1 deri në 3 këmbë e gjatë (30 deri në 90 cm) dhe 1 deri në 2 këmbë pa përhapje (30 deri në 60 cm).
 • Kërkesat për tokë: tokë me bazë torfe të drenazhuar mirë (ose zëvendësuese), si 3 pjesë torfe ose kokosi kokosi dhe një pjesë perlit. Duhet të jetë acid (4,5 deri në 5,5).
 • Nevojat për ujitje: ju duhet ta mbani tokën me lagështi gjatë gjithë kohës; Përdorni ujin e shiut.

2. Bima e fërguar (Albuca spiralis)

Bima e kërpudhave ka një pamje argëtuese të dashur, sepse me të vërtetë duket sikur nuk ka gjethe, por burimet aktuale në vend.

Në të vërtetë, gjethja është e gjatë, e hollë, vjen drejt e nga një llambë e madhe që del nga dheu; çdo filament pastaj vetëmkaçurrelat, siç do të gjenit në rropat metalike, për shembull.

Pjesa e poshtme është e drejtë dhe e drejtë, por më pas, në krye fillon të mbështillet mbi një cilindër të padukshëm. Lulëzimi i këtij lëngu është vërtet masiv.

Kanë ngjyrë gëlqereje jeshile në të verdhë dhe vijnë në kërcell të gjatë dhe të trashë. Ata kanë tre petale të pasme dhe më pas një kurorë qendrore, që të kujton në mënyrë të turbullt lulet e narcisit.

Bima e fërguar është gjithashtu një bimë e lehtë për t'u rritur, kështu që nuk keni nevojë të punoni shumë për ta pasur këtë të çuditshme duken mik jeshil në tavolinën e kafesë ose në raftin e librave.

 • Ekspozimi ndaj dritës: dritë e ndritshme indirekte.
 • Sezoni i lulëzimit: dimër dhe pranverë .
 • Madhësia: 8 inç e gjatë dhe në shtrirje (20 cm); kërcellet e lulëzimit mund të arrijnë një lartësi prej 30 cm.
 • Kërkesat për tokën: Përzierje për kaktusin e drenazhuar mirë me pH nga pak alkaline në pak acid, por mundësisht pak acid. Është tolerant ndaj thatësirës.
 • Nevojat për ujitje: ujitet mesatarisht pasi toka të jetë tharë plotësisht, zvogëloni lotimin kur bima është në gjumë.

3. Lulet e zeza të lakuriqit të natës (Tacca chantieri)

Lulet e zeza të lakuriqit të natës janë një bukuri e rrallë gotike që vetëm kohët e fundit ka hyrë në listën e bimëve që mund të rritni brenda.

Lulet janë vërtet të jashtëzakonshme, aq të errëta sa janë pothuajse të zeza, me dy brakte të mëdha me majë dhe filamente që rriten ngae mesme, së bashku me lulet më të vogla. Duket pak si përbindëshi i filmit Alien.

Lulet janë gjithashtu masive, deri në 1 këmbë (30 cm)! Gjethja është e gjelbër e gjerë, eliptike, e madhe dhe gjithashtu shumë me shkëlqim. Jo aq e pazakontë dhe tërheqëse si lulet, por gjithsesi shumë dekorative për dhoma dhe zyra elegante.

Lulja e zezë e lakuriqit të natës do të kërkojë vëmendje të vazhdueshme; nuk është bima e shtëpisë që mund ta harroni. Duke thënë këtë, ai tani është i disponueshëm nga qendrat online dhe të specializuara të kopshtit, kështu që, nëse keni gishtin e madh të gjelbër dhe dëshironi një lule të zezë shumë të çuditshme…

 • Ekspozimi ndaj dritës: dritë e moderuar apo edhe e ulët indirekte. Megjithatë, kur drita është shumë e vogël, ajo nuk do të lulëzojë, kështu që lëvizeni në rast.
 • Stina e lulëzimit: pranverë dhe verë.
 • Madhësia: 3 këmbë e gjatë (90 cm) dhe 1 këmbë në shtrirje (30 cm).
 • Kërkesat për tokë: ka nevojë për torfe të drenazhuar mirë ose përzierje vazo me bazë zëvendësuese me pH pak acid.
 • Nevojat për ujitje: mbajeni pak të lagësht gjatë gjithë kohës; mbani lagështinë e lartë në dhomë; spërkatni mjegullën nëse është e nevojshme.

