16 shkurre me bazë të ulët rritjeje për t'i mbjellë përpara shtëpisë tuaj

 16 shkurre me bazë të ulët rritjeje për t'i mbjellë përpara shtëpisë tuaj

Timothy Walker

Një oborr ballor me peizazhe të bukura me shtretër lulesh dhe kufij dhe shkurre të zgjedhura mirë u jep përshtypjen e parë vizitorëve dhe kalimtarëve ose shkojnë deri te dera juaj e përparme.

Përveç kornizës elegante të një shtëpie dhe ankorimit të saj në vend, shkurret më të mira për pjesën e përparme të shtëpisë mund të ofrojnë privatësi, të veprojnë si izolim i zërit dhe të rrisin tërheqjen e shtëpisë tuaj për një pamje më mikpritëse.

Në shumë raste, oborret e përparme janë kryesisht mbjellje themeli , me varietete me formë të mirë dhe shumëngjyrëshe që zbutin gardhet e forta të ndërtesave, zbukurojnë shtigjet dhe kornizat e dritareve, dyerve dhe verandave, si lulebore, trëndafila dhe dëllinjat.

Disa kritere hyjnë në lojë kur bëhet fjalë për zgjedhjen e shkurreve për të mbjellë pranë shtëpisë tuaj. Në të vërtetë, zgjedhja juaj duhet të pasqyrojë shijet tuaja dhe të përputhet me stilin e shtëpive tuaja, por mos harroni të kontrolloni madhësinë e shkurreve në maturim, së bashku me kushtet e tjera të rritjes si natyra e tokës, klima e rajonit tuaj dhe sasia e diellit. dhe hije në parcelën tuaj.

Shkurret me gjelbërim të përhershëm dhe me lulezim me rritje të ulët janë shumë të njohura për mbjelljen e themeleve përgjatë pjesës së përparme të shtëpisë, si dhe speciet me vlerë të lartë skulpturore; shkurret e rrëmujshme dhe ato me pamje të çrregullt janë më pak të njohura, megjithëse do t'u përshtaten stileve shumë joformale si kopshtet e vilave.

Për një efekt të shkëlqyeshëm, harmonik dhe tërheqës peizazhi, mepërhapje (30 deri në 120 cm).

 • Kërkesat për tokë: edhe tokë pjellore, shkumës ose rërë e varfër, por e drenazhuar mirë, me pH nga pak alkaline në pak acid. Është tolerant ndaj thatësirës dhe tokës shkëmbore.
 • 5: Rozmarina ( Rosmarinus officinalis )

  Rozmarina ka shumë përparësi si shkurre e kopshtit përpara; për të filluar, shkurton mirëmbajtjen dhe lotimin; më pas, ka lulëzime të bukura në dimër; për më tepër, largon mushkonjat dhe mizat; më në fund, mund ta përdorni për të gatuar!

  Lulet janë të bollshme dhe me ngjyrë jargavani dhe do të gjallërojnë oborrin tuaj kur të keni më shumë nevojë.

  Gjethja aromatike është e dendur dhe me teksturë të imët në të njëjtën kohë, dhe është gjithashtu me gjelbërim të përhershëm. Ka varietete të drejta apo edhe zvarritëse ( Rosmarinus officnalis prostratus ). Të gjithë janë të fortë, elastikë dhe energjikë; ato janë gjithashtu shumë të lehta për t'u krasitur dhe për të mbajtur në formë.

  Rozmarina do të funksionojë mirë për mbjelljen e themelit dhe në anët e rrugëve në të gjitha dizajnet dhe stilet e kopshteve joformale, por është një domosdoshmëri në kopshtet mesdhetare, bregdetare dhe hispanike. Do të jetë gjithashtu një shkurre e mrekullueshme në kopshtet me zhavorr dhe është shumë e përshtatshme për kontejnerë, nëse jetoni në një rajon më të ftohtë.

  • Gurtësia: Zonat USDA 8 deri në 11.
  • Ekspozimi ndaj dritës: Dielli i plotë.
  • Sezoni i lulëzimit: kryesisht dimër dhe pranverë.
  • Madhësia: 2 deri në 6 këmbë i gjatë 60 cm deri në 1.8 metra) dhe 2deri në 5 këmbë në shtrirje (60 cm deri në 1.5 metra).
  • Kërkesat për tokë: tokë pjellore mesatarisht ose edhe e varfër, por e drenazhuar mirë me bazë argjile, argjile, shkumës ose rërë me pH nga pak alkaline në pak acid. Është tolerant ndaj thatësirës dhe kripës.

  6: Mallow trëndafili ( Hibiscus moscheutos )

  Për një kaçubë me lule të mëdha, të dukshme dhe shumëngjyrëshe për t'u rritur në kopshtin tuaj të përparmë, hibiskusi i moçaleve është një opsion i shkëlqyeshëm. Lulëzimi i tij mund të jetë nga 5 deri në 12 inç në gjerësi (12 deri në 30 cm!) dhe ato vijnë në nuanca nga e bardha në vjollcë, me letër të madhe si petale dhe qendrën e tyre ikonike në ngjyrë vjollce të errët me stamen të artë.

  Ka shumë ngjyra, nga e bardha në vjollcë. Për një pamje delikate, ‘Ballet Slippers’, e bardha me nuanca magenta të çelura është thjesht e jashtëzakonshme.

  Shiko gjithashtu: 15 Bimë të bukura dhe me mirëmbajtje të ulët me lule të purpurta

  Gjethja është zakonisht e gjelbër e mesme dhe shumë e harlisur, por ka edhe varietete me gjethe vjollce, të gjitha të përsosura për privatësi dhe gjithashtu për gardhe.

  Hibiscus është një nga shkurret e pakta të qëndrueshme ndaj të ftohtit që mund të funksionojë pothuajse në të gjitha dizajnet e kopshteve të përparme; funksionon mirë në stile ekzotike falë lulëzimit të rrumbullakët, por gjithashtu i përshtatet oborreve me pamje të butë, falë gjetheve barishtore.

  Më në fund, mund ta stërvitni edhe në një pemë të vogël dhe t'i jepni një formë gjeometrike, e cila do të dukej mirë edhe në mjedise zyrtare.