4. Gurët e Gjallë (Lithops spp.)

Gurët e gjallë janë aq të çuditshëm sa nuk duken fare si bimët e shtëpisë. Ato përbëhen nga dy gjethe të modifikuara, shumë të shijshme që duken si guralecë.

Këto sukulentë të shkretëtirës rriten midis rërës dhe shkëmbinjve në rajone shumë të thata, dhe janë të vegjël dhe shumë ngjyra.

Në varësi të specieve dhe varieteteve, ato kanë një gamë të mahnitshme kafeje, të kuqe, blu, portokalli, gri dhe jeshile!

Shpesh me modele të bukura mbi to, duken si shkëmbinj dekorativë që keni gjetur në shtratin e lumit… Ata janë gjithashtu të qetë, domethënë rriten vërtet shumë ngadalë, dhe kjo gjithashtu bën krahasimin me botën minerale. vërtet shumë i përshtatshëm.

Por ka një përjashtim të vogël; kur lulëzojnë, papritmas prodhojnë lule shumëngjyrëshe dhe të ndezura, dhe ndonjëherë këto janë më të mëdha se e gjithë bima!

Shkëmbinjtë e gjallë janë idealë për tavolina kafeje dhe rafte librash; ata janë shumë falës dhe të fortë dhe ju duhet vetëm t'i ujisni pak dhe në mënyrë sporadike.

 • Ekspozimi ndaj dritës: dritë e ndritshme indirekte.
 • Sezoni i lulëzimit : fundi i verës dhe vjeshtës.
 • Madhësia: ½ deri në 1 inç i gjatë (1,2 deri në 2,5 cm) dhe 1 deri në 3 inç i gjerë (2,5 deri në 7,5 cm).
 • Kërkesat për tokë: Përzierje për kaktusin e drenazhuar mirë me pH nga pak alkaline në pak acid. Janë shumë rezistente ndaj thatësirës.
 • Uji ka nevojë për: ujë vetëm kur toka të jetë drenazhuar plotësisht dhe plotësisht, me ujë të moderuar. Zvogëloni në dimër.

5. Bimë ajri (Tillandsia spp.)

Ka shumë lloje të bimëve ajrore dhe të gjitha duken të çuditshme dhe të pazakonta me të vërtetë. Si fillim, ata e kanë marrë emrin nga fakti se nuk rriten në tokë.

Ata janëperfekte për t'u lidhur vetëm me trarë, mobilje, madje edhe guaska të mëdha dekorative – dhe mund t'i barazoni ato me kokë poshtë!

Nga atje, ata do të rriten gjethet e tyre të gjata dhe të holla, nganjëherë të harkuara dhe do të shohin, si krijesa të çuditshme nga hapësira e jashtme që gjetën rrugën e tyre në shtëpinë tuaj. Lulëzimi i këtyre succulents me gjelbërim të përhershëm janë gjithashtu ndalues ​​të shfaqjes.

Lulet janë të gjata, me tuba dhe me ngjyrë vjollce blu, por ato janë gjithmonë të rrethuara nga një sërë gjethesh të modifikuara të nuancave më të mahnitshme të rozës, vjollcës, të kuqes ose portokallisë gjithashtu! Dhe pastaj, një tjetër e çuditshme e Tillandsia është se ajo nuk ka rrënjë fare…

Bima e ajrit është e lehtë për t'u rritur dhe ju mundëson kreativitet me mjedisin, ose mbjelljen siç do të thoni me bimë të tjera. Mund ta rritni fjalë për fjalë në çdo gjë, kjo e bën të përsosur riciklimin e antikeve ose objekteve të bukura por të papërdorura.

 • Ekspozimi ndaj dritës: dritë e ndritshme indirekte.
 • Sezoni i lulëzimit: në çdo kohë të vitit, madje edhe muaj me radhë, por vetëm një herë në jetën e tyre.
 • Madhësia: shumica e varieteteve janë midis 1 dhe 2 metra të larta dhe në shtrirje (30 deri në 60 cm).
 • Kërkesat për tokë: pa tokë fare.
 • Nevojat për ujitje: lagni 2 ose 3 herë në javë në varësi të lagështisë së ajrit; ju mund të përdorni një shishe sprej, por mënyra më e mirë është të vendosni bimën tuaj të ajrit në një tas me ujë dhe ta lini të zhytet për 5 deri në 10 minuta.

6. Kupa e verës(Crassula umbella)

Kupa e verës është një bimë shtëpie që duket si një tas, një disk, ose në të vërtetë si një enë për pije ose ngrënie e një lloji. Në fakt, ajo ka gjethe të gjera, të shijshme të rrumbullakëta me buzë në skajet.

Këto janë të gjelbra të ndezura, me një strukturë dylli dhe shkëlqim me shkëlqim mbi to. Çdo bimë do të prodhojë vetëm disa nga këto gjethe me formë të çuditshme, të mbështetur në një kërcell të shkurtër. Në një farë mënyre ato mund të duken si stacion i diskut satelitor...

Një kërcell me një thumba lulesh të vogla por të kuqe të ndezura do të vijë nga qendra e tyre për të përfunduar efektin.

Pavarësisht se është shumë e pazakontë pamja e jashtme, kupa e verës është një bimë shumë e lehtë për t'u rritur. Është me mirëmbajtje të ulët dhe të fortë, dhe një statujë e përsosur e jetesës për zyra dhe dhoma ndenjeje.

 • Ekspozimi ndaj dritës: dritë e ndritshme indirekte.
 • Lulëzim sezoni: pranvera.
 • Madhësia: 6 inç lartësi dhe gjatësi (15 cm).
 • Kërkesat për tokë: kaktus i drenazhuar mirë përzierje në vazo me pH nga pak alkaline në pak acid. Është tolerant ndaj thatësirës.
 • Ka nevojë për ujitje: ujë mesatarisht pasi toka të jetë tharë plotësisht.

7. Kurthi i mizave të Venusit (Dionaea muscipula)

Kurthi i mizave të Venusit është një bimë e famshme mishngrënëse që po bëhet e njohur si një bimë shtëpiake e çuditshme dhe dinamike. Në fakt, tani ka edhe shumë kultivarë, duke dhënë një zgjedhje edhe më të madhe.

Gjethet e modifikuara që përdorin për të kapur insektet me të papriturat dhelëvizjet e shpejta kanë a. Pjesa e brendshme e kuqe e ndezur, thumba në skaje dhe nga jashtë janë të gjelbra të ndezura dhe me shkëlqim.

Këto janë tërheqja kryesore e kësaj bime të uritur, por ka edhe një anë shumë më të butë... Në fakt, lulëzimi i saj janë të bardhë borë të sinqertë, në formë ylli, dhe ato vijnë në grupe në kërcell të gjatë të drejtë një herë në vit. Kjo është një bimë shtëpie shumë e lezetshme dhe lozonjare që fëmijët e duan veçanërisht; është i vogël, pra i përshtatshëm për shumicën e hapësirave të brendshme, duke përfshirë raftet e vogla dhe parvazet e dritareve.

 • Ekspozimi ndaj dritës: dritë e ndritshme indirekte.
 • Lelëzimi sezoni: pranvera.
 • Madhësia: 2 inç e lartë (5,0 cm) dhe 5 inç shtrirje (13 cm).
 • Kërkesat për tokë: 12 pH duhet të jetë acid; mbi 6.5 bima do të vuajë.
 • Nevojat për ujitje: ujë nga disku rregullisht duke mos lejuar që toka të thahet.

8. Orkide Jewel (Macodes petola)

Origjinale e Azisë Juglindore, orkideja e xhevahirit ka gjethin më të mahnitshëm dhe të pazakontë që mund të imagjinoni.

Ndërsa orkide të tjera do t'ju mahnitin me lulëzimin e tyre, kjo do t'ju befasojë me gjethet e saj të gjera eliptike.

Këto kanë një sfond jeshil të errët dhe me shkëlqim në kafe, por me një model linjash shumë të ndërlikuar dhe tërheqës,si vizatime të një nuance shumë të çelur, nga jeshile gëlqere në të bardhë. Me të vërtetë duket sikur dikush e ka qëndisur bimën, me një mjeshtëri shumë të mirë gjithashtu.

Lulet janë ende të bukura, por të vogla, me një etiketë të bardhë kremi dhe petale të verdha në kafe, që vijnë në grupe të lirshme në kërcell të drejtë ngjyrë kafe.