  • Gurtësia: Zonat USDA 4 ose 5 deri në 9, në varësi të varietetit.
  • Dritaekspozimi: diell i plotë ose hije e pjesshme.
  • Sezoni i lulëzimit: nga mesi i verës deri në vjeshtë.
  • Madhësia: në varësi të varietetit, nga 4 deri në 8 këmbë të larta (1,2 deri në 2,4 metra) dhe deri në 6 këmbë në shtrirje (1,8 metra).
  • Kërkesat për tokë: pjellore mesatare dhe e drenazhuar mirë, argjilë, shkumës ose tokë me bazë rëre me pH nga neutrale në pak alkaline.

  7: Rock Rose ( Cistus spp. )

  Roza e gurit është një rritje e shpejtë shkurre me gjelbërim të përhershëm, shkurre ideale për një kopsht të përparmë tradicional me pamje natyrale, që dëshiron të sjellë pak fshat rreth honit tuaj, por gjithashtu synon lulëzimin e dukshëm.

  Lulet e rrumbullakëta kanë një teksturë letre dhe janë të famshme për qendrat e tyre të verdha të limonit dhe ari, njollat ​​e purpurta dhe lulet e mëdha, 3 deri në 4 inç të gjera (8 deri në 10 cm).

  Mund të jenë të bardha, rozë ose të purpurt, dhe vijnë me bollëk në gjethet e trasha të kësaj shkurre me një zakon të rrumbullakët.

  Kjo e bën atë të mirë për gardhe, kufij dhe mbjellje themeli, dhe gjethja barishtore ka avantazhin e të qenit me gjelbërim të përhershëm, duke ju dhënë strukturë dhe privatësi gjatë gjithë vitit.

  Trëndafili shkëmbor është i mirë për shumicën dizajne të buta dhe joformale të kopshteve ballore, nga vendi anglez në atë urban, por është gjithashtu i shkëlqyeshëm për kopshtet bregdetare, mesdhetare dhe me zhavorr. Do t'ju japë lulëzime të gjata me vonesë me shumë pak punë, sepse është e pakët mirëmbajtjeje!

  • Gurtësia: Zonat USDA 7 deri10.
  • Ekspozimi ndaj dritës: Dielli i plotë.
  • Sezoni i lulëzimit: fundi i verës dhe vjeshta.
  • Madhësia : 4 deri në 6 këmbë i gjatë dhe i përhapur (1,2 deri në 1,8 metra).
  • Kërkesat për tokë: tokë pjellore e drenazhuar mirë, argjilë, shkumës ose rërë me pH nga pak alkaline deri në aciditet të lehtë. Është tolerante ndaj thatësirës dhe kripës.

  8: Furça për shishe ( Callistemon spp. )

  Për një shkurre elegante që të rritet në kopshtin tuaj të përparmë në nxehtësi furça shishe e vendeve është me të vërtetë e paçmuar. Kjo kaçubë rezistente ndaj ngricave dhe drunore është një lulëzim maratonë, në fakt do të vazhdojë të ecë gjatë gjithë vitit, megjithëse me ritme të ndryshme.

  Lulet janë gjithashtu shumë origjinale, pasi duken si furça shishe me ngjyra të ndezura në fund të degëve, në ngjyrë të bardhë, rozë ose të kuqe, dhe 6 deri në 10 inç të gjata (15 deri në 25 cm)!

  Disa varietete kanë thumba që bien jashtë, të tjera kanë një zakon më të butë të tundjes së kokës. Ka një pamje shumë ekzotike të plotësuar nga gjethet jeshile eliptike me shkëlqim, me gjelbërim të përhershëm dhe të fortë, të cilat lëshojnë një aromë të këndshme limoni kur i fërkoni.

  Shkurre është e dendur dhe në formë të rrumbullakët, e lehtë për t'u trajnuar edhe në pemë. Një bimë shumë elegante dhe e pazakontë.

  Furça e shisheve është e përkryer për kopshte me klimë të ngrohtë; është e mahnitshme në kopshtet me zhavorr, dizajnet mesdhetare dhe kopshtet e qytetit; dhe nëse keni një oborr të stilit zyrtar, ky është një opsion i mirë, veçanërisht nëseju e trajnoni atë në një pemë të vogël dhe / ose e rritni atë në një enë.

  • Gurtësia: USDA zonat 10 deri në 11.
  • Ekspozimi ndaj dritës : Dielli i plotë.
  • Sezoni i lulëzimit: gjatë gjithë vitit!
  • Madhësia: varietetet e vogla janë vetëm 3 këmbë të larta (90 cm) dhe 5 këmbë të gjera (1.5 metra); ato të mëdha mund të arrijnë 20 këmbë të larta dhe të përhapura (6.0 metra) me një gamë të plotë ndërmjet.
  • Kërkesat për tokë: tokë e drenazhuar mirë, me bazë balte ose rërë me pH nga neutral në pak acid. Është tolerant ndaj thatësirës.

  Shkurre me gjelbërim të përhershëm për kopshtin tuaj të përparmë

  Një kopsht i mirë përpara është i gjelbër gjatë gjithë vitit, dhe kjo është arsyeja pse do t'ju duhen disa shkurre me gjelbërim të përhershëm. Ato do të ofrojnë jetë dhe strukturë gjatë muajve të ftohtë dhe një ndjenjë vazhdimësie gjatë gjithë stinëve.

  Disa janë gjithashtu me rritje të ngadaltë, shumë prej tyre janë të ulëta të mirëmbajtjes dhe ne kemi parë tashmë disa varietete që lulëzojnë. Tani është koha për të parë ato që vlerësohen kryesisht për gjethin e tyre.

  9: Bay Laurel ( Laurus nobilis )

  Dafina e gjirit do t'ju japë gjeth të trashë dhe me shkëlqim gjatë gjithë vitit, duke siguruar privatësi, strukturë dhe një vend foleje të preferuar për zogjtë.

  Është një kaçubë me rritje të ngadaltë me cilësi të shkëlqyera, jo më pak përdorimin e saj kulinar dhe mjekësor. Është me mirëmbajtje të ulët dhe bujare, por ka nevojë për një klimë të thatë, ose mund të zhvillojë sëmundje parazitare.

  Është gjithashtu e lehtëkrasitni dhe i jepni formë sipas shijes. Në pranverë, ajo do të shkëlqejë me shumë lule të vogla të verdha, jo të dukshme, por ende interesante; këto do të bëhen kokrra të zeza të purpurta në bimët femra për një prekje shtesë të ngjyrës më vonë gjatë sezonit.

  Është gjithashtu një shkurre jetëgjatë, kështu që mund ta shijoni për shumë dekada dhe nuk keni nevojë ta zëvendësoni.

  Ne e lidhim dafinën me kopshtet mesdhetare, por është e përshtatshme për shumicën stile, dhe në veçanti, mund ta rritni në një mjedis formal, sepse mund të shkurtohet në çdo formë, në fakt është i përsosur edhe për artin më formal nga të gjithë, labirintet dhe topiaret!

  • Ngurtësia: Zonat USDA 8 deri në 11.
  • Ekspozimi ndaj dritës: diell i plotë ose hije e pjesshme.
  • Sezoni i lulëzimit: pranvera.
  • Madhësia: 12 deri në 40 këmbë e gjatë dhe e përhapur kur është e pjekur (3.6 deri në 12 metra) por është shumë e lehtë të mbahet e vogël me krasitje dhe rritet ngadalë.
  • Kërkesat për tokë: preferohet toka e pasur dhe rregullisht e lagësht, por e drenazhuar mirë me bazë argjile, argjilë, shkumës ose rërë, me pH nga pak alkaline në pak acid. Është tolerant ndaj kripës.

  10: 'Stricta' Kinez Juniper ( Juniperus chinensis 'Stricta' )

  Dëllinjë shkurret janë bimë të përhershme ideale për kopshtet e përparme, dhe ne zgjodhëm një me cilësi shumë unike, kultivarin 'Stricta'. Ajo do të sjellë gjethin e saj të dendur të akuamarinës në pjesën e përparme të shtëpisë tuaj, me shumë finesëteksturë si filigran gjatë gjithë vitit.

  Në këtë mënyrë mund të shtoni ngjyrë dhe interes. Degët janë të mbuluara plotësisht nga gjethet, por ato ende prodhojnë vija lart, të cilat e bëjnë atë ideale për një theks vertikal.

  Më në fund, ajo ka një formë piramidale natyrale dhe kjo mund të ngrejë me të vërtetë çdo oborr, pavarësisht nëse e rritni si mbjellje themeli ose për të dekoruar shtegun e derës suaj kryesore...

  Dëllinja kineze 'Stricta' do t'i përshtatet të gjitha modeleve dhe stileve joformale, dhe është e shkëlqyeshme për oborr, kopshte urbane, zhavorr dhe periferike.

  Nëse ju pëlqen ideja, por doni një ngjyrë dhe formë të ndryshme, ka shumë varietete që mund të rritni, si kolona jeshile 'Spartan'.

  • Gurtësia: Zonat USDA 4 deri në 9.
  • Ekspozimi ndaj dritës: Dielli i plotë.
  • Sezoni i lulëzimit: N/A.
  • Madhësia: 5 deri në 6 këmbë e gjatë (1,5 deri në 1,8 metra) dhe 2 deri në 4 këmbë në shtrirje (60 deri në 120 cm).
  • Kërkesat për tokë: Tokë pjellore mesatare dhe e drenazhuar mirë me bazë argjile, argjile, shkumës ose rërë me pH nga pak alkaline në pak acid. Është tolerant ndaj thatësirës dhe tokës shkëmbore.

  11: 'Red Robin' Photinia ( Photinia x fraseri 'Red Robin' )

  Fotinia 'Red Robin' është një kaçubë me gjelbërim të përhershëm me rritje të ulët për të ndriçuar kopshtin tuaj të përparmë me ekrane me ngjyra të ngrohta pasionante.

  Është e jashtëzakonshme sepse gjethet e vjetra jeshile dhe me shkëlqim janë të mbuluara me të kuqe të thellë rubin dhe më të reja me shkëlqimato.

  Këto madje mund të mbulojnë të gjithë bimën në disa faza, duke ju dhënë një efekt të jashtëzakonshëm. Gjethja është e dendur dhe ovale në formë dhe shumë tolerante ndaj krasitjes.

  Për më tepër, ajo do të mbulohet me një batanije me lule të bardha në pranverë, dhe këto do të kthehen në manaferra të kuqe të ndezura më vonë gjatë sezonit.

  Fotinia 'Red Robin' është shumë e adaptueshme shkurre për kopshtet e përparme; sepse është e lehtë për t'u shkurtuar, mund ta ktheni në gardhe katrore dhe gjeometrike, kështu që edhe nëse kopshti juaj është formal, do të funksionojë mirë. Por është gjithashtu i mirë për të gjitha dizajnet joformale me pamje të butë dhe kopshtet japoneze gjithashtu.

  • Gurtësia: USDA zonat 7 deri në 9.
  • Ekspozimi ndaj dritës : diell i plotë ose hije e pjesshme.
  • Sezoni i lulëzimit: pranvera,
  • Madhësia: 4 këmbë e gjatë dhe e shtrirë (1.2 metra ).
  • Kërkesat për tokë: tokë pjellore dhe e drenazhuar mirë me bazë argjile, argjilore ose rëre me neutrale deri në pak acid. Kërkon tokë të lagësht, por pasi të krijohet, toleron periudha të shkurtra thatësire.

  12: 'Ferox Argentea' English Holly ( Ilex aquifolium 'Ferox Argentea' )

  Si një kaçubë me gjelbërim të përhershëm, grepi anglez 'Ferox Argentea' është një pasuri e vërtetë për një kopsht përpara. Ajo ka gjethe shumë të shkëlqyeshme, me thumba dhe ato janë të gjelbra të errëta në mes me buzë të bukura krem ​​gjalpi.

  Efekti është shumë i mrekullueshëm, duke prodhuar një shfaqje shumë të ndërlikuar drite dhengjyrat. Këto vijnë në degë të purpurta, dhe bima ka një zakon të dendur, të përsosur për privatësi.