Orkideja e xhevahirit është një pasuri e bukur për çdo dhomë; modelet në gjethe fjalë për fjalë do t'ju magjepsin ju dhe këdo që ftoni për kafe.

 • Ekspozimi ndaj dritës: dritë e ndritshme indirekte.
 • Sezoni i lulëzimit : vjeshtë.
 • Madhësia: 10 inç e gjatë dhe e shtrirë (20 cm).
 • Kërkesat për tokë: koko coir dhe perlit në pjesë të barabarta si mjedisi i rritjes.
 • Nevojat për ujitje: mbajeni tokën vazhdimisht të lagësht por asnjëherë të lagësht apo të lagur.

9. Marimo Mysh Ball (Aegagropila linnaei )

Nuk mund të jesh më i pazakontë se një pompon me gëzof, sferik, pa rrënjë dhe rrotullim të lirë: dhe kështu është topi i myshkut marimo. Me një ngjyrë të bukur të gjelbër të thellë dhe të ndezur, gjethja përbëhet nga fije me mungesë të trashë që formojnë një top të përsosur.

Kjo është në fakt një specie e rrallë algash dhe do t'ju duhet ta rritni në një tas ose akuarium. Njerëzit pëlqejnë të krijojnë kompozime me të. Thjesht imagjinoni atë në një vazo të bukur dekorative me të dhe shtoni pak zhavorr shumëngjyrësh për të nxjerrë në pah gjallërinë e ngjyrës së kësaj bime.

Topi i myshkut Marimo është kaq

Timothy Walker

Jeremy Cruz është një kopshtar, hortikulturist dhe entuziast i pasionuar i natyrës që vjen nga fshati piktoresk. Me një sy të mprehtë për detaje dhe një pasion të thellë për bimët, Jeremy filloi një udhëtim të përjetshëm për të eksploruar botën e kopshtarisë dhe për të ndarë njohuritë e tij me të tjerët përmes blogut të tij, Guide Gardening And Horticulture Advice By Experts.Magjepsja e Jeremy-t me kopshtarinë filloi gjatë fëmijërisë së tij, pasi ai kaloi orë të panumërta së bashku me prindërit e tij duke u kujdesur për kopshtin e familjes. Ky edukim jo vetëm që nxiti një dashuri për jetën e bimëve, por gjithashtu nguliti një etikë të fortë pune dhe një përkushtim ndaj praktikave të kopshtarisë organike dhe të qëndrueshme.Pasi përfundoi një diplomë në hortikulturë nga një universitet i njohur, Jeremy i përmirësoi aftësitë e tij duke punuar në kopshte dhe çerdhe të ndryshme prestigjioze botanike. Përvoja e tij praktike, së bashku me kuriozitetin e tij të pangopur, e lejuan atë të zhytej thellë në ndërlikimet e llojeve të ndryshme të bimëve, dizajnimin e kopshtit dhe teknikat e kultivimit.I nxitur nga dëshira për të edukuar dhe frymëzuar entuziastë të tjerë të kopshtarisë, Jeremy vendosi të ndajë ekspertizën e tij në blogun e tij. Ai mbulon me përpikëri një gamë të gjerë temash, duke përfshirë përzgjedhjen e bimëve, përgatitjen e tokës, kontrollin e dëmtuesve dhe këshilla sezonale të kopshtarisë. Stili i tij i të shkruarit është tërheqës dhe i arritshëm, duke i bërë konceptet komplekse lehtësisht të tretshme për kopshtarët fillestarë dhe me përvojë.Përtej tijnë blog, Jeremy merr pjesë aktive në projektet e kopshtarisë në komunitet dhe zhvillon seminare për të fuqizuar individët me njohuri dhe aftësi për të krijuar kopshtet e tyre. Ai beson fuqishëm se lidhja me natyrën përmes kopshtarisë nuk është vetëm terapeutike, por edhe thelbësore për mirëqenien e individëve dhe mjedisit.Me entuziazmin e tij infektiv dhe ekspertizën e thellë, Jeremy Cruz është bërë një autoritet i besuar në komunitetin e kopshtarisë. Pavarësisht nëse është zgjidhja e problemeve të një bime të sëmurë ose ofrimi i frymëzimit për dizajnin e përsosur të kopshtit, blogu i Jeremy shërben si një burim i nevojshëm për këshilla hortikulturore nga një ekspert i vërtetë kopshtarie.