  Do të shihni shumë lule të bardha që hapen në pranverë, të vogla por në numër të madh. Këto do t'i lënë vendin një bollëk manaferash që do të kthehen në të kuqe të ndezur deri në vjeshtë dhe do të qëndrojnë në dimër.

  Mund ta përdorni edhe për dekorime të mrekullueshme të Krishtlindjeve. Është një fitues i Çmimit të Meritës së Kopshtit nga Shoqëria Mbretërore e Hortikulturës.

  'Ferox Argentea' holli anglez është një shkurre me rritje të ngadaltë, por mund të bëhet mjaft e madhe; megjithatë është tolerant ndaj krasitjes dhe mund ta mbani edhe mjaft të vogël. Ai do t'i përshtatet dizajneve joformale me një temë të butë, urbane dhe natyraliste.

  • Gurtësia: Zonat USDA 6 deri në 10.
  • Ekspozimi ndaj dritës: diell i plotë ose hije e pjesshme.
  • Sezoni i lulëzimit: pranvera.
  • Madhësia: 15 deri në 25 këmbë e gjatë (4,5 deri në 7,5 metra ) dhe deri në 10 këmbë në shtrirje (3.0 metra), por është e lehtë për t'u krasitur.
  • Kërkesat për tokë: tokë e kulluar mirë, argjilë, shkumës ose rërë me pH të butë alkaline deri në pak acid. Është tolerant ndaj thatësirës.

  13: Dafina me njolla ( Aucuba japonica 'Picturata' )

  Dafina me njolla është një shkurre me gjelbërim të përhershëm që mund ta rritni në kopshtin tuaj të përparmë për të shtuar ngjyrë dhe interes gjatë gjithë vitit. Ajo ka gjethe të gjera, eliptike dhe të mprehta që kanë një qendër të verdhë mustardë të ndritshme dhe shumë të errëtskajet jeshile, me njolla të vogla të verdha gjithashtu në to.

  Shto kësaj se gjethja është jashtëzakonisht dylli dhe lëkure, duke ju dhënë vërtet një efekt shumë të fortë. Pastaj përsëri, është gjithashtu shumë i dendur, kështu që mund t'i japë oborrit tuaj një pamje të harlisur dhe të lulëzuar.

  Por kjo nuk është e gjitha... Në pranverë do të shijoni edhe lulet e saj të purpurta me pistila të bardha për t'ju dhënë edhe më shumë gjallëri.

  Pasi të harxhohen lulëzimi dhe pjalmuesit të kenë kryer punën e tyre, dafina me njolla do të fillojë të prodhojë kokrra të kuqe të rrumbullakëta dhe me shkëlqim, të cilat piqen ngadalë dhe ndonjëherë qëndrojnë deri në lulëzimin tjetër, gjatë gjithë stinës së dimrit dhe në muajt e parë e pranverës!

  Dafina me njolla është një bimë me mirëmbajtje të ulët e cila ofron një zgjidhje perfekte për mbjelljen e bazamenteve, qoftë edhe ato të vogla, falë ngjyrave të saj të gjalla, vitalitetit dhe ekranit që ndryshon vazhdimisht.

  Së fundi, është ideal edhe për kopshte me hije... Rriteni atë në gardhe, si mbjellje themeli apo edhe në kontejnerë dhe nuk do t'ju zhgënjejë!

  • Ngurtësia : Zonat USDA 7 deri në 9.
  • Ekspozimi ndaj dritës: hije e pjesshme ose hije e plotë.
  • Sezoni i lulëzimit: në fillim dhe në mes të pranverës .
  • Madhësia: 4 deri në 6 këmbë e gjatë dhe e përhapur (1,2 deri në 1,8 metra).
  • Kërkesat për tokë: pjellore dhe organikisht e pasur, tokë pjellore, shkumës ose rërë e drenazhuar mirë me pH nga pak alkaline në pak acid. Është balte e rëndëngjyrave, hijeve dhe dritës dhe madje edhe aromave, do t'ju duhet të rritni dhe balanconi një sërë varietetesh me lule, me gjelbërim të përhershëm dhe formal të shkurreve.

  Këtu mund të zbuloni se cilat shkurre dekorative për pjesën e përparme të shtëpisë mund të përdorni për të pasuruar vizualisht hyrjen tuaj gjatë gjithë vitit.

  Secila ka vlerë reale për hapësirën e gjelbër përpara shtëpi, por së pari le të sigurohemi që dini t'i përdorni ato si një profesionist.

  Si të zgjidhni shkurre për mbjelljet me themele

  Kopshti juaj i përparmë ka cilësi të veçanta, kështu që keni nevojë për shkurre që përputhen me to. Në oborrin tuaj të pasmë, mund të jeni më të relaksuar dhe do të dëshironi zona për aktivitete, argëtim, një strehë, madje edhe një kopsht perimesh. Por ju dëshironi një peizazh “të përsosur me foto” jashtë derës suaj kryesore.

  Ne gjithashtu shpenzojmë më shumë para dhe kohë për kufijtë, shtretërit dhe shkurret kur ato janë në ballë të shtëpive tona; Zgjedhja është shpesh për bimët me mirëmbajtje më të lartë, me lulëzime më të dukshme dhe me forma më të përcaktuara.

  Le t'i kalojmë këto pika hap pas hapi.

  Mbjellja e themelit në kopshtin tuaj të përparmë

  Mbjellja e themelit është një pjesë thelbësore e pjesës së përparme kopshte. Është mbjellja e shtretërve dhe kufijve pranë mureve të shtëpisë tuaj. Dhe shkurret kanë një rol thelbësor në të.

  Në shumë raste, oborret e përparme janë aq të vogla saqë gjithçka që përfundoni është vetëm kjo: një shtrat ose kufi që parashikon dhe zbut hyrjen tuaj kryesore dhetolerante.

  Shkurre për kopshte formale të përparme

  Disa nga shkurret që kemi parë deri më tani mund të përshtaten me dizajnet formale të kopshtit, por tani ne do të shohë më të mirat, ato që mund t'i shndërroni në gardhe dhe topiarë katrorë, për t'ju ndihmuar në zgjedhjen tuaj duke pasur parasysh gamën mjaft të vogël të bimëve të përshtatshme për këtë lloj hapësirash të gjelbërta.

  14: Boxus ( Buxus sempervirens )

  Boxus është një shkurre klasike me gjelbërim të përhershëm të kopshteve formale, dhe nëse oborri juaj i parë ka nevojë për një bimë të përshtatshme, kjo është ajo! Është një shkurre me gjelbërim të përhershëm me gjethe super të dendura me nuanca të gjelbra të mesme dhe e përbërë nga shumë gjethe të vogla ovale.

  Këto fshehin tërësisht degët, duke formuar një "mur" të padepërtueshëm. Për këtë arsye, është e shkëlqyer për privatësinë. Por është gjithashtu i shkëlqyeshëm për t'u prerë në çdo formë; në fakt është bima e preferuar në botë për topiarët.

  Dhe kjo do të thotë që mund ta përdorni edhe për mbjelljen e themeleve ose për të formuar statuja natyrore për të shoqëruar shtigjet tuaja apo edhe për të kornizuar shtretërit.

  Do të lulëzojë edhe në pranverë, me lule të bardha të bukura por që nuk bien në sy, e ndjekur nga fruta të vogla që duken si kapsula.

  Druri i boksit është i përsosur për dizajne zyrtare, sepse mund të marrë çdo formë që ju si. Do të ketë nevojë për shumë mirëmbajtje nëse dëshironi që ta mbani, që do të thotë ta shkurtoni të paktën tre herë në vit.

  Krasitja e parë duhet të synojë trashjen e degëve,e cila do t'ju japë një batanije shumë të trashë gjethesh pa boshllëqe. Gjithashtu mos harroni ta ujisni me bollëk derisa të vendoset.

  • Gurtësia: USDA zonat 5 deri në 9.
  • Ekspozimi ndaj dritës: i plotë Dielli, me hije të pjesshme ose me hije të plotë.
  • Sezoni i lulëzimit: mesi i pranverës.
  • Madhësia: mund të jetë fjalë për fjalë çdo madhësi që dëshironi, nga disa metra i gjatë deri në 20 këmbë në lartësi dhe i përhapur (6.0 metra) sipas mënyrës se si e krasitni atë.
  • Kërkesat për tokë: tokë pjellore e drenazhuar mirë, argjilë, shkumës ose rërë me pH nga pak alkaline në pak acid. Është rezistent ndaj thatësirës sapo të vendoset.

  15: Anglo Japanese Yew ( Taxus x media 'Hicksii' )

  Yew anglo japoneze është një kaçubë halore gjysmë xhuxh, me gjelbërim të përhershëm, të cilën mund ta formësoni në format gjeometrike që ju nevojiten në një kopsht zyrtar.

  Hibrid midis yew angleze dhe japoneze, yew anglo-japonez është një bimë e njohur mbrojtëse, dhe si druri i argjilës, ju gjithashtu mund ta bëni atë në forma skulpturore dhe madje edhe statuja jeshile nëse keni aftësi ose një kopshtar profesionist.

  Gjethja është me teksturë shumë të imët, me gjilpëra të buta dhe mbulon plotësisht degët, por nëse nuk bëni kujdes, mund të keni boshllëqe të vogla.

  Është një shkurre me mirëmbajtje të lartë, por ia vlen. Për më tepër, do të prodhojë kone të vogla por tërheqëse të kuqe që i shtojnë një kthesë modelit të ngjyrave të kësaj shkurre të njohur.

  Anglo Japaneseyew është perfekt për kopshte formale, por ka edhe cilësi të shkëlqyera për ato joformale, sepse mund ta lini të rritet natyrshëm dhe ende duket shumë tërheqëse.

  Mund të rritet në një bimë të madhe, por është e lehtë të krasitet sipas madhësisë. Ashtu si me dru kutia, krasitja e hershme duhet të synojë trashjen e degëve. E vetmja pengesë e kësaj halore është se të gjitha pjesët janë toksike nëse i gëlltisni ato.

  • Gurtësia: USDA zonat 4 deri në 7.
  • Drita ekspozimi: diell i plotë, hije e pjesshme ose hije e plotë.
  • Sezoni i lulëzimit: N/A.
  • Madhësia: 12 deri në 20 këmbë e gjatë (3,6 deri në 6,0 metra) dhe 8 deri në 12 këmbë në shtrirje (2,4 deri në 3,6 metra), por është e lehtë për t'u mbajtur e vogël.
  • Kërkesat për tokë: pjellore mesatare dhe e lagësht e rregullt , tokë me bazë argjile, shkumës ose rërë me pH nga alkaline e lehtë në acid të butë.

  16: Bojë boje ( Ilex glabra 'Shamrock' )

  Inkberry është një bimë me gjelbërim të përhershëm të preferuar për kopshtet e përparme sepse përhapet shpejt me stolon dhe ka gjeth të shëndetshëm dhe të gjelbër të errët.

  Ilex glabra, i quajtur zakonisht inkberry ose gallberry, është një kaçubë me rritje të ngadaltë, me gjelbërim të përhershëm, me strukturë shumë të hollë dhe një zakon të bukur të rrumbullakët. Për këtë arsye, ato do t'i përshtaten edhe dizajneve formale, ndërkohë që kushtojnë pak në kohë dhe para.

  Kjo bukuroshe e vogël do t'ju japë gjithashtu një bollëk lulesh të vogla të bardha të gjelbërta që zgjasin për muaj të tërë, në fakt atodo të shfaqet në fund të pranverës dhe do të vazhdojë të vijë deri në fund të verës!

  Këto më pas do të bëhen një mori kokrrash blu shumë të errët, pothuajse të zeza që do ta mbulojnë atë që nga vjeshta deri në muajt e dimrit.

  Natyrisht, kjo do të gjallërojë kopshtin tuaj me zogj që i godasin, duke e mbajtur kopshtin tuaj dimëror tërheqës dhe interesant.

  Mund të përdorni bojë për mbjelljen e bazamentit, duke e përzier me shkurre të tjera dhe shumëvjeçare, por mund ta rritni edhe në izolim, dhe të shfrytëzoni formën e saj sferike, ndoshta pranë shkurreve kolone, konike ose piramidale ose pemëve të vogla.

  Për shkak se është i vogël, është gjithashtu i shkëlqyeshëm për kopshte të përparme me madhësi modeste dhe nëse e rritni në kontejnerë, mund të përfitoni sa më mirë nga forma e tij natyrale, veçanërisht nëse përdorni enë dekorative të rrumbullakëta.

  • Fortësia: Zonat USDA 4 deri në 9.
  • Ekspozimi ndaj dritës: diell i plotë ose hije e pjesshme.
  • Sezoni i lulëzimit: nga fundi i pranverës deri në fund të verës, vazhdimisht.
  • Madhësia: 3 deri në 4 këmbë në lartësi dhe në shtrirje (90 deri në 120 cm).
  • Kërkesat për tokë: tokë pjellore mesatare dhe rregullisht e lagësht me bazë argjile ose pjellore me pH nga acidi në neutral. Ai toleron tokën me drenazh të dobët, gjë që e bën atë ideal për pellgjet dhe anët e lumenjve.

  Një kopsht i bukur ballor me shkurre

  Zgjidh dhe zgjidh shkurre që i përshtaten më mirë nevojave tuaja nga ato në listën tonë.

  Ka gjithashtutë tjera, madje të ngjashme me këto, por jam i sigurt se keni një ide shumë të mirë se çfarë mund të rriteni dhe si mund t'i jepni një ndjenjë uniteti, harmonie dhe dizajni të përgjithshëm në kopshtin tuaj të përparmë.

  Bëje me mençuri dhe oborri yt do të jetë zili i gjithë lagjes!

  dritaret e përparme…

  Nëse doni të jeni të suksesshëm me mbjelljen e bazamentit, duhet të:

  • Zgjidhni shkurre në proporcion me shtëpinë tuaj; nuk dëshironi të keni bimë të mëdha me shkurre që mbulojnë të gjithë fasadën, dhe në të njëjtën kohë nuk dëshironi disa lule me rritje të ulët, si brekë. Shkurret me rritje të ngadaltë dhe me përmasa mesatare janë ideale janë ideale për mbjellje me themel. Kutitë, halorët e ulët dhe shkurret e trëndafilave janë në fakt shumë të zakonshme.
  • Zgjidhni shkurre me formë ose zakon të qartë; ju dëshironi të keni një përzierje formash që shtojnë bukurinë e shtëpisë tuaj, si kone, shkurre të rrumbullakëta etj.
  • Zgjidhni shkurre që nuk i fshehin dritaret tuaja; mund të rritësh shkurre më të larta aty ku ke mure, por duhet të rritësh shkurre më të shkurtra ku ke dritare.
  • Zgjidhni shkurre që krijojnë interes gjatë gjithë vitit; nuk dëshironi të keni një kopsht djerrë në dimër, kështu që bimët me gjelbërim të përhershëm janë të nevojshme, megjithëse mund t'i përzieni me bimë të tjera.
  • Zgjidhni shkurre të dukshme; bimët me lule të mëdha ose me gjethe shumëngjyrëshe, e bëjnë mbjelljen e themelit tuaj më tërheqës dhe gjithashtu shpërqendrojnë nga muret e shtëpisë tuaj.

  Por nuk mjafton të kuptosh mbjelljen e themelit për një kopshti i përparmë mahnitës, le të flasim për të…

  Shiko gjithashtu: 12 ShowStopping shkurre me lule të bardha për kopshtin tuaj

  Si të përdorni shkurre në kopshtin tuaj të përparmë

  Mbjellja e fondacionit është thelbësore për zonën pranë shtëpisë tuaj, por atje shpesh është më shumënë një kopsht përpara. Për shembull…

  • Përdor shkurre për të skajuar shtegun e hyrjes së përparme; ato do ta kufizojnë atë, do ta heqin nga baza e dyshemesë dhe do ta bëjnë më të butë dhe më të bukur.
  • Përdorni shkurre si gardh; kjo do ta bëjë portën tuaj të përparme më të bukur dhe do t'ju japë gjithashtu pak privatësi.
  • Përdorni shkurre për të kufizuar zonat; për shembull, nëse keni një hyrje anësore, ndoshta në garazhin tuaj, mund të mbillni disa shkurre të ulëta për ta shkëputur nga lëndina e përparme ose shtretërit e luleve.
  • Përdorni shkurre në shtretërit e luleve dhe kufijtë para shtëpisë tuaj; kjo do t'u japë atyre lartësi dhe strukturë, por do të ketë edhe një avantazh tjetër. Shtretërit dhe kufijtë e kopshtit të përparmë janë shumë të mirëmbajtur, dhe këto shkurre, madje edhe më kërkueset si trëndafilat, do të kërkojnë më pak kohë, përpjekje, rimbjellje dhe kujdes se shumica e bimëve të shkurtra njëvjeçare ose shumëvjeçare.

  Dhe së fundi , gjithçka varet nga dizajni juaj.

  Përdorni shkurre për t'iu përshtatur dizajnit të shtëpisë tuaj dhe kopshtit të përparmë

  Të gjithë kopshtet e përparme janë të ndryshme, kështu që ju duhet të zgjidhni shkurret e duhura për temën dhe dizajnin që ju pëlqen… Kjo duhet të ndjekë të paktën dy rreshta.

  • Oborre dhe shkurre formale dhe joformale; nëse oborri juaj i përparmë është joformal, ju keni një përzgjedhje të gjerë të bimëve; nëse është formale, do t'ju duhen shkurre që mund t'i shkurtoni në forma të përafërta gjeometrike, ose varietete që i kanë ato në mënyrë natyrale. Bimët shumë skulpturore janëe mirë për këtë lloj dizajni.
  • Temat dhe stilet e kopshteve dhe shkurreve të përparme; një lulebore nuk do të funksionojë në një shkretëtirë ose kopsht mesdhetar, ndërsa një aloe pishtari do të duket e pavend në një kopsht të butë ose vilë… Përpiquni t'i përmbaheni temës dhe stilit që dëshironi dhe ne do t'ju ndihmojmë me këshilla për peizazhin për çdo shkurre në listën tonë të ngushtë.

  Po flasim për cilat, ja ku janë!

  16 Shkurre të lehta, të freskëta, të bukura për peizazhin përpara shtëpisë

  Ndërsa janë me gjelbërim të përhershëm shkurret japin një strukturë të mbjelljes së themelit gjatë gjithë vitit, por duke përfshirë shkurre gjetherënëse që kanë një strukturë të mrekullueshme ose lulëzim shumëngjyrësh shtojnë interesin vizual për mbjelljet tuaja gjatë gjithë vitit.

  Zgjidhni bimë me një sezon të gjatë lulëzimi për të siguruar ngjyrë të vazhdueshme nga vonë pranvera ose fillimi i verës deri në fund të verës ose fillimi i vjeshtës dhe tërheqës shumë edhe në stinët e tjera, me gjethe mahnitëse të vjeshtës, manaferra tërheqëse në dimër ose gjeth të harlisur të verës.

  Këto shkurre fondatine me mirëmbajtje të ulët për pjesa e përparme e shtëpisë suaj do të përmirësojë hyrjen e shtëpisë tuaj për një përshtypje të parë tërheqëse.

  Shkurre të lulëzuara për kopshtin tuaj të përparmë

  Të keni lule që lulëzojnë përpara jush shtëpia është ëndrra e të gjithëve, dhe ju dëshironi shumë të bukura dhe tërheqëse; kështu, ne kërkuam më të mirët për ju!

  1: Riblooming Shrub Rose ( Rosa spp

  Trëndafilat me shkurre janë ideale përkopshte të përparme në mbjelljen e themeleve por edhe në gardhe; ju mund të keni edhe një kopsht të plotë me trëndafila jashtë derës nëse keni hapësirë ​​të mjaftueshme.

  Por ju nuk dëshironi varietete të gjata dhe të zhurmshme. Pra, zgjedhja juaj më e mirë janë trëndafilat me shkurre angleze, trëndafila hibride çaji dhe disa varietete të vogla floribunda (që zakonisht rriten në rreth 5 metra të gjatë, ose 1.5 metra).

  Këto janë shpesh edhe varietete të rilulëzuara, të cilat fillojnë në fund të pranverës dhe vazhdojnë të lulëzojnë deri në vjeshtë, ndonjëherë edhe në ngrica. Në këtë mënyrë, ju do të keni ngjyra dhe madje edhe aromë dehëse gjatë gjithë sezonit.

  Megjithatë, trëndafilat kanë nevojë për shumë kujdes dhe një vend të ajrosur dhe me diell. Për këtë arsye ato janë ideale për shumicën e dizajneve joformale të kopshteve, por vetëm nëse oborri juaj i përparmë është i ndriçuar mirë dhe i hapur; nëse keni pemë në hije dhe jetoni me një ritëm me ajër të ndenjur, mund t'ju duhet të hiqni dorë nga bukuria e tyre.

  • Gurtësia: zakonisht USDA zonat 5 deri në 9, por varet mbi varietetin.
  • Ekspozimi ndaj dritës: Dielli i plotë, disa varieteteve do të pëlqejnë hijen e pjesshme.
  • Sezoni i lulëzimit: nga fundi i pranverës deri në vjeshtë.
  • Madhësia: zakonisht 3 deri në 6 këmbë e gjatë (90 cm deri në 1.8 metra) dhe 3 deri në 5 këmbë në shtrirje (90 cm deri në 1,5 metra).
  • Kërkesat për tokë: tokë e drenazhuar mirë dhe pjellore, e pasur organikisht me bazë argjile, argjilë, shkumës ose rërë me pH nga pak alkaline në pak acid. Ka nevojë për ujitje të rregullt, të vazhdueshmelagështia por pa ujitje të tepërt.

  2: Hydrangea ( Hydrangea spp. )

  Për një kopsht përpara në hije të pjesshme një nga shkurret më të mira është hydrangea; lulëzimi i tij i madh dhe tërheqës janë të famshëm për gamën e tyre të ngjyrave pastel nga e bardha në vjollcën vjollce dhe shfaqjet bujare.

  Por ka edhe varietete me nuanca më të forta, si bluja e thellë, vjollca dhe e kuqja. Disa varietete mund të rriten, por të tjerat janë perfekte për t'u mbajtur nën dritare.

  Gjethja është e harlisur dhe e gjelbër dhe jep një ndjenjë freskie dhe vitaliteti nga pranvera në vjeshtë. Ata kanë një zakon natyral të rrumbullakët, por gjithashtu kanë një pamje shumë barishtore dhe joformale.

  Hydrangeas duken shkëlqyeshëm në hijen e lagur të pemëve, por ju mund t'i rritni ato edhe në kopshte me diell. Ato do t'i përshtaten çdo dizajni me pamje të butë, nga urbane në anglisht në kopshte fshati dhe vilash, për sa kohë që dëshironi një efekt natyral dhe një kopsht me pamje tradicionale.

  • Gurtësia: zakonisht USDA zonat 5 deri në 9.
  • Ekspozimi ndaj dritës: hije e pjesshme, hije e zbehtë dhe hije e lehtë. Në vendet e freskëta, ato tolerojnë diellin e plotë.
  • Sezoni i lulëzimit: verë.
  • Madhësia: duke përjashtuar varietetet e mëdha, shumica rriten në 3 deri në 5 këmbë e lartë dhe e përhapur (90 cm deri në 1,5 metra).
  • Kërkesat për tokë: tokë pjellore dhe e drenazhuar mirë me bazë argjile, argjile ose rërë me pH nga pak alkaline në pak acid. Duhet të mesmedhe lagështi të vazhdueshme.

  3: Azalea and Rhododendron ( Rhododendron spp. )

  Për lulëzime spektakolare në pjesën e përparme të shtëpisë tuaj, merrni parasysh disa varietete të vogla të azaleas dhe rododendronëve. Ata do të japin lulëzime spektakolare që mbulojnë të gjitha bimët në pranverë, dhe disa janë gjithashtu shumë aromatike.

  Pastërtia dhe gjallëria e ngjyrave të tyre është e famshme botërore, nga e bardha në vjollcë, me të kuqe, të verdhë, portokalli, vjollcë dhe rozë në mes.

  Ato ofrojnë një efekt të dyfishtë për kalimtarët: efektin e përgjithshëm të rënies së luleve dhe më pas bukurinë elegante dhe pak ekzotike të secilës lule individuale.

  Gjethja e errët e dendur dhe me teksturë të imët që mbulon bimët deri në vjeshtë ose më tej është një garanci e strukturës dhe e gjelbër për oborret e përparme. Në këtë shënim, shumica e rododendroneve janë me gjelbërim të përhershëm, ndërsa shumica e azaleave janë gjetherënëse.

  Azaleat dhe rododendronet janë ideale për mbjelljen e themeleve, kufijve dhe në anët e shtigjeve në stile të tjera joformale angleze, vilë dhe me pamje natyrale;

  por në një kopsht me zhavorr ose oborr të mirëmbajtur ato mund të jenë një prani befasuese. Së fundi, ato janë ideale edhe për dizajne japoneze dhe orientale, por jo për kopshte tropikale, të thata, bregdetare ose mesdhetare.

  • Gurtësia: Zakonisht zonat USDA 5 deri në 9.
  • Ekspozimi ndaj dritës: diell i plotë ose hije e pjesshme.
  • Sezoni i lulëzimit: pranverë.
  • Madhësia: varietetet e vogla dhe të mesme variojnë nga 3 deri në 6 këmbë të larta dhe në shtrirje (90 cm deri në 1.8 metra).
  • Kërkesat për tokë: tokë e pasur me humus, e kulluar mirë, me bazë argjile ose rërë me pH acid. Ata kanë nevojë për lagështi të tepërt të tokës, por jo të qëndrueshme.

  4: English Lavender ( Lavandula angustifolia )

  Lavanda angleze është shkurre e lulëzuar e dashuruar për diellin e përsosur për zonat me diell të oborrit tuaj të përparmë; mund ta përdorni për mbjelljen e themeleve, për kufijtë dhe në anët e shtigjeve.

  Ndryshe nga varietetet e tjera të livandës, ajo është e mesme, ka një aromë shumë më të ngjashme me parfumin (në krahasim me sapunin) dhe është më e fortë, pra e përshtatshme për klimat më të buta.

  Ka lulëzime të bollshme, të gjata dhe ndonjëherë të përsëritura të nuancave të bardha, rozë, livando dhe vjollce dhe është një magnet i vërtetë për pjalmuesit. Gjethja e hollë dhe elegante do t'ju mbajë shoqëri për pjesën tjetër të vitit!

  Livanda angleze duket e mrekullueshme në kopshtet mesdhetare, të thata dhe bregdetare, si dhe në ato hispanike dhe islamike, por sinqerisht do të përshtatet perfekte edhe në kopshte me zhavorr, urban, vilë dhe kopshte angleze.

  • Gurtësia: Zonat USDA 5 deri në 9.
  • Ekspozimi ndaj dritës: Dielli i plotë.
  • Sezoni i lulëzimit: fundi i pranverës deri në mes të verës; në vendet e nxehta mund të lulëzojë edhe më tej.
  • Madhësia: 1 deri në 4 metra e gjatë dhe në

  Timothy Walker

  Jeremy Cruz është një kopshtar, hortikulturist dhe entuziast i pasionuar i natyrës që vjen nga fshati piktoresk. Me një sy të mprehtë për detaje dhe një pasion të thellë për bimët, Jeremy filloi një udhëtim të përjetshëm për të eksploruar botën e kopshtarisë dhe për të ndarë njohuritë e tij me të tjerët përmes blogut të tij, Guide Gardening And Horticulture Advice By Experts.Magjepsja e Jeremy-t me kopshtarinë filloi gjatë fëmijërisë së tij, pasi ai kaloi orë të panumërta së bashku me prindërit e tij duke u kujdesur për kopshtin e familjes. Ky edukim jo vetëm që nxiti një dashuri për jetën e bimëve, por gjithashtu nguliti një etikë të fortë pune dhe një përkushtim ndaj praktikave të kopshtarisë organike dhe të qëndrueshme.Pasi përfundoi një diplomë në hortikulturë nga një universitet i njohur, Jeremy i përmirësoi aftësitë e tij duke punuar në kopshte dhe çerdhe të ndryshme prestigjioze botanike. Përvoja e tij praktike, së bashku me kuriozitetin e tij të pangopur, e lejuan atë të zhytej thellë në ndërlikimet e llojeve të ndryshme të bimëve, dizajnimin e kopshtit dhe teknikat e kultivimit.I nxitur nga dëshira për të edukuar dhe frymëzuar entuziastë të tjerë të kopshtarisë, Jeremy vendosi të ndajë ekspertizën e tij në blogun e tij. Ai mbulon me përpikëri një gamë të gjerë temash, duke përfshirë përzgjedhjen e bimëve, përgatitjen e tokës, kontrollin e dëmtuesve dhe këshilla sezonale të kopshtarisë. Stili i tij i të shkruarit është tërheqës dhe i arritshëm, duke i bërë konceptet komplekse lehtësisht të tretshme për kopshtarët fillestarë dhe me përvojë.Përtej tijnë blog, Jeremy merr pjesë aktive në projektet e kopshtarisë në komunitet dhe zhvillon seminare për të fuqizuar individët me njohuri dhe aftësi për të krijuar kopshtet e tyre. Ai beson fuqishëm se lidhja me natyrën përmes kopshtarisë nuk është vetëm terapeutike, por edhe thelbësore për mirëqenien e individëve dhe mjedisit.Me entuziazmin e tij infektiv dhe ekspertizën e thellë, Jeremy Cruz është bërë një autoritet i besuar në komunitetin e kopshtarisë. Pavarësisht nëse është zgjidhja e problemeve të një bime të sëmurë ose ofrimi i frymëzimit për dizajnin e përsosur të kopshtit, blogu i Jeremy shërben si një burim i nevojshëm për këshilla hortikulturore nga një ekspert i vërtetë kopshtarie